Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

MC_Skywalker

Aliexpress alımlarını mobil app üzerinden almayı tercih ettiğimizde birtakım ürünlerde indirim oluyor. Bugün deneyip paylaşırım. Bende yapmaya karar verdim ama biraz zama yayscağım

mustafa_cmbz

Çok bela bi iş...benim başımda var şuan bitane siteden arkadaştan almıştım toplamaya çalışıyorum birini halkediyosun başka bir yerindeb sıkıntı çıkıyo.ne kadar ekmek o kadar köfte ilk deneyimi olacak olanlara tavsiyrm malzemedrn kaçmasınlar zamanınızdan çalıyor çünki..iyi çalışmalar

Andromeda

Malzemeden kaçmamayı biraz açabilirmiyiz mümkünse..ne kullanıldı, ne sorun çıkardı..
..........................
listede 8 mm lineer rulman var..bunun için kaç mm çapında düz mil kullanılacak..listede düz mil
yok galiba..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

8mm lineer rulman ile 8mm indüksiyonlu mil kullanılacak. Şu an dökümantasyon düzenleme aşamasındayım. STL plastik parça çizimleri ve DXF formatında frame'i ekleyeceğim.

Neredeyse somunun bile adedine kadar detaylı şekilde bir döküman yükleyeceğim.

mesaj birleştirme:: 06 Haziran 2016, 14:22:49

https://www.dropbox.com/sh/lfqe13qkwcs0goe/AADyJf_TiuPjP6LZ7KZBNcSJa?dl=0

Kılavuzlar, parça çizimleri için bu linki takip edin.
3 adet yapımla alakalı kılavuz ekledim. Burada mekaniğinde kullanılacak vida sayısına kadar belirtilmiş. Tabi fazladan almak daha mantıklı, işinizi bitirebilecekken bir somun yada bir vida yüzünden ertesi günü bekleyebilirsiniz.  Plastik parçalar burada bulunanlardan farklı olabilir, emin olun aynı görevde kullanılabilecek birçok çizim mevcut. Buraya en sade çizimleri ekleyeceğim. İsterseniz yazıcınız bittiğinde bu plastik parçaları kendiniz üretip yazıcınızın parçasını değiştirebilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Andromeda

Teşekkür..
X  Y hareketi kayış ile   ve z eksen cıvatasının bir ucu boşta olacağı için yapım kolaylaşıyor..
başta sanki x y hareketi cıvata ile olacakmış gibi düşündüm, o zaman torna ,rulman takma gibi işler gözumüzde büyüyordu..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

MC_Skywalker

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

MC_Skywalker

yazıcının çarçevesini nasıl halledeceğiz?

muhendisbey

6mm kalınlığında alüminyumdan kestireceğiz.

Alüminyum pahalı gelirse pleksiglass veya maket yapımında kullanılan sunta kullanılabilir. Tabi bu tip çalışmalarda tek çerçeve kullanılamıyor, arkasına destek parçası ile beraber kesiliyor. Çok fazla fiyat farkı olmaz diye düşünüyorum.

mert3162

Alıntı yapılan: muhendisbey - 06 Haziran 2016, 18:26:04
6mm kalınlığında alüminyumdan kestireceğiz.

Alüminyum pahalı gelirse pleksiglass veya maket yapımında kullanılan sunta kullanılabilir. Tabi bu tip çalışmalarda tek çerçeve kullanılamıyor, arkasına destek parçası ile beraber kesiliyor. Çok fazla fiyat farkı olmaz diye düşünüyorum.

Açıkcası aliminyum olması taraftarıyım pleksi yada suntadan yapanlardan baya şikayet var çok sallanıyor rulman yataklarına hareketli aksamlara sıkıntı çıkarma ihtimali yüksek diye yazılmış bir kaç yerde okumuştum.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Andromeda

Çerçeve..? ısıtıcı tablanın oturduğu platform mu?

gokhan1500

Bende katılmak istiyorum. Uzundur aklımda olan bir projeydi. Birlikte yapılırsa çıkabilecek problemlerde daha rahat çözümlenir.

muhendisbey

Alıntı yapılan: elek - 07 Haziran 2016, 11:09:52
Çerçeve..? ısıtıcı tablanın oturduğu platform mu?
Çerçeve hem ısıtıcı tablayı tutan, hem de Z eksenini ayakta tutan parça. İkisi beraber çıkıyor çünkü çerçeve kesildiğinde ortadaki boş parça yine işlenerek ısıtıcı tabla tutucusu olarak kullanılıyor.

mesaj birleştirme:: 07 Haziran 2016, 12:30:10

Çerçeve alacaklar için bir sayı alalım, kimler çerçeve istiyor? Adet ortaya çıkmadan fiyat şekillenemez.

http://prusa3d.blogspot.com.tr/2014/05/prusa-i3-malzeme-fiyatlar.html

buradaki katmerli fiyatlara bakarak yorum yapabilirsiniz.

Bu çerçeveyi forumdan kim yaptırabilir, yada yapabilir?

DaRt

Ben alırım hocam. Nicedir istiyorum toplamayı. Elimde çerçeve ve plastik aksam hariç her şey var. Hatta elimdeki cnc routere extruder bağlayıp bir iki parça bastım ama beğenmedim. Daha stabil bir şey yapmak isterim.

MC_Skywalker