Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

mozkan87

Alıntı yapılan: yolcu27 - 27 Ekim 2016, 18:07:10
benimde filamentim bitmek üzere yeni aldıgım ruloda uzun süreli yüksek bir baskı deneyeceğim. En fazla 6 saat denerim şuan. 11 12 saatte denemek istiyorum motor sürücü parça bakalım nasıl dayanacak :D

yeniden dilimlemede 215 derece yaptım. yarın bir deneyeyim bakalım .   

yeggi de bende bakıyorum fan için aparat . uygun birşeyler görürsem paylaşırım

2 gündür şu ingiliz anahtarı stl sini deniyorum. bir türlü başarılı çıktı alamadım. özellikle ortasında baş parmagımızın geldiği parçanın ilk katmanları kalkıyor . ama hırs yaptım basacağım :D

Raft modunu açarak parçayı dilimleyin. Bu sayede baskı süresi uzayacaktır ama küçük yüzeyler daha büyük taban üzerine yazdırılacağı için problem olmaz.

Aşağıda benim toplamış olduğum yazıcıyı görebilirsiniz. Fan ve auto bed leveling ekledim. Daha tam olarak kabilrasyonu bitirmedim ama baskı kalitesi tatmin edici. Extruder olarak bowden kullandım. En uzun 4 saatlik bir baskı aldım daha. Daha uzun sürecek parçalar için ups kullanmayı düşünüyorum. Ramps üzerine doğrudan 80x80 mm lik 12V fan ile üflüyorum ve sürücüler ile ilgili hiçbir problem yok. Ben motor olarak 1.8 A lik motor kullandım ve akım sınırını 1.6 amper olarak ayarladım. Kullandığım sürücüler DRV8825. Parçaları solid works ile kendim tasarladım.

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

muhendisbey

Kurutmak için ek cihaza ihtiyaç yok.
Filamentinizi ağzı açık bir şekilde ısıtıcı tablaya yatay olarak yerleştirin ve tabla sıcaklığını 90 dereceye ayarlayın. Yaklaşık 30dk-1saat tablada beklesin, işlem tamam.
Yada saç kurutma makinesi ile sıcak modda kurutun.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Alıntı yapılan: mozkan87 - 27 Ekim 2016, 20:05:56
Raft modunu açarak parçayı dilimleyin. Bu sayede baskı süresi uzayacaktır ama küçük yüzeyler daha büyük taban üzerine yazdırılacağı için problem olmaz.

Aşağıda benim toplamış olduğum yazıcıyı görebilirsiniz. Fan ve auto bed leveling ekledim. Daha tam olarak kabilrasyonu bitirmedim ama baskı kalitesi tatmin edici. Extruder olarak bowden kullandım. En uzun 4 saatlik bir baskı aldım daha. Daha uzun sürecek parçalar için ups kullanmayı düşünüyorum. Ramps üzerine doğrudan 80x80 mm lik 12V fan ile üflüyorum ve sürücüler ile ilgili hiçbir problem yok. Ben motor olarak 1.8 A lik motor kullandım ve akım sınırını 1.6 amper olarak ayarladım. Kullandığım sürücüler DRV8825. Parçaları solid works ile kendim tasarladım.

hocam extruder için bowden kullandım yazmışsınız. bu konuda bilgim yok. sanırım sizin extruder motorunuz yukarıda çerçevede sabit. buradan filamenti itiyor. bunu bende istiyorum özellikle sarsıntıyı azaltmak adına.  fotograf ve çizim vs filan varsa özel değilse paylaşabilir misiniz? birde extruder dişlisinden nozzle a kadar filamentn içinden geçtiği borunun adı nedir? sanırım bunun içinde kırılma eğilme filan olmuyor sağlıklı bir şekilde nozzle a dogru ilerliyor filament.

muhendisbey

Bowden'in i3 modelinde bir artısı yok.

Sistem en yavaş bileşen kadar hızlıdır. Bizim sistemimizde en yavaş sistem tabla. Tablayı hızlandırdığınızda X eksenini hızlandırabilirsiniz. Sarsıntı yönünden de bu geçerli.

Bowdenin en büyük eksisi istediğiniz kadar filament hiçbir zaman itilmez yada çekilemez. Teflon tüp içerisindeki boşluk filamentin içeride toplanmasına neden olur ki 1mm hiçbir zaman 1mm değildir bowden'de.

Bowdenden ziyade servo motorlu kalibrasyon bence daha dikkat çekici.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 29 Ekim 2016, 12:00:35
Bowden'in i3 modelinde bir artısı yok.

Sistem en yavaş bileşen kadar hızlıdır. Bizim sistemimizde en yavaş sistem tabla. Tablayı hızlandırdığınızda X eksenini hızlandırabilirsiniz. Sarsıntı yönünden de bu geçerli.

Bowdenin en büyük eksisi istediğiniz kadar filament hiçbir zaman itilmez yada çekilemez. Teflon tüp içerisindeki boşluk filamentin içeride toplanmasına neden olur ki 1mm hiçbir zaman 1mm değildir bowden'de.

Bowdenden ziyade servo motorlu kalibrasyon bence daha dikkat çekici.

anladım hocam. ozaman bu gibi işlemlere geçmeden önce biraz daha bilgi edinmek gerekiyor. dediğiniz mantık doğru sistem en yavaş eksen kadar hızlıdır.

bu arada şu şekilde bir parça gördüm. fakat burada sürekli fan açık olduğu için sorun olacaktır diye düşündüm.

http://www.thingiverse.com/thing:1543068 

daha sonra bunu gördüm hoşuma gitmedi değil:)

iki fan çeşitine göre de uyuyor. kare fanlar için ekstra aparat tasarlamışlar. 30mm lik 40mm lik fanlar içinde ayrı ayrı.
http://www.thingiverse.com/thing:1025471

muhendisbey

Dediğimi kanıtlamış olayım.

En yavaş eksen z

G01 X200 Y200 Z150;

Yazın ne kadar sürede gidecek bir bakın.

Fan modeli güzel de montajı nasıl olur acaba bakmak gerek.

sprayderx

selam forum sakinleri bende  bi adet 3 boyutlu yazıcı yapmak istiyorum. 3d yazıcıları incelediğimde hepsi neredeyse 20x20x20 işleme alanı var ben 50x50x50 işleme alanı olan bi yazıcı yapmak istiyorum .... bu mümkünmü acaba  böyle bi yazıcı yapmaya kalktıgımda ne gibi sorunlarla karşılaşırım acaba..... birde mahzemlerin çoğunu çinden almak istiyorum nedenide ayın 11 de büyük indirim olacak o hesnada bende parçalardan biraz kar edip o paraylada türkiyeden sigma profil ve baglantı parçalarını alayım diyorum .....
çinden alınaçak parçalar.......
motor: nema 17 (17hs4401) yaklaşık 5 tanesi  40 dolar civarında.....
nozul : mk8 extruder kit         yaklaşık 20 dolar civarında
kontrol kartı:   mks gen 1.4 + tmc2100   yaklaşık 50 dolar civarı
ekran  :   12864 lcd control paneli            yaklaşık  10 dolar civarı
nozulu asmak için aparat :      yaklaşık   20 dolar civarı
yivli demir bakır somunlu :  THSL-500-8D    3 adet    yaklaşık  20 dolar civarı
ve bi kaç parça daha  benim kafamdaki sorunlar şeçmiş olduğum  ana kart ve nozul konusunda  seçimlerim sizce iyimi yoksa bana daha başka şeyler önere bilirmisiniz.....
tüm yorumlara açğım ayın 11 ne kadar parçaları şeçip ayın 11 de alışverişi gercekleştirmek istiyorum..... yardımlarınızı esirgemeyin.......

muhendisbey

50x50x50 hacminde yapacağın yazıcıda ısıtıcı tabla problem olacaktır.
Nema17 motorlar eğer tablayı hareket ettireceksen küçük kalacaktır. Nema23'e terfi etmen gerekli bu da sürücü entegresi yada modülü kullanamazsın demektir. (Step motor sürücüsü alıp kullanmalısın)

Ramps dışında kart önermiyorum. Ramps üzerinde değişiklik yapmak, kart arızalarını giderebilmek kolay, diğer kartlar için bunu söyleyemeyeceğim.
Arduino olarak 16u2 entegreli olanı alın. Çinlilerin sizi kandırıp ch340 entegrelisini kakalamasına izin vermeyin. Yazıcınızda iletişim problemleri yaşarsınız.

sprayderx

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler bende bugun arastirdim ve cinde isitici tabla olarak 30x30 tabladan baska buyuk bulamadim 30x30 tabla nema 17 motarlari kurtarirmi acaba ....kurtarirsa 30x30 yapariz...

muhendisbey

300x300'lük tabla da çift güç kaynağı gerektirir. 24V ile çalışıyor.
Nema 17 kurtarır mı emin değilim. En son tarttığımda tabla ve cam 1kg'ın üzerinde gelmişti.

sprayderx

Ozel olmassa  telefon nonizu isteye bilirmiyimn kafama takilan sorulari ve mahzeme alirken danismak icin

sprayderx

Galiba siz 30x30 yaptiniz o makinada neler kullandiniz acaba....ogrene bilirmiyiz

muhendisbey

telefonumu paylaşamam üzgünüm. Sistemi daha toparlamadım, özel tasarım olarak yapıyorum, hazır bir sistem değil. 30x30x60 hacminde olacak.

Hesap yaparken sistemin taşıyıp taşımadığını görmek adına bir adet (hacimsel büyüklük fazla ise iki) açılmamış makarayı koyup tablayı hareket ettirmek gerekli.

sprayderx

altta tablayı hareket ettiren kayışların yerine de yanlardaki gibi mil kullansak daha iyi olmazmı acaba......(  birde hesap yaparken iki adet açılmamış makara demişsiniz  koyup deneyin mekanizma hareket ettirebilecekmi diye. İşleme alanı büyük olsada makaraları 1 kilo dersek iki makara iki kilo yapar bukadar flementi dökecek mahzeme yapamam yapdığımızı da düşünürsek kaç saat sürer artık..... birde 30x30 bir işleme alanı için alt karenin boyutları nekadar olması gerekli acaba........