Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

muhendisbey

Kayıştaki aşırı gerginlik motora yük olarak biner, ideal durumun çok üzerine çıkmamaya dikkat edin. Zaten böyle bir durumu rahatlıkla fark edersiniz ama yine de aklınızda bulunsun.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 12 Ekim 2016, 17:59:52
Kayıştaki aşırı gerginlik motora yük olarak biner, ideal durumun çok üzerine çıkmamaya dikkat edin. Zaten böyle bir durumu rahatlıkla fark edersiniz ama yine de aklınızda bulunsun.

doğrudur ben ilk başlarda eksenlerin max ve home pozisyonlarını ayarlayamadıgımda tabla kenara çarpmıştı ondan dolayı gevşemişti bayağı. şuan çok tatlı oldu :)

muhendisbey

Evet ne yaptınız? yazıcıyla parça basıyor musunuz?

2. aşama olan geliştirme aşamasına geçmek isteyen var mı?

İlk işimiz: marlin versiyonunu yükselterek başlayalım.
Marlin bugün ultimaker gibi profesyonel yazıcılarda bile kullanılan geliştirmesi en çok olan firmware, bu nedenle marlin.

ikinci olarak filament bitti sensörü yapacağız. Bunun için limitswitch kullanmayı planlıyorum.

üçüncü olarak filament kalınlık sensörü ekleyerek daha stabil bir akış sağlamak olacak

dördüncü aşama: iki renkli, tek nozzle'lı yazıcı yapımı olacak, ramps modifiyesi gerekmediği için bunu tercih edebiliriz. Yalnız bowden extruder geçişi gerekebilir. Yada önereceğiniz farklı bir yenilik varsa onu da deneriz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

MC_Skywalker

geliştirme aşamadını bir müddet daha bekletelim. çerçeve delik sıkıntısını daha tamamlayamadım. malum satacağım diye bırakmıştım şimdi devam etme karatı aldım.

muhendisbey

Yok hocam daha başlamıyoruz, kim katılır, kimlerin bu yönde bir beklentisi-isteği-arzusu var bir bakmak istedim.

Mesele baskı alan arkadaşlar baskıdan memnun mu?

EMP_Otto

Hocam merhabalar
Ben baskı alıyorum baskılardanda memnunum ama her seferinde z eksenini ayarlamaktan bıktım.Onun için ilk olarak otomatik z ekseni ayarlamak istiyorum.
Sonrasında yazılım yükseltebiliriz yada yazılıma ek modüller ekleyebiliriz.Bu konuda ben varım yani.
Bu işler zordur,özveri ister...

serdararikan

Elinde fazla triger kayış olan var mı

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendisbey

Alıntı yapılan: EMP_Otto - 20 Ekim 2016, 14:48:38
Hocam merhabalar
Ben baskı alıyorum baskılardanda memnunum ama her seferinde z eksenini ayarlamaktan bıktım.Onun için ilk olarak otomatik z ekseni ayarlamak istiyorum.
Sonrasında yazılım yükseltebiliriz yada yazılıma ek modüller ekleyebiliriz.Bu konuda ben varım yani.

Repetier'de end g code kısmına benim yazdığım g kodunu eklemeyi unutmuş olmalısın.
Bu şekilde yaparsan işlem bittiğinde z ekseni sıfırlanır ve tekrar tekrar ayar yapman gerekmez.
z min noktasında limit switch kullanmak da bu noktada çözüm olabilir.

mesaj birleştirme:: 20 Ekim 2016, 15:05:58

Alıntı yapılan: serdararikan - 20 Ekim 2016, 14:58:01
Elinde fazla triger kayış olan var mı

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam bizdeki kayışın adı GT2. Triger kayışı şeklinde ararsanız kasnaklarınızla (pulley) uyumsuz olabilir.

EMP_Otto

Hocam bazen bağlantı falan kopunca kart resetleniyor böyle oluncada konumunu kaybediyor yazıcı.Limit switch kullanmayı düşündüğüm için sizin bahsettiğiniz kodları eklemedim.Ama şimdilik ekleyebilirim.Eğer kodlar elinizin altında biryerlerdeyse tekrar paylaşabilirmisiniz?Ben şimdi bu kadar sayfa arasından bulamam galiba 8-)
Bu işler zordur,özveri ister...

muhendisbey

DaRt

Ben plastik aksamı komple bastım. sorunsuz çalışıyor şu anda. Bir fan duct bastım köprülü baskılarda sorun yaşamıyorum artık. Tek sorunum y eksen motor sürücüsü termal korumaya geçiyor. Üzerine fan taktığımda sorun yok 5 saatlik baskı alabildim. Sanırım akım ayarında hala sorunum var. Bir yıldır ha bugün ha yarın diye bir sürü parça almışım. Bugün itibariyle ikinci yazıcıyı da bitirdim. Çerçevenin deliklerini dijital göstergeli freze ile deldiğim için kayma olmadı bu nedenle ikinci yazıcı daha stabil ve sessiz. İlkini satacağım şimdi.

@serdararikan hocam elimde fazladan  2metre gt2 kayış var. İstersen gönderebilirim.

muhendisbey

Ayarlarınız düzgün mü? Bir test edelim.

http://www.thingiverse.com/thing:687931

Bunu spiral vase olarak sorunsuz basabiliyorsanız, bastıktan sonra elinizle hafif baskıda kırılmıyorsa ayarlarınız (hız, extruder sıcaklığı, extruder adım ayarı, tabla sıcaklığı ve fan) ayarlarınız düzgün, mekanik stabiliteye sahipsiniz demektir.

mesaj birleştirme:: 21 Ekim 2016, 11:47:00

Merak etmeyin 20gr civarında, kalıplı göründüğüne bakmayın :)

yolcu27

yaklaşık 10 gündür fişini takamıyorum zaman bulup, takipteyim şuan için arkadaşıma 2. yazıcıyı toplayacağız parçalar yavaş yavaş gelmeye başladı.
beni z eksen gijonlardan hızlı hareketlerde aşırı bir ses geliyor. sanırım ya yamuldular yada alttaki motor tutan plastiklerde bir kaç mm lik kayma vardı delikler ile. baktımda şuan biraz eğri duruyor. bu tarz işlemleri bol bir zaman bulup bakmak istioyurm yeniden.

yoksa çıktılardan gayet memnunum bende. sadece kapak tarzı olan yüzeyde son katman istediğim gibi değil hala. onuda bir ara tartışmak üzere resimini atarım.

yolcu27

Alıntı yapılan: yolcu27 - 21 Ekim 2016, 13:26:54
yaklaşık 10 gündür fişini takamıyorum zaman bulup, takipteyim şuan için arkadaşıma 2. yazıcıyı toplayacağız parçalar yavaş yavaş gelmeye başladı.
beni z eksen gijonlardan hızlı hareketlerde aşırı bir ses geliyor. sanırım ya yamuldular yada alttaki motor tutan plastiklerde bir kaç mm lik kayma vardı delikler ile. baktımda şuan biraz eğri duruyor. bu tarz işlemleri bol bir zaman bulup bakmak istioyurm yeniden.

yoksa çıktılardan gayet memnunum bende. sadece kapak tarzı olan yüzeyde son katman istediğim gibi değil hala. onuda bir ara tartışmak üzere resimini atarım.

bugün elim değdi şu sprial vase modu ile bende baskı alayım güzel bir olaymış. Telefonum bozuk olduğu için resim atamadım ama ayarlamaya çalışacağım. Sürekli tablanın sağl tarafı daha yukarıda olduğunu düşünüyordum . bugün farkettim ki sağ taraftaki taşıyıcı bariz aşağıda duruyor bu şekildede nozzle tablaya sağ tarafta baskıyı arttırıyordu. z eksenini tepeye çektim gijonları ayarladım indirdim aşağıya onuda hallettim. Bugün daha bir sevdim açıkcası yazıcıyı :)

yolcu27

Sanırım düzenle özelliği kaldırılmış.

Resimleri koymak istedim. Normal modelin 0.75 küçülmüş hali.  Esun pla plus 210/65 derece. 0.2mm katman ile. Fansız baskı

Alt kisimda2 biraz yığılma oldu nedense [IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161021/7205fb443b8ed317e3eb58f3b76b1827.jpg[/img][IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161021/119e805f1c0f81fd7a744314ff061a90.jpg[/img]
[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161021/8948b4c412de6ee271758b7c81437361.jpg[/img][IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161021/aee736bd0447d947018e62e447d58813.jpg[/img]