3D yazıcı extruder için özgün tasarım

Başlatan z, 18 Haziran 2016, 20:46:46

engerex

Son videoda motor boşa dönse dahi flamentin diğer tarafında duran encoder ile flametin hareketi algılanıyor. Diğerlerinde böyle bir sistem var mı?

muhendisbey

filament hareketini kontrol eden mekanizma değil de bittiğini algılayan mekanizma gördüm.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Alıntı yapılan: serdararikan - 18 Haziran 2016, 22:33:16
Kickstarter da bununla ilgili hesaplamalar mevcut

DC motor için gerekli min encoder çözünürlüğünü tespit etmem gerekiyor.

Bahsettiğin hesaplamalarla ilgili bildiğin bir link varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ido2323

kendi tasarımım extruder var, hiç uğraşma ücretsiz vereyim kullan. Zamandan tasarruf sağla
http://www.soonwell.com/ebay_file/App_pic/madd_4.jpg

trgtylcnky

Ekstruder hızı 30 mm/s civarına çıkabilse iyi olur. Basarken değil ama geri çekerken gerekebilir. Tabii bu sizin basma hızınıza göre, katman kalınlığınıza göre değişiyor. 1 mm nozzle kullanıp hızlı basanlar da var mesela.
Reprap projesinde ilk başlarda dc motor kullanılmış. Sonra hassasiyet iyi olması için step motora geçilmiş. Slicer programı ne hacimde plastik çıkarmak gerektiğini hesaplayıp ekstruder motorunu da senkronize olarak dönderecek G kod üretiyor.
Hafif olması için bowden denilen uzaktan tüple aktarma yolu da kullanılıyor ama direk itmek kadar hassas değil tabii.

Andromeda

Alıntı yapılan: ido2323 - 20 Haziran 2016, 00:43:13
kendi tasarımım extruder var, hiç uğraşma ücretsiz vereyim kullan. Zamandan tasarruf sağla
http://www.soonwell.com/ebay_file/App_pic/madd_4.jpg
Yaylı cıvatanın görevi nedir?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Yaylı cıvata itici silindirler arasındaki baskı kuvvetini ayarlıyor. Batenaja engel olmak için.

Küçük boyut olsun dediğimde mecburen redüktörlü ve enkoderli DC motor ya da minik bir step motor kullanmam gerekiyor.

Sorun şu ki istenen baskı hızı için motor tork ve hızını belirlemek.

Tamam motor küçük olsun da flamenti istenen hızda ilerletebilecek kadar güçlü motor bulabilecekmiyim?

DC motorun farklı redüksiyona sahip modelleri var. Hepsinde de encoder 48 pals çıkışlı. Bu da demektirdki x4 modunda motor milini 1.875 derece açılarla kontrol altında tutabilirim.

Redüksiyon sonucunda bunu redüksiyon oranı ile çarpacağım.

Aşağıdaki hesaplamalarda yola çıkmak lazım.

1.75 mm çaplı L uzunluğundaki flament extruderda eriyip 0.4mm çaplı memeden çıkarken d kalınlığında 0.4mm genişliğinde dörtgen kesitli yığıntı yapıyor olsun.

L mm lik flament hacmi V=(1.75/2)^2 * Pi*L

Yığıntı uzunluğu = 1.914 * Pi * L / h   Burada (1.75/2)^2 / 0.4 = 1.914

Bu durumda d kalınlığında, yığıntı uzunluğu Y olan baskı için gerekli flament boyu L = Y*h / (1.914 * Pi) olur.

Eğer bu baskı işlemini t sn de yapacaksak flament akışı hızı L/t olacaktır. İtici silindir yarı çapı r ise artık motor devir sayısını bulabiliriz.

Motor gücü hesaplaması için sürtünme kuvvetinden yola çıkmak gerekecek.

Hesaplamada hata varmı? 

mesaj birleştirme:: 20 Haziran 2016, 13:34:18

Mevcut hobby tarzı makinelerde en fazla kac mm/sn kaliteli bir baskı yapılabiliyor?

trgtylcnky

z

50mm/sn neyin hızı? Makaradan extrudere giren flamentin hızımı yoksa X/Y eksenlerin hızımı?

trgtylcnky

x/y hızı.
Bir de hocam motor gücü hesabı için sürtünme yetmez. Filamenti iten dişli silindir filamente tırtık a.tığı için büyük bir kuvvet uygulamak gerekiyor. Bir de tabii erimiş plastiği ince bir yerden çıkarabillmek için gereken viskoz kuvvetler var.

z

Gücü, sanırım deney yaparak ardından hesaplamak gerekecek. Dolu makaradan falamenti asılma işini de aynı motorun yapması hoş değil aslında.

z

3D yazıcılarda kullanılan ısıtıcıların hepsi aynımı?

Mekanik boyutlarını nereden bulurum?

Tagli

Yaygın olan 12 volt 40W ısıtıcılar 6mm çaplı 20mm uzunlukta silindir şeklinde oluyor. Örnek
Gökçe Tağlıoğlu

z

Isıtıcı blok arkasında soğutucu bulunuyor. Hatta bunu fanla soğutuyorlar.

Böyle yapmak yerine ısıtıcı blok ile makine arasında kalan kısımda sogutucu vs hiç bir şey kullanmayıp ısıyı az ileten yalıtkan bir malzeme kullanılsa (mesela teflon) daha iyi olmazmı?

Böylece ısıtıcı blok motorun olduğu bölümü fazla ısıtamaz.

Tagli

O soğutucu bloğun içinde zaten bir miktar teflon boru da var. Bloğun amacı üst taraftaki extruder parçalarının veya motorun olduğu kısmın ısınmasını engellemek değil. Filamentin sadece uç tarafının ısınıp erimesi gerekiyor. Eğer üst tarafı da bir şekilde erirse komple tıkanıyor. Soğutucu bloğun amacı bu.

O teflon boru olmazsa da tıkanıyor bu arada. Bunu acı bir şekilde öğrendim. Bir ara hatırlayamadığım bir sebepten soğutucu blok tıkanmıştı, galiba kötü bir filament sebebiyle. Filament beyazdı. Cold end (soğutucu blok) tarafının içinde tıkanıklık olduğunu görünce içine sıcak havayı bastım ve kargaburunla daldım. Bir kısmı rahatça çıktı ama plastiğin bir bölümü gelmemekte inat ediyordu. Nedense erimiyordu bir türlü. Neyse, küfrede küfrede tüm gücümle abanıp çıkardım. Böyle garip boru gibi bir şey çıktı, "Lan ne acayip şeymiş bu, flament ne biçim bir hal almış" dediydim. Sonra o extruder'ı bir türlü çalıştıramadım, her denemede birkaç santim çıkarıp tıkanıyordu. Sonradan öğrendim ki sökerken zorlandığım o şey teflon boruymuş. Flamentle aynı renk olunca farketmemişim hiç.
Gökçe Tağlıoğlu