Monosodyum glutamat ile ilgili görüşleriniz...

Başlatan Andromeda, 15 Haziran 2016, 13:45:33

Andromeda

Bazen dışarıda yemek yeriz ,bazende ayni yerden paket yaptırirım..her yemeği lezzetli olur..
msg kullaniyormusunuz diye sorsam dogru cevap alacağımdam emin degilim..
Bilinen marka çorbalarda msg yoktur ibaresi var..
geçenlerde yeni çıkan bir çorbada  en azından ben yeni gördüm ,içinde msg olduğu belirtiliyordu..
tereddutde kaldığım anda bir bilim sitesinde bilinen bir zararinın olmadığını okuyunca eve gelirken
aynı yerden söylemesi ayıp patlıcan kebap aldım afiyetle yedik :)
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

MC_Skywalker

İnsan beynini kandırıp, yemesi mümkün olmayacak şeylerden çok fazla hoşlanmamızı sağlayan kimyasal. Japonyada bir araştırma esnasında bulunmuş olup piyasada Çin tuzu diye biliniyor.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: elek - 15 Haziran 2016, 13:45:33
msg kullaniyormusunuz diye sorsam dogru cevap alacağımdam emin değilim..

çin tuzu diye sorarsan muhtemelen bi cvp alırsın.

uzak durmakta fayda var. yer yemez hııkk diye kalmayacağınız kesin.

bu tür şeyler uzun vadede etki yapar.

ferit06

Özellikle çocuklar için çok zararlı olduğunu okumuştum. Zararı yok diyen bilim sitesi hangisi imiş? Bu zararlı madde bulyonlarda mevcut olup içindekiler kısmına kapak içine yazıyorlardı.

Ben de bilimsel mi bilmem ama bir lik ekleyeyim.
http://hastaliktasagliktagelismelerhaberler.blogspot.com.tr/2013/01/lezzet-arttirici-msgnin-korkunc.html

Andromeda

Alıntı yapılan: ferit06 - 15 Haziran 2016, 14:12:14
Özellikle çocuklar için çok zararlı olduğunu okumuştum. Zararı yok diyen bilim sitesi hangisi imiş? Bu zararlı madde bulyonlarda mevcut olup içindekiler kısmına kapak içine yazıyorlardı.

Ben de bilimsel mi bilmem ama bir lik ekleyeyim.
http://hastaliktasagliktagelismelerhaberler.blogspot.com.tr/2013/01/lezzet-arttirici-msgnin-korkunc.html
www.evrimagaci.org/fotograf/44/3353
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ferit06

sayın @elek yine de siz linkini verdiğiniz makalenin son cümlesini dikkate alın özellikle küçük çocuğunuz varsa eve bu maddeyi sokmayın.

olemiss

ABD'de "Bunun içinde MSG yok değil mi?" diye sorarak teyit alınmasına neden olan katkı maddesi.  Birçok ürünün üzerinde özellikle "No MSG" yazar.
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

Salih

Ben yememeye çalışıyorum.
Yapay ve nişasta bazlı tatlandırıcılardan ve margarinlerden de kaçıyorum.

diot

Bilinen en büyük zararı iştahı arttırarak ( çok lezzetli bilgisi yollayarak)  dah çok yenmesini sağlıyor ve obeziteye zemin hazırlıyor. Uzak durmakta fayda var.

mesaj birleştirme:: 15 Haziran 2016, 16:45:18

Bu linkte bazı zararları yazıyor.

http://www.gidaraporu.com/katki-maddesi-tehlike-saciyor_g.htm
Üstteki linkten alıntıdır.

" Gönderen:huseyin Tarih: 12/05/2008 06:00
MSG-MONO SODYUM GLUTAMAT TEHLİKE SAÇIYOR...

Sitemizde,
sık sorulan sorular ; tat vericiler ; çocuk gıdalarında katkı maddeleri ; onbeş tehlikeli katkı maddesi sayfalarında dile getirmeye çalıştığımız ve pek çok gıda maddesinde gizli veya açık kullanılmakta olan MSG(Mono sodyum glutamat) katkı maddesi üzerinde muhterem Prof.Dr.Mustafa Nutku hocamızın bize ulaşan bir yazısını dikkatinize sunuyoruz:

"MSG diye bir katkı maddesi var. Mono Sodyum Glutamat. Yiyeceklere konunca tadının beyin tarafından güzel algılanmasını sağlıyor. Tatlı, tuzlu farketmiyor, neye konsa tadi güzelmiş gibi geliyor. O yüzden üreticiler en berbat ürünlere dolduruyolar bunu. Bunun zararlarının hepsi çok sayıda çalısmayla kanıtlanmis ve bununla ilgili bir rapor Dünya Sağlık Örgütüne sunulmuş durumda. Internette arastırılabilir:

ZARARLARI:
- Bu madde nörotoksin. Sinir hücrelerine zarar veriyor. Yol açtığı hastalıklar merkezi sinir sistemi tahribati ve buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları, Sara (epilepsi).
- Retinal dejenerasyon (göz retina tabakası hasarı)
- Yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite
- Büyüme hormonu baskılanması
- Pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet
- Böbrek ve karaciğerde hasar
- Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçebiliyor yani bebek de aynı etkilere maruz kalabiliyor.

ŞU AN PIYASADAKI NEREDEYSE TÜM CIPSLERDE BU MADDE VAR. GÜVENLI OLDUĞUNU IDDIA EDEN CHEETOS'U BILE KONTROL ETTIM, VAR. TADINI GÜZELLEŞTIRMEK IÇIN HEPSI KULLANIYOR.

IÇINDE BULUNDUGU DIGER ÜRÜNLER KONUSUNDA BILGIM YOK, ETIKETLERI KONTROL ETMEKTE FAYDA VAR.

BU ZARARLAR ORTAYA ÇIKINCA MADDENIN İSMİNİ DEĞİŞTIRMEYE BAŞLADILAR. IÇINDE MSG, MONO SODYUM GLUTAMAT, GLUTAMIC ASIT KISACA GLUTAMIN VEYA GLUTAMAT BULUNAN SEYLERDEN UZAK DURULMALI.   "

BurakSeki

Glutamin , amino asit diye biliyorum onda böyle bir etki var mıydı ? Yoksa ben mi yanlış biliyorum.

t2

Hep zararli madde icad ediyorlar. Lezzet artirici yerine azaltici yapsalar ya. 2 lokma ile doyalim. Yarim avuc kuru üzüm, 5 ceviz ile bir gun idare edelim. Maddeyi bunlari yedikten sonra yiyecez, iştah kapanacak, daha 24 saat yemek gerekmeyecek...

z

Alıntı yapılan: t2 - 15 Haziran 2016, 17:06:02
Hep zararli madde icad ediyorlar. Lezzet artirici yerine azaltici yapsalar ya. 2 lokma ile doyalim. Yarim avuc kuru üzüm, 5 ceviz ile bir gun idare edelim. Maddeyi bunlari yedikten sonra yiyecez, iştah kapanacak, daha 24 saat yemek gerekmeyecek...

Çok kolay. Tabağına 1 kaşık tuz, biber vs at.

Yada 1 çay bardağı sıcak su.

Arapların moule diye bir yemeği var. (Adı tamam da yazarken yanlış yazmış olabilirim)

İngilizler Mısır'ı işgal ettiğinde atlara, makarna ve mercimek, bulgur, fasulye, nohut vs vs bakliyatın hepsini birden haşlayıp veriyorlarmış.
Mısırlılar bunu denediklerinde çok hoşlarına gitmiş ve nerede ise milli yemekleri olmuş.

Baharat vs eklentisi ile tadı gerçekten güzel. Bir öğun yedinmi midene oturuyor vs abartmıyorum 1 gün açlık hissetmiyorsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

olemiss

Burak B

Aslında hemen her lezzetli yiyecek doğal olarak glutamat içeriyor. Mesela domates ve parmesan peyniri gibi yiyecekler. Özellikle umami lezzeti verenler.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

olemiss

Umami kelimesini ilk defa duyuyorum.  Beş tattan biriymiş, fakat nasıl bir tat olduğu söylenmiyor.