PİL İLE ESP8266 BESLEMECE

Başlatan polleme, 06 Haziran 2016, 08:33:09

polleme

Alıntı yapılan: learner - 06 Haziran 2016, 16:10:36
Hocam kullanıcının butona basıp hemen bırakması mı gerek. Yani butona biraz basılı tutması sorun oluştutur mu?
Ben bir uygulamamda butonu pil hattına seri bağladım birkaç saniye basılı tuttuğunda pic enerjisini alıp kodu rf üzerinden gönderiyor, buton bırakıldığında akım sıfır oluyor. 12v kumanda pilini lineer reg.  ile 5v a indirdim. Kumanda hergün defalarca kullanılıyor. 3 sene oldu pili değiştirmedim.

Kullanıcının butonu bırakmasını söylemek için bir led eklenebilir.  Kod gönderildiğinde ışık yanar adamda elini çeker.

Yani siz tuşla beslemeyi verin diyorsunuz. Örneğin LM2575 ile devreyi besleriz ama devrede hiç elektrik olmaz. Tuşa basınca enerji gelir ve o sırada devre işini yapar. Kullanıcının elini hemen çekmesi gerekmiyor. Bir ışık yandığında elini çekmesini söyleyebiliriz ama 15 saniye basılı tutmak zorunda olması sorun olabilir.

learner

Evet 15 sn uzun bir süre. Benim uygulamamda 2-3sn sürüyordu. 443Mhz verici ve pic vardı. Esp nin hazırlanması mı uzun sürüyor?

polleme

ESP açılıyor, içinde tanımlı AP'ye bağlantı kuruyor, sonra ilgili web sitesine bağlantı kuruyor, içindeki veriyi gönderiyor, teyit alıyor ve uyku moduna düşüyor. Ortalama 15 sn.

yas

sürenin maksimum bir değeri var ise merdiven otomatiği mantığı ile de yapabilirsin. Mesela 30 sn sorun çıkarmadan işini görüyorsa 30 sn lik bir gecikmeden sonra devre kendi fişini çekebilir.

Veli B.

Bir butonunuz var ve siz enable pinine ilk enerjiyi verip MCU yu kaldırıyorsunuz. Bır IO ile de enable pinini kontrol etmeye devam ediyorsunuz.
Kontaktörlerde kullanılan mühürleme diye tabir eidlen bir durum ile aynı mantık. İlave herhangi bir şey kullanmanıza gerek yok.

polleme

Yazışmalarda hiç bir arkadaşım pil ve regülatör konusuna girmedi. Halbuki 2 yıl pil ömrü beklenen bir işte her ek eleman ve çekilen akımlar çok önemlidir. Boşta çekilen akımlar doğru hesaplanmazsa öyle bir tüketim olur ki pil bir hafta dayanmaz.

3.3V besleme için nasıl bir pil ve devre kombinasyonu olabileceği konusunda yorum yapacak bir arkadaşımız olur mu?

Klein

ESP8266  beslemesi 3.6V olabiliyor. Neden regülatör kullanmayı düşünüyorsunuz? Kaçak akımı düşük, iletim gerilimi 0.2V gibi bir seri diyot ekleyebilirsiniz. Zaten LDO regülatör bile kullansanız dropout gerilimi 0.2v civarında olacaktır.

polleme

Pil konusundaki endişelerim şunlar:

1- 2 adet pil ile beslesem 3V ediyor, kısa bir süre sonra ESP çalışmaz hale geliyor.
2- 3 adet pil ile beslesem 4,5V ediyor, düşürmek için regülatör şart.
3- 9V veya 12V pil ile beslesem yine regülatör gerekecek.
4- 3.6-3.7V LiPo veya Li-ion ile beslesem bunların şarjlı halleri 4V'a kadar çıktığından ve ESP 2.8-3.5V aralığında çalıştığından yine regülatör gerek.

Kısacası hangi pili kullansam sorun var. Doğrudan 3.3V veren bir pil yok.

sadogan

Alıntı yapılan: polleme - 08 Haziran 2016, 00:27:37
Pil konusundaki endişelerim şunlar:

1- 2 adet pil ile beslesem 3V ediyor, kısa bir süre sonra ESP çalışmaz hale geliyor.
2- 3 adet pil ile beslesem 4,5V ediyor, düşürmek için regülatör şart.
3- 9V veya 12V pil ile beslesem yine regülatör gerekecek.
4- 3.6-3.7V LiPo veya Li-ion ile beslesem bunların şarjlı halleri 4V'a kadar çıktığından ve ESP 2.8-3.5V aralığında çalıştığından yine regülatör gerek.

Kısacası hangi pili kullansam sorun var. Doğrudan 3.3V veren bir pil yok.

Benzer bir uygulamada banada 3v lityum pil lazım omuştu.
Fotograf makinalarında kulanılan 3v lityum pillerden kullandım.
Kabaca size lazım olan tüketimi hesapladım.
Uykuda 518.4 mah
çalışmada 240 mah
toplam 758.4 mah  gerekiyor
GP nin söyle bir pilini kullandım işinizi göreceğini umuyorum.
  http://www.pilburada.com/gp-cr123a-3v-lithium-photo-pil-1229u.html
Yanlız beslemeye paralel süper cap kullanmanızı öneririm.

tekosis

polleme hocam ben şu zamanlama mevzusuna takıldım. aşağıdaki gibi bir sistemde 9v standart bir pil kullanılarak işlem yapılamaz mı? butona basıldığında düşük Rds(on) direncine sahip bir mosfet regülatörü sürer, regülatör sistemi çalıştırır ve kondansatörün şarj durumuna göre mosfet iletimde kaldığı sürece regülatör çalışmaya devam eder.

ikinci alternatif de mosfetin geytinde kondansatör yok diyelim. ben kullandığınız esp modülü bilmiyorum ama MrDark hocamın dediği gibi içindeki gömülü mcu'nun bir pini kullanılabiliyorsa kullanıcı butona basıp sistemi devreye alınca bu pini high yaparak mosfetin geyt ucunu mühürlemek için kullanabilirsiniz. işleminiz bitince geyte bağlı pin low yapılarak sistem tamamen devre dışı kalabilir.

bu şekilde, yani bir mosfet ile tüm devrenin çalıştırılması şeklinde bir deneme yapmıştım sistem 3.3V ile beslenmek zorunda olduğu için sıkıntı çıkmıştı. ancak 4V ve üzeri kaynak gerilimlerinde yaptığım denemlerde sıkıntısız çalışmıştı. tabiki mosfet üzerinde bir güç harcaması olacak ama normal zamanda çekilen akım 0 olacağından tercih edilebilir diye düşünüyorum.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

learner

Tekosis hocam aynı mantığı bende düşündüm ve proteus da denedim ama bir türlü simule edemedim. Butona basmasamda mosfet iletimde oldu. Bu program bazen beni deli ediyor :)

polleme

Alıntı yapılan: tekosis - 08 Haziran 2016, 04:21:35
polleme hocam ben şu zamanlama mevzusuna takıldım. aşağıdaki gibi bir sistemde 9v standart bir pil kullanılarak işlem yapılamaz mı? butona basıldığında düşük Rds(on) direncine sahip bir mosfet regülatörü sürer, regülatör sistemi çalıştırır ve kondansatörün şarj durumuna göre mosfet iletimde kaldığı sürece regülatör çalışmaya devam eder.

ikinci alternatif de mosfetin geytinde kondansatör yok diyelim. ben kullandığınız esp modülü bilmiyorum ama MrDark hocamın dediği gibi içindeki gömülü mcu'nun bir pini kullanılabiliyorsa kullanıcı butona basıp sistemi devreye alınca bu pini high yaparak mosfetin geyt ucunu mühürlemek için kullanabilirsiniz. işleminiz bitince geyte bağlı pin low yapılarak sistem tamamen devre dışı kalabilir.

bu şekilde, yani bir mosfet ile tüm devrenin çalıştırılması şeklinde bir deneme yapmıştım sistem 3.3V ile beslenmek zorunda olduğu için sıkıntı çıkmıştı. ancak 4V ve üzeri kaynak gerilimlerinde yaptığım denemlerde sıkıntısız çalışmıştı. tabiki mosfet üzerinde bir güç harcaması olacak ama normal zamanda çekilen akım 0 olacağından tercih edilebilir diye düşünüyorum.

Bu devrede tuşa basılıp MOSFET iletime geçerse Gate üzerinden akım akmadığından sürekli iletimde kalır. Eğer ikinci seçenekte belirttiğiniz gibi bir pin buna müdahelede bulunursa bundan kurtulabiliriz. ESP-01 kullandığımdan bunu yapacak boş pinim yok (hepsini kullanıyorum) ama ESP-12 kullanma hedefi var, onunla olabilir.

Ama bu devrede MOSFET yerine BJT olursa kondansatörün direnç üzerinden boşalma zamanı kadar BJT iletimde kalır, bunu 20 sn olarak ayarlarsam iş görebilir.

Son çare olarak 1-2 gündür araştırdığım düşük LDO olan ve çok düşük sükunet akımlı lineer çiplerden birini 4,5V pil ile kullanmayı düşünüyorum. Biri bu yazıda bir arkadaşımın ilettiği MCP1702, bunun yanında HT7333 gibi seçenekler de var. Bunların kullanınca tuşa basıldığında yine 80mA, boşta iken ESP'nin boşta çektiği akım olan 30uA harcanacak. Bu iki seçeneği test edeceğim.

yldzelektronik

@polleme low power derdiyle ben de boğuştuğumdan başka bir başlıkta kullandığım regülatörü falan paylaştım.Devre falan orada.Senin ile aynı senaryo değil.Ancak işine yarayabilir diye düşünüyorum.Regülatörün control pini var.Oradan müdahale edebilirsin.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

polleme

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 08 Haziran 2016, 10:25:45
@polleme low power derdiyle ben de boğuştuğumdan başka bir başlıkta kullandığım regülatörü falan paylaştım.Devre falan orada.Senin ile aynı senaryo değil.Ancak işine yarayabilir diye düşünüyorum.Regülatörün control pini var.Oradan müdahale edebilirsin.

Linki gönderir misin?

yldzelektronik

Alıntı yapılan: polleme - 08 Haziran 2016, 11:20:36
Linki gönderir misin?

Acil işim çıktı linki gönderemeden çıkmam gerekti.Afven.

https://www.picproje.org/index.php/topic,64683.msg501148.html#msg501148

Bu arada linkteki konuya da birşeyler diyebilirsen sevinirim..
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.