voltaj frekans çevirici

Başlatan sinus, 17 Haziran 2016, 22:05:22

magnetron

LM2917 yavaş tepki veriyor

ben kullandım çok önceden yavaş tepki veriyor diye hatırlıyorum

z

Bu cok normal cunku ardisil palsleri integre ederek ortalama voltaj elde ediyor. Zaten analog cozumde baska da metod yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alıntı yapılan: SB7 - 29 Ocak 2022, 15:21:26LM2907N ve LM2917

-https://www.direnc.net/lm2907n-voltaj-frekans-cevirici-entegresi-dip-8
-https://www.direnc.net/lm2917-voltaj-frekans-cevirici-entegresi-dip-8

Hocam yazılım olarak çok iyi seviyede olduğumu söyleyemem. Daha önce yine bahsettiğimiz mcu ile 16 point FFT uygulaması yapmıştım(C ile). Ancak frekans bantlarındaki genlik değerleri birbirine çok yakındı(Örnekleme frekansım 35kHz civarıydı diğer işlemler için çok yüklenmemiştim).Beni düşündüren kısım birbirine çok yakın freakansların nasıl ayırt edileceği. FFT ile çözünürlük çok düşük oluyor bu iş için sanki.

FFT ile ne isin olacak?

SB7

Yavaşlıktan kasıt nedir hocam ortalama alma süresi ne kadar oluyor?

Alıntı yapılan: z - 29 Ocak 2022, 15:59:06FFT ile ne isin olacak?
FFT ile, uygulanan sinyal frekanslarına ait genlikleri bularak frekans değeri belirleyemez miyiz?

-Daha önce yapmış olduğum fft uygulamasında tam olarak bunu yapıyordum. Robota komut göndermek için gelen seslerin fft sini alıp genliklere göre 5.genliğin değeri buysa 1.7kHz dir bu işlemi yap diye çok stabil çalışan bir sistem oluşturmuştum. Ancak gönderilen sesler 16kHz e kadar çok geniş bir bantta olduğu için aralıkları çok yüksek yapmıştım.
Mesela 300Hz, 1.7kHz, 5,6kHz, 10kHz (değerleri hatırlamıyorum aralık bu şekilde büyüktü) deki ses frekanslarında FFT genlikleri çok ayırt edici oluyordu. Ancak 1-100Hz arasında bu işlem hata oranını çok yükseltir diye düşünüyorum.
-Her RPM değeri için çok küsüratlı bir değer ölçülmesi de gerekiyor. Örneğin 1Hz 60rpm için 61rpm değeri için 1,0166Hz gibi bir frekans tespiti de yapabilmek gerekiyor.

-Zor işmiş
-SB7

z

Devir basina fazlaca pals veren sensor duzenegi olusturursan low pass frekansin da yukselir sistemin tepki suresi kisalir.
Tam tersine yavaslar.

Cipin dokumaninda kapasitorlerin nasil secilecegiyle ilgili bilgi vardir.

Frekans dedigimiz gecmise yonelik bir bilgidir. Hata olusmaya basladiginda ortalamanin artmasi icin hatali frekanslarda pals gelmeye devam etmesi lazim ki ortalama voltaj degissin.

Bu ciple hic calismadim. MCU lar yeterince hizli degillerken analog tasarimlar on plandaydi ve bu ciple o donemlerde guzel isler yapiliyordu.

Tutup ta plotter vs yapmayacaksan bu ciple dunya kadar cihazin hiz kontrolu yapilabilir.

z

Frekans olarak gelen komutu cozmek icin FFT'ye gerek yok. FFT, pek cok frekansta sinyallerin toplamindan olusan karmasik dalga formundaki sinyalden frekans bilgisi cekmek icin avantajli.

Dogrudan karedalga yolladiginda on off surelerini mikrosaniyeler bazinda olcebilir ve hangi frekansda kare dalga geldigini cozebilirsin.

UART, SPI, I2C, CAN, USB uzerinden iletisimler varken boyle bir iletisim sekline neden ihtiyac duyuyorsun?

SB7

Alıntı yapılan: z - 29 Ocak 2022, 16:54:52Devir basina fazlaca pals veren sensor duzenegi olusturursan low pass frekansin da yukselir sistemin tepki suresi kisalir.
Tam tersine yavaslar.

Hocam müdahale şansı pek yok, belki sizin de bir süre kullandığınız makinalar için(Fırat Üni. Elmak Lab) portatif birşey yapmaya çalışıyorum. PC destekli program vs olacağından portatif birşey planladım.Çoğu makina moment analizleri için akupleli olduğundan müdahale şansı pek yok o yüzden tek sensörle bu işi yapmam gerekiyor. Attığınız entegreyi test edip istediğim sonucu alamazsam mevcut çözümleri deneyeceğim. (Bir ara bölüme uğrayıp her makina için ayrı bir ölçüm devresi yapmaya karar verirsem dediğiniz gibi çoklu sensör veya encoder çözümlerini deneyeceğim. )
Alıntı yapılan: z - 29 Ocak 2022, 17:00:16Dogrudan karedalga yolladiginda on off surelerini mikrosaniyeler bazinda olcebilir ve hangi frekansda kare dalga geldigini cozebilirsin.
Aslında CCP ile bunu yapacaktım ancak hız değişken olacağı için bu arayışlara girdim. Yine en mantıklısı galiba böyle.
Alıntı yapılan: z - 29 Ocak 2022, 17:00:16UART, SPI, I2C, CAN, USB uzerinden iletisimler varken boyle bir iletisim sekline neden ihtiyac duyuyorsun?

İletişim şekli zaten UART veya USB olacak. C# ile yapılan arayüzle haberleştireceğim.

Cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ederim hocam. Çok yardımcı oldunuz.
-SB7