Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

muhendisbey

30 demeyin. 300mm
Bu islerde milimetre kullanilir.
Isleme alani 300x300 kendisi daha buyuk. Ben burada size su olcude olacak demem. Bu sizin tasariminiza bagli.

Buyuk yapiyorsaniz hacminiz buyukse yani buyuk parca isliyorsaniz sure sizin icin onemli olmaktan cikmis demektir. Kucucuk parcalar bile yeri geliyor 2 saati buluyor. Buyuk yazici hacimsel baski icin gerekli e bu da agirlik demek. Calisma sirasinda illaki yaziciya farkli yukler biniyor. En basiti extruder nozzle i parcaya carpabiliyor. 50x50x50 dediginiz sistemde kanaatim 2kg lik plastik kaldirabilmeli.

Mili kayis yerine kullanirsaniz cok hizli motorlar kullanmalisiniz. Bu da ancak servo motor ile olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 07 Kasım 2016, 19:45:06
30 demeyin. 300mm
Bu islerde milimetre kullanilir.
Isleme alani 300x300 kendisi daha buyuk. Ben burada size su olcude olacak demem. Bu sizin tasariminiza bagli.

Buyuk yapiyorsaniz hacminiz buyukse yani buyuk parca isliyorsaniz sure sizin icin onemli olmaktan cikmis demektir. Kucucuk parcalar bile yeri geliyor 2 saati buluyor. Buyuk yazici hacimsel baski icin gerekli e bu da agirlik demek. Calisma sirasinda illaki yaziciya farkli yukler biniyor. En basiti extruder nozzle i parcaya carpabiliyor. 50x50x50 dediginiz sistemde kanaatim 2kg lik plastik kaldirabilmeli.

Mili kayis yerine kullanirsaniz cok hizli motorlar kullanmalisiniz. Bu da ancak servo motor ile olur.

Hocam sanırım yeni bir makina dusunuyorsunuz. Oncelikle başarılar dilerim. Hep merak etmiş indir bu makinaları hangi programlar üzerinde tasarlıyorlar diye.sizin kullandığınız arayüz program nedir. Bende inceleyip kurcalamak isterim.

muhendisbey

Solidworks üzerinde tasarlıyorum hocam.
Parçayı çiz/ sanal montajını yap şeklinde çalıştığım için şu ana kadar fason imalatçı kaynaklı hatalar dışında bir problem yaşamadım.

Bunun yanında iki boyutlu çalışmalar (plazma ve lazer kesim) solidworks-corel draw harmanlaması gerektirebildiği için ufak çapta corel de kullanıyorum.
Biraz da autocad, yine bu da iki boyutlu çizimde.
Solidworks iki boyutlu çizimlerde problem oluşturuyor. Vektör çizimleri kapalı kontur olması gerekirken solid bu konturları bağlamıyor. Lazerci ve plazmacılar da kesmiyor, yada çizimi düzeltmeye para istiyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhendisbey

Yeni makine tasarlıyorum bu arada. Mükemmel özelliklerde, piyasada hiçbir yazıcıda görmediğiniz (yada ben de görmemiş olabilirim) özellikler taşıyor. Bittiğinde görselini paylaşırım :)

overlok

Alıntı yapılan: muhendisbey - 07 Kasım 2016, 22:19:33
Solidworks üzerinde tasarlıyorum hocam.
Parçayı çiz/ sanal montajını yap şeklinde çalıştığım için şu ana kadar fason imalatçı kaynaklı hatalar dışında bir problem yaşamadım.

Bunun yanında iki boyutlu çalışmalar (plazma ve lazer kesim) solidworks-corel draw harmanlaması gerektirebildiği için ufak çapta corel de kullanıyorum.
Biraz da autocad, yine bu da iki boyutlu çizimde.
Solidworks iki boyutlu çizimlerde problem oluşturuyor. Vektör çizimleri kapalı kontur olması gerekirken solid bu konturları bağlamıyor. Lazerci ve plazmacılar da kesmiyor, yada çizimi düzeltmeye para istiyor.
Vektörel çizimlerde isterseniz yardımcı olabilirim, adobe illustratör kullanıyorum. (Pdf olarak kaydedildiğinde corel draw'da da açabilirsiniz)
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

muhendisbey

Teşekkür ederim. Vektörel çizime pleksi kestirirken ihtiyacım olacak. Solid'te yine bu parçaları çiziyorum ama lazerci corel diye tutturuyor.

muhendisbey

@overlok
eskici dükkanındaki ilanını yeni gördüm. Neden çalıştıramadın? Yardımcı olurdum mesaj yazsaydın.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 10 Kasım 2016, 18:02:50
@overlok
eskici dükkanındaki ilanını yeni gördüm. Neden çalıştıramadın? Yardımcı olurdum mesaj yazsaydın.

hocam bende görünce şaşırdım iyi gidiyorduk diye düşünüyordum. sanırım zaman sıkıntısından dolayı uğraşamadı kendisi öyle tahmin ediyorum..

bu arada mil siparişi vereceğim arkadaşım içinde . filament tutucu için kaç cm kestirsem yeterli gelir. sizin gibi makinanın üzerine koymak istiyorum da.

birde stl dosyası varsa bu tutucunun paylaşabilir misiniz acaba?

muhendisbey

20cm kadar olursa filament geniş bile olsa sıkıntı olmaz. İki ucuna kıskaç takarsanız mil yerinden çıkmaz. İndüksiyon mili kaygan olduğu için dönmede problem olmuyor.

Tutucuyu tasarlarken bir hata yapmışım. Tutucuyu tamamen dikdörtgen bir tasarım yaptım, sonuç olarak z yükseldiğinde x eksenine çarpıyordu. Fazla kısmı maket bıçağını ısıtarak kestim isterseniz modeli yüklerim. Ya tasarımda ya da baskıdan sonra düzeltme lazım. Alttaki alüminyum bantlar bıçak izlerini gizlemek içindi :)

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 10 Kasım 2016, 22:52:59
20cm kadar olursa filament geniş bile olsa sıkıntı olmaz. İki ucuna kıskaç takarsanız mil yerinden çıkmaz. İndüksiyon mili kaygan olduğu için dönmede problem olmuyor.

Tutucuyu tasarlarken bir hata yapmışım. Tutucuyu tamamen dikdörtgen bir tasarım yaptım, sonuç olarak z yükseldiğinde x eksenine çarpıyordu. Fazla kısmı maket bıçağını ısıtarak kestim isterseniz modeli yüklerim. Ya tasarımda ya da baskıdan sonra düzeltme lazım. Alttaki alüminyum bantlar bıçak izlerini gizlemek içindi :)

Hocam siz koyun stl yı mümkünse ben dediğiniz yerleri olmazsa tinkercad ile duzeltirim . Dediginiz gibi 20cm banada yeterli geliyor.

muhendisbey

google drive'da plastik parcalar>opsiyonel>makara tutucunun altında hocam. 20mm eninde yaptım ki kırılıpta makra düşmesin diye. Malum düşerse yazıcının bir yerine zarar verebilir. 3 kabuk, yüzde 30 dolu bassanız bile yeterli olur.

muhendisbey

Bir de, parça uzun. Tablaya 45 derece yatık ve yarık kısmı altı boş olmayacak şekilde yerleştirin.

Tlepsh

Arkadaşlar merhabalar,

Baştan beri dilimleyici olarak Slicer'ı kullanıyorum şimdi Cura ve Simplify3D'yi de denemek istedim. Fakat bir sorunum var. @muhendisbey hocamın dediği şekilde yaptığımız ayarlarda tabla 65 dereceye ısındıktan sonra extruder yaklaşık 5mm yukarı kalkıyor ve bundan sonra ısınmaya başlıyor. Bu özellikle baskı öncesi nozzle'ı temizlemede büyük kolaylık sağlıyor. Diğer iki dilimleyici de ise bunu yapamadım. Start G code kısmına falan ekledim ama tam istediğim gibi olmadı tam yatak ısıtma sonrası ve extruder ısıtma öncesi bu işlemi yapmıyor. Bu konuda deneyimi olan var mı?

@muhendisbey hocam makara tutucu için ben de çok teşekkür ederim. Filament dolaştığı için çok baskım yarıda gitti.

muhendisbey

Benimde filamentim dolasmisti ilk baski alirken. Makaradan filamenti yandan acmayin. Yuvarlanarak acilsin.
Curada fonksiyonlar var ayni c deki if komutu gibi. Bunu yazmalisiniz. Yanlis hatirlamiyorsam {heater} seklindeydi. Curada kod yazma kismina bunlari yazdiginizda ancak dediginizi yapabilirsiniz. Ama kolay yoldan G01 Z5 de yazabilirsiniz start code un altina.

Cura slicera gore daha az ozellige sahip. Ama dilimleme algoritmasi cok guzel. Slicer bazen uzak noktalarda geziniyor. Curada bu daha az. Cura z lifti tam yapamiyor. Bu da slicer kadar duzgun parca olusturamamasina neden oluyor. Ilk katmanda yaptigi yeri supurup atiyor.

Simplyfy ise biraz daha farkli. Hem iyi hem kotu. Yazici yazdirma yaptigini bilmeden yazdirma yapiyor. Tahmini sure bildirmiyor. Repetierde islenen alan gercek zamanliya yakin iken simplyfy bunu cok pek iyi yapamiyor. Yaziciyi kontrol etme ekrani pencerede aciliyor bu ekran da hosuma pek gitmedi. Destek meteryali acisindan oldukca basarili. Istediginiz yere destek koyabiliyorsunuz.

yolcu27

http://www.hirdavatmarketim.com/Paslanmaz-Krom-Mil-Cubuk-8-mm,PR-46029.html

bu millerden düşünüyorum da biizm kullandıgımızda indiksiyonlu krom mil olarak geçiyor aradaki fark nedir bukadar fiyat farkı olacak?