voltaj frekans çevirici

Başlatan sinus, 17 Haziran 2016, 22:05:22

sinus

20kHz  +/-  ~500mV sinus sinyali var.

Bu sinyaldeki en küçük genlik değişimlerini duyulabilir bir frekansa çevirmek istiyorum. (radyo gibi)

sinyali integre ediyorum. sinyal çıkışını 555'li RF devresine girerek ses sinyaline dönüştürüyorum.

fakat gün içinde farklı sonuçlar elde ettim. ilk denemelerde 100-500hz civarında bir ses sinyali elde etmişken, şuan bazen 20khz bazen 1khz civarında ses üretiyor, kısaca stabil çalışmıyor.

şemada 4. pine doğrudan integrator bağlı, 4. pindeki diğer komponentler kullanılmıyor.

bu devrenin stabil  çalışmasını sağlayacak veya başka basit  bir devre önerisine ihtiyacım var.

z

LM566 kullan. Asıl işi zaten bu dediğin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

XR4151,RC4151 ,LM331,ADVFC32 sonuçları aldım arama motorunda ama,
HC4046'nı VCO'suda kullanılabilinirmiş,diğer IC'leri üstün kılan tam tersinide aynı bünyede halledebiliyorlarmış...

z

Aslında VCO'nun tek opamplık işi var.

sinus

hocam tek opampla da olur.

bu entegrelerde hassasiyeti belirleyebilir miyiz?

1mV değişimde 10hz/100hz vs değişsin gibi.

z

Bu VCO onune koyacağın voltaj amplfikatörünün kazancı ile ilgili.

sinus

555'i 4046 ile değiştirdim. + yükselteç ekledim.

insan kulağı kaç Hz'lik değişimleri daha algılayabilir? ve hangi frekansta?

ferdem

Bu entegrelerdeki hassasiyet VCO "sensitivity" parametresinden anlaşılır, örneğin z hocanın söylediği VCO nun hassasiyeti 6.6 kHz/V olarak verilmiş. 1mV değişime 6.6 Hz değişim gösteriyor. VCO ların kararlılık problemi de olur, bu değişime güvenilmeyebilir, girişi sabit gerilimde tutarken bir 5-10 dk bekleyin çıkış frekansı ne oldu görün.
Yapmak istediğiniz iş ses seviyesinin hassas ölçümü olarak adlandırılabilir, piyasadaki entegreleri/devreleri inceleyip istediğiniz hassasiyeti veriyor mu bakmak lazım. İstediğiniz hassasiyet mevcut yapılara göre nerede tartmakta fayda var.

Not: İnsan kulağı testini kendiniz de yapabilirsiniz, bilgisayardan istediğiniz tonları üreterek bakabilirsiniz.

SB7

Merhabalar,
Girişteki gerilime göre çıkış frekansını değiştiren bir VCO devresinin çıkışından tekrar demodülasyon yapılabiliyor mu?

-Örneğin 1-100 Hz arası değişken frekanslı kare dalga formunda (VCO modüleli) bir sinyali tekrar VCO girişindeki voltaj değerine dönüştürebiliyor muyuz?

-SB7

z

Frekans to Voltage Converter FV diye ara.

SB7

@z hocam sizin yazmanız iyi oldu size birşey sormak istiyordum.

Bu soruyu sormamdaki amaç encodere kıyasla uygun ve hassas bir takometre uygulaması yapmak. Hız değişken olduğunda hall/optik sensörden okunacak sinyal VCO çıkışına benzer bir yapı olacak.

Frekans to Voltage Converter kullandığımızda hassasiyet düzgün ayarlanabilirse iyi bir takometre yapılamaz mı?

-Örneğin 1Hz 60 d/dk diye hesaplarsak Frekansı ne kadar hassas analog değere çevirip ölçersek o kadar düzgün bir ölçüm yapmış olmaz mıyız?

-MCU encoder,ccp modülleri ve timer donanımlarını kullanmadan sadece ADC ile devir ölçümü yapmış olmaz mı?

-Ayrıca 1-100 Hz dedim 100*60=6000 devire kadar ölçüm yaptığını varsayarsak Frekans to Voltage Converter ile oynayıp yüksek devirler için de hassas bir takometre yapılabilir mi?

(Sadece fikrimi yazdım hocam gözden kaçırdığım birşey veya yanlışlarım varsa düzeltirseniz sevinirim)
-SB7

z

Zaten bahsettigin tarzda takometreler var. AC tako deniyor.

Hatta Disket driverlari incelediysen disket motorunun miknatisinin hemen altinda PCB uzerine bakir yoldan bir sargi cizilir.
Motor (miknatis) donerken bu PCB bobinde AC gerilim enduklenir ve frekansi dogrudan rotorun acisal hiziyla orantilidir.

Surucu bu bilgiyi kullanarak motorun hizini cok dogru sekilde sabitler.

Ornek icin. LM2907/LM2917

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjjsf7_6Nb1AhU1Q_EDHY35BKQQFnoECBwQAQ&url=https%3A%2F%2Fninova.itu.edu.tr%2Fen%2Fcourses%2Finstitute-of-science-and-technology%2F133%2Fmkm-510e%2Fekkaynaklar%3Fg24519&usg=AOvVaw0N8pN2Qkgm2WWurJbgkwDF

Fakat bu eskide kalan bir teknik. Hic frekans dan voltaja donusum yapmadan digital tekniklerle hiz bilgisini okuyabilirsin. Sadece devir basina yuksek frerkansda sinyal alabilecegin duzenek kurman gerekir.

SB7

Hocam çok teşekkür ederim. Ben de yeni birşey buldum diye sevinmiştim  :du:

Direnç.nette varmış iki model de almadan önce birşey daha sormak istiyorum. MCU her türlü olacak devrede (ekran,UART vs olduğundan) fft veya başka bir yöntemle sağlıklı sonuç alabilir miyim.(STM32F103C8T6 kullanacağım)
-SB7

z

Bu islerde hem motorun hizini kontrol edecegim, hem devir sayisini olcecegim, hem ekrana grafik basacagim hem seri porla ugrasacagim dediginde programlama bilgisi on plana cikar.

STM32F103C8 bu isin ustesinden hayli hayli gelir. Gelir ama iyi kodlama (cunku zamanlamalar kritik) yapman kaydiyla.

Direnc nette ne buldun?

SB7

Alıntı yapılan: z - 29 Ocak 2022, 14:50:53Direnc nette ne buldun?

LM2907N ve LM2917

-https://www.direnc.net/lm2907n-voltaj-frekans-cevirici-entegresi-dip-8
-https://www.direnc.net/lm2917-voltaj-frekans-cevirici-entegresi-dip-8

Hocam yazılım olarak çok iyi seviyede olduğumu söyleyemem. Daha önce yine bahsettiğimiz mcu ile 16 point FFT uygulaması yapmıştım(C ile). Ancak frekans bantlarındaki genlik değerleri birbirine çok yakındı(Örnekleme frekansım 35kHz civarıydı diğer işlemler için çok yüklenmemiştim).Beni düşündüren kısım birbirine çok yakın freakansların nasıl ayırt edileceği. FFT ile çözünürlük çok düşük oluyor bu iş için sanki.
-SB7