Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

yusuffyk

Filamenti rulmanlı bir yapıyla (ki örnekleri bolca var) cihazdan yukarıda bir yere koyarsanız sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Toplamda dört rulman, iki tane de tutucu basmanız gerek yazıcıdan.
http://yusuffyk.com  ||  http://www.youtube.com/yusuffyk

alidurmus

Alıntı yapılan: mert3162 - 14 Eylül 2016, 04:06:47
İsteyen olursa elimdeki alüminyum çerçeveyi ve @muhendisbey den aldığım plastik parçaları satıyorum.Bir arkadaşımla beraber core xy modeli yapmayı planlıyoruz

hocam ben alabilirim. Mesaj gönderemiyorum siz bana ulaşabilir misiniz

yolcu27

Ben rulman elimde yok diye plastik parca bastım. Teker gibi duruyor fakat rahat dönmediği için tekerler sabit duruyor ama filament rulosu dönüyor iş görüyor şimdilik

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendisbey

gevşeyen hangi dişli?

mesaj birleştirme:: 21 Eylül 2016, 04:13:39

Filament dişlisi gevşiyorsa çözümü dişlide bulunan iç vidayı iyice sıkmak. iyice sıkılırsa gevşemiyor, vidanın dişlerini ezdiği için iyice ezmezse yüzeysel dokunursa gevşemesi normal.

Büyük dişlinin gevşememesi için arkasına bir somun takılmalı ve sıkılmalı. Vida kaydırmaz solüsyonu kullanılabilir veya japon yapıştırıcısı ile bu somunları yapıştırabilirsiniz.
Küçük dişli çıkıyorsa dişlinin iç çapını genişletmişsiniz yada extruder'i düzgün dizememişsiniz demektir. İç çapı geniş ise iç kısmına çok az kürdan ile uhu sürün ve kurumadan extruder'i dizip vidasını sıkın. Kuruyana kadar da çalıştırmayın.

mesaj birleştirme:: 21 Eylül 2016, 04:17:12

@yktronik

rulmana gerek yok. İndüksiyonlu mil üzerinde olursa zaten kayıyor, rulmanlı kullanım biraz zahmetli bir çözüm. Şunu düşünmelisiniz aldığınız tüm malzemelerin makrası standart değil. Geniş olan makaralar, ince olan makaralar, çapı büyük makaralar var. Bunların iç çapları bile farklılık gösterebiliyor.

mesaj birleştirme:: 20 Eylül 2016, 14:18:13

Benim makinede plastik şaseye monteli. Yaptığı ağırlık bize fazla gibi görünse de mühim değil.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yusuffyk

@muhendisbey

biliyorum makaraların farklı olduklarını. benim kullandığım filament tutucu sistem oynar bir sistem. eve geçince fotoğrafını atarım. makaranın kalınlığının bir önemi yok. rulmanlar sürtünmesi az bir şekilde deyim yerindeyse yağ gibi kaymasını sağlıyor. şart değil ama elinizde varsa kullanabileceğiniz bir sistem.

hatta bu örnekteki gibi. genişliğini siz belirleyebiliyorsunuz.
http://yusuffyk.com  ||  http://www.youtube.com/yusuffyk

EMP_Otto

Filament dişlisi gevşiyor hocam.Vida artık yalama oldu sıkmaktan ama yinede gevşiyor vidalar.Bugün kuvvetli bir yapışkan buldum onunla yapıştıracağım.Bu sorunu saymazmak yazıcı çok iyi çalışıyor.
Bu işler zordur,özveri ister...

yolcu27

@muhendisbey
Hocam filament rulosu ve miller ile ilgili nasıl bir sisteminiz var merak ettim rahat dönecektir doğrudur mil üzerinde resim var mı acaba elinizde

muhendisbey

Resim yukleyecektim resim yukleme sitesi ucmus.

mesaj birleştirme:: 21 Eylül 2016, 07:36:38

mesaj birleştirme:: 20 Eylül 2016, 17:37:22

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhendisbey

Moderatör arkadaşlar bildirirse sevinirim, anlatımlar arada kaynadı, bu anlatımları bir başlık altında toplamama izin var mı acaba?

EMP_Otto

Hocam filament dişlisinin dış çapı kücük olmustu mesela onları ilk sayfada güncellesek çok iyi olur.O sayfayı görmeden alan arkadaslar olabilir.
Bu arada dün akşam 4 saatlik filament tutucu bastım.Çok küçük bir noktada problem oldu ama o da sıkıntı değil.Aksam resimlerini atarım.Birde seriport ile bağlayınca bazen receive_buf error gibi bir hata alıyor ve printer kilitleniyor.Ama bu dediğim genelde cok uzun süren baskılarda oluyor.Bende sd karttla baskı alıyorum.Daha önce böyle bir hata alan oldu mu merak ettim doğrusu.
Daha önce filament dişlisinin gevşemesi gibi bir problemim vardı onuda 502 yapıştırıcı ile çözdüm ;)
Şuanda ihtiyacım olan parçaları basabiliyorum.Başta @muhendisbey olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

muhendisbey

baudrate'i düşürdün mü? Bir de buffer ayarı repetier üzerinde var onu düşürmeyi dene. artı arduino'n CH340'lı mı yoksa 16u2'li mi?

Tlepsh

@muhendisbey,

Zaman buldukça yazıcı üzerinde çalışıyor ve baskı almayı deniyorum. Aşağıda ilk sayfada yer alan bize  sizin de çıkarttığınız yazıcı parçalarından biri var.
Bu en başarılı baskılarımdan biri oldu (üstündeki siyahlıklar zımpara yapmak isterken oldu, alt tabaka bastırarak çıktı aldırdığım için pürüzsüz sadece üstte çok az bir dalgalanma var). Önceki problemlerimin temelde z eksenine gelen akımın az olması ve hızlarla ilgili olduğunu gördüm. Marlin yazılımından Z ekseni için hızı düşürünce ve kart üzerine eğreti de olsa bir fan yerleştirince bu baskıyı alabildim. Fakat hala çok katmalı yüksek şekillerde üste doğru bozulma problemi oluyor. Aşağıda çok düzgün olan baskı özellikle köşe ve uç kısımlarda yığılmaya hot end uç esmen şeklin içine gömülerek hareket etmeye başlıyor. Acaba hala Z ekseni akımı yetersiz mi veya ilerledikçe sürücü çok mu ısınıyor. Dün elimle kontrol ettim fazla bir ısınma yoktu. Belki ivmelenme ayarlarını da düşürmem gerekecek. Aslında kullandığınız marlin yazılımının bir örneğini tümüyle burada paylaşabilirseniz daha yararlı olur.
Diğer bir karşılaştığım durum; mk8 extruder kullanıyorum buna  basılan parçaya 45 derece açı ile üfleyecek şekilde küçük bir fan bağladım ve ramps üzerindeki kontrol uçlarına bağlantısı yaptım. Çalışmasında devreye girmesinde bir problem yok fakat 4 -5 katman sonra fan devreye girdikten kısa bir süre sonra yazıcı hotbed ısınması ile ilgili hata vererek durdu. Bunun 2 - 3 defa denedim aynı hatayı aldım. Fakat fanı tekrar devre dışı bırakınca baskı baştan sona devam ediyor. Bunun nedeni en olabilir acaba mk3 yüzeyini fan fazla mı soğutuyor.

muhendisbey

Firmware de hotbed ve extruder isitma ayarlariniz eksik. Sicaklik guvenligi yada korumasi (herustic) ile ilgili olan firmware ayarlarini uygulayiniz. Tablanin mk3 olmasiyla ilgili degil.
Ust katmanda egri olmasi bana mantiksiz geldi. Parca tabl kismindan kalkip yamulsa yapisma olmamis diyecegim ama ust katmanda boyle bir hata hic almadim.

yolcu27

Bende z ekseninde sorun yaşamıştım bir müddet sonra ısınıp baskı üzerinde geziyordu nozzle sonra yeniden düzeliyordu buda ısınmadan dolayıdır diye dusundum . Elimde yedek sürücü vardı taktim akımı biraz düşürdüm şuan en fazla 5 buçuk saatlik baskı aldim sorun çıkmadı.   Bu 5 saaten önce yine aynı parçayı basarken son 10 dk kala hata verdi durdu yazıcı  sanırım usb üzerinden bilgisayar ile iletişimi kesti gibime geldi daha önce @muhendisbey bahsetmişti usb üzerinden çalışmalarda bu gibi sorunlar çıkabilir diye. Elimde şuan kart yok kısa zamanda deneyecegim. Son aldığım baskı resmini ekleyeyim tabla 65 derecede kalkma sorunu yaşamıyorum artık
3. Resimde Kenarını çektim orada ince bir çizgi boş görünüyor bunun sebebi acaba filament mi yoksa nozzle mı  sanki o katmanın o kısmında tıkanıklık olmuş gibi gorunuyor
[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160923/c174a9e83df4026c9f63010d0a1084e8.jpg[/img][IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160923/6e43ebe2f1d8d09c8c92c3d98f5ee72f.jpg[/img][IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160923/f020bf809290e45592e88dd805eb59a1.jpg[/img][IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160923/2c5ea1f5015398b32e21aa3dff7cdbb4.jpg[/img]

EMP_Otto

Baudrate 115200 ve  CH340 var mega üzerinde.Dediğiniz gibi repetier üzerindeki buffer ayarına bakarım hocam.