3D yazıcı extruder için özgün tasarım

Başlatan z, 18 Haziran 2016, 20:46:46

z

Nema17 ile yapılmış extruderler çok iri oluyor ve bu yapıyı değiştirmeye karar verdim. Bu amaçla step motor yerine redüktörlü DC motor kullanacağım.

Ancak daha önce 3D yazıcı yapmadım.

"En yüksek baskı hızında flament kac mm/sn ilerliyor" bilgisine ihtiyacım var.

Bir de düşünüyorum taşınıyorum bu extruder ayarı çok kritik olmalı.

Diyelimki baskıyı 100mikrometrelik katmanlar halinde yapacağız. Extruderda flament ilerlemesi öyle ayarlanmalı ki 0.4mm lik nozzle deliğinden çıkan erimiş plastik XY ilerlemesinde 100 mikrometre kalınlık yapsın.

Baskı öncesi ayarlamalarda bu işlem yazılım tarafından mı yapılıyor ne kadar gerçekçi sonuç elde ediliyor?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

DC motorla olmaz, en azından encoder gerekli. Miktar ayarlaması çok önemli. Yer yer filament geri çekilerek akış kesintisi yapılıyor, verilecek miktar çekilecek miktar hep belli. Nozzle ucu çapı, katman kalınlığı doluluk oranı, hız bilgileri (birden fazla hız bilgisi giriliyor) ve daha fazla farklı tipte veriler yazılım tarafından işlenerek g code'una dönüştürülüyor. Makine de bu kodu işliyor. Sonuç başarılı ki birçok yazıcı benzer programları kullanıyor.
İri yapı bowden tube ile küçültülebiliyor. Bowden tube'te motor dışarı bir yere konulup teflon tüp içerisinden gönderilen filament eritilerek yapılıyor.

Repetier host yazılımını incelerseniz detaylı sonuca ulaşabilirsiniz. Yazılım opensource.

mesaj birleştirme:: 19 Haziran 2016, 10:57:03

Hız, filamente göre: örneğin pla plus için: http://www.esun3d.net/products/142.html
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tagli

z, önce en standart parçalarla yaygın model bir makine topla (mesela Prusa Mendel i3), bir miktar kullan. Olayı okumak başka, yaşamak başka. Bir miktar deneyimin ardından hoşuna gitmeyen yerlerini parça parça değiştirirsin.

DC motor ile yapılır yapılmasına ama muhendisbey'in de dediği gibi kapalı çevrim şart. Ayrıca firmware ile de epey uğraşman gerekecek ki bence gereksiz bir uğraş. Belki direction - pulse ikilisini referans olarak alarak kapalı çevrim DC motor süren bir ara kart yapabilirsin ama bence bu da uğraştığına değmeyecek.

Dediğim gibi, önce standart bir makineyi bir süre kullan sonra karar ver.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Yapacağım şey step motoru kaldırıp yerine DC motor koymak. Böylece kafa boyutunu düşürmek.

Flament hızını gözlemlemişsinizdir. Ne civarda?

Tagli

Flament hızını gözlemlemek kolay değil çünkü hem basılan bölgeye göre sürekli değişiyor hem de nozzle baskıya çok yakın olduğu için çıkışı gözlemlemek zor. Z ekseninin sıfırlanması işlemi sırasında dayama anahtarına erken basılıp makine kandırılırsa havaya salması sağlanabilir ve gözlem bir miktar kolaylaştırılabilir. Yine de dediğim gibi, hız değişiyor. Örneğin ilk katmanı epey yavaş atarken, köprü atma (bridging) denilen işlem sırasında ise çok hızlı veriyor. Ama görünen o ki ekstrüzyon hızı X - Y eksenindeki hareketle orantılı.

Çok kaba bir tahminde bulunursam, saniyede birkaç mm olduğunu (0-10 mm arası) söyleyebilirim. Hızlı bir ekstrüzyon sırasında hobbed bolt'a bağlı büyük dişlinin kabaca 20-30 rpm gibi bir hızla döndüğünü görmek mümkün. Hobbed bolt çapı aklımda değil ama 6mm olsa, hemen hemen yukarıda tahmin ettiğim değere yakın bir şey çıkıyor.

Bu arada, retraction denen bir geri çekme işlemi var ki bu sırada çok daha hızlı hareket ediyor.
Gökçe Tağlıoğlu

serdararikan

Kickstarter da bununla ilgili hesaplamalar mevcut

etab5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendisbey

@z
Bowden tube'te kafada motor yok. İsteğinizi karşılamıyor mu?

Filament üreticisi ESUN ne demiş? maksimum 150mm/s
Bu üründen ürüne değişir.

Peki ya daha da artırırsanız ne olur? Malzeme birbirini tutmaz. Gördüğünüz üzere bu değer filamentten filamente de değişiyor. Viskosite ile de alakalı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Motoru sabit şase üzerine alırsam bowden tube dediğiniz yöntem işimi görür.

Peki bazı modellerde step motor ucundaki dişli ile  fiament itiliyor. Bazı modellerde ise motora bağlı redüktörden sonra flament itiliyor. Step motor mikrostep modunda  sürüldüğünde zaten küçük artımlarla flament itilmiş olacak. Motorun torku mu yetmiyor da aradişli ile redüksiyon yaplıyor?

@Taglı

Amacım bir an önce 3D yazıcım olsun da bir şeyler basayım değil. Üzerine kafa yorabileceğim oyuncak hazırlıyorum.

Flament hızı x^2 + y^2 nin karkeökü ile orantılıdır. Arada bir çarpan olması lazım bu da katman kalınlığıyla alakalıdır.

Flament hızı 150mm/s ise yapılacak makinenin x,y hareket hızları da bununla orantılı olacaktır. Neyse Bowden tube kullanan tasarım örnekleri varmı? Makine gövdesinin çizimlerine son halini veriyorum. Extruder büyüklüğü ve memenin koordinatı belirlenmeden gövdeyi yapmaya kalkarsam Daha sonra X-Y tabla boyutlarından efektif yararlanmam zorlaşır.

mesaj birleştirme:: 18 Haziran 2016, 23:14:11

http://www.fabbaloo.com/blog/2016/1/31/bowden-style-3d-printings-critical-element-the-tube

Bu olay hoşuma gitmedi.

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 18 Haziran 2016, 23:08:03
Motoru sabit şase üzerine alırsam bowden tube dediğiniz yöntem işimi görür.

Peki bazı modellerde step motor ucundaki dişli ile  fiament itiliyor. Bazı modellerde ise motora bağlı redüktörden sonra flament itiliyor. Step motor mikrostep modunda  sürüldüğünde zaten küçük artımlarla flament itilmiş olacak. Motorun torku mu yetmiyor da aradişli ile redüksiyon yaplıyor?

@Taglı

Amacım bir an önce 3D yazıcım olsun da bir şeyler basayım değil. Üzerine kafa yorabileceğim oyuncak hazırlıyorum.

Flament hızı x^2 + y^2 nin karkeökü ile orantılıdır. Arada bir çarpan olması lazım bu da katman kalınlığıyla alakalıdır.

Flament hızı 150mm/s ise yapılacak makinenin x,y hareket hızları da bununla orantılı olacaktır. Neyse Bowden tube kullanan tasarım örnekleri varmı? Makine gövdesinin çizimlerine son halini veriyorum. Extruder büyüklüğü ve memenin koordinatı belirlenmeden gövdeyi yapmaya kalkarsam Daha sonra X-Y tabla boyutlarından efektif yararlanmam zorlaşır.

mesaj birleştirme:: 18 Haziran 2016, 23:14:11

http://www.fabbaloo.com/blog/2016/1/31/bowden-style-3d-printings-critical-element-the-tube

Bu olay hoşuma gitmedi.

Hocam bu yapıda o dişlinin sıyırıp adım kaçırmayacağını nasıl bilebiliyoruz?
Bir de yukarıdan aşağıya ittirsek çubuğu (pla) o borunun içinde hareket etme ihtimali ortadan kalkar sanıyorum?

parametre

Slm Dc Motor kullanacaksanız eğer diyelimki hassaslık ayarı 1/10 olsun bir btur donme için belirlenecek on yer bir tur için 36 dereceye tekabul eder devre kesici anahtar kullanılabilinir bunlar kontrol edilerek hassasiyet yapılabilirnir 

muhendisbey

@z
aynen dediğiniz gibi kuvvet kazancı için. Kuvvet kazancı olduğunda tıkanıklık problemi daha az olmakta ve daha basınçlı olarak filament itildiğinden istenmeyen geri kaçmalar (step motorun adım kaçırması) önlenmiş oluyor.
Bowden'de böyle problemler var, ancak profesyonel makinelerden bildiğim makerbot olsun, ultimaker olsun bowden sistemini kullanıyor.

learner

Benim aklıma şöyle bir şey geldi.
Dremel motoru daha efektif kullanmak için esnek mil ile hareket uca aktarılıyor.

Bu esnek mil veya bir türevi ile, motor gövdede fakat filamenti iten dişli extruder üzerinde olacak şekilde kullanılabilinir mi?

kayatech

Silinebilir

ErsinErce

http://youtu.be/n_gfZsVb-SY?t=10m47s

bu extruder tasarımı bayağı hoşuma gitmişti siz ne düşünüyorsunuz?

10:47 den itibaren

z

Tam da  düşündüğüm "extruder"ı yapmış.