3D yazıcı extruder için özgün tasarım

Başlatan z, 18 Haziran 2016, 20:46:46

Andromeda

Sagolun....g ve m kodları konusunda biraz araştirdim...makina muhendisliği ile ilgili sayfalar cikiyor ..
mesela g01 in yanina açıklamasıni yazmışlar ama parametreleri bilmek lazım demekki..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

z

Arge aşamasından sonra su soğutmalı mücevher kılıklı bir extruder yaptım.

@ido2323 sağolsun onca işinin arasında torna işlerimi halletti.

Radyatörü modifiye edip bir de minik bir su deposu bulmam gerekiyor.

İşin en zor tarafı da su deposu.

z

Yukarıdakı fotografta görülen radyatörde adamlar malzeme mühendisliğini resmen konuşturmuşlar.

Kanatlar aluminyum fakat aluminyumun üstü bir başka metalle kaplı ve lehim tutuyor. Kaplamayı zımparalarsanız lehim tutmuyor.

Kanatların içinden geçen bakır boruların içi çeperi bakırdan bir sünger görünümünde.  Böylece bakır borunun içindeki yüzey kat be kat artmış oluyor.

-------------------

Şimdi kafama takılan bir soru var.

Radyatörlü bazı sistemlerde akışkan için ayrıca depo olurken bazılarında olmuyor radyatörün iç hacmi aynı zamanda depo görevi görüyor.

Örneğin arabalarda radyatör haricinde su deposu olmuyor yada ben görmedim.

Bu depo olayının olup olmayacağına nasıl karar veriliyor?

mesaj birleştirme:: 21 Temmuz 2016, 15:11:34

https://youtu.be/wzjxG5WG3XA

frederic

Hocam ufak bir genleşme tankıda işinizi çözebilir bu pompa ile, aklınızda bulunsun.

z

ido2323

Güzel olmuş, ellerinize sağlık.
radyatörün bakır borularını keserken gaz mı çıktı yoksa sıvı mı?

z

Herhalde gaz çıkmıştır zımpara makinesinde zımparalayarak bakırları kestim gaz çıktıysa da haberim olmamıştır.

frederic

Hocam pompanın çıkışına genleşme tankı bağladığınız da o vuruntu kaybolur. Ama bunun sizinki kadar küçük boyutlu olanı varmıdır bilmiyorum.

mesaj birleştirme:: 22 Temmuz 2016, 07:07:14

! No longer available

z

Köprü doğrultucu çıkışındaki filitre kapasitörü gibi iş yapacak anlaşıldı.

frederic

z

https://youtu.be/u98CK-Rx6AA

Yazıcının mekanik işleri bitti, "firmware"e su unitesi yoksa hata verecek eklenti kaldı. Su pompası için minik bir voltaj regülatörü de yapmam gerekecek. 24v luk motora 12v verirsem sesden durulmuyor fakat 3v verirsem hem ses çok azalıyor hem de su debisi makul değere iniyor. Bu sorunu pwm ile kolayca aşabilirim.

Aslında bir de akış sensörü eklemekde fayda var. Herhangi bir sebeple su devir daim yapmazsa sistemin hataya düşmesi yerinde bir özellik olur.

Bir an önce baskı yapmaktan çekiniyorum. Alcağım baskı hatalı olursa açıkcası moralim çok bozulacak.

Deneme için kendime 1.2 gün tatil mi versem diye düşünüyorum.

muhendisbey

Merak ettiğim bir konu var. Su soğutma ile beklenen fayda nedir? Yada neden ihtiyaç duydunuz?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Max 5 cm yüksekliğinde baskı yapacak makinanın yüksekliği estetik açıdan uzun olmamalı diye bir kriter koydum. Yüksekliği düşürmenin tek yolu da extruderin boyunu kısaltmak.

Makinede bazı ufak değişiklikler henüz bitmedi. Baskıyı yarın yapacağım.

Bu extruderın termistörünü değiştirirsem 300...400 derecede kullanılan plastikleri de basabilirim. 

(Hiç videolarını görmedim ama 500 derelik extruder reklamları var.)

Su soğutmayı 3 saat boyunca test ettim. Nozzle sıcaklığı 200 dereceye sabitlenmişken 3 saat sonunda su hâla oda sıcaklığındaydı.