3D yazıcı extruder için özgün tasarım

Başlatan z, 18 Haziran 2016, 20:46:46

muhendisbey

300-400 dereceye ulaşmak bir mesele de buna uygun filament bulmak daha ayrı bir mesele.

İndüktif ısıtıcıdan neden vazgeçtiniz? Yada vazgeçtiniz mi? Bence bu fikir daha orijinal bir fikirdi.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Geçen gün termistörü ayırdım ve nozzle sıcaklığı 300 dereceyi geçti. Boru içindeki teflonun bir ucu kömürleşti.

İndüksiyon ısıtma projesi olumlu sonuçlandı. Şemasını da yayınlamıştım.

Bu projede kullanmadım çünkü 30v istiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Suyu devir daim eden pompadan kurtulmak istiyorum. Su gene devir daim yapsın fakat bu devir daim mekanizması enerjisini sıcak suyun enerjisinden alsın.

Basit bir çözümü varmı?

Mucit23

Konveksiyonel akımdan yararlanarak bir sistem tasarlanabilir. Ama o boyutlarda ne kadar işe yarar emin değilim.

z

Radyatörü tamamen devre dışı bıraktım. Su pompa ile depodan çekilip ısıtıcıya basılıyor. Isıtıcan gelen sıcak su da depoya dökülüyor.

Sistem bu hali ile bile ısınmıyor. Pompayı da devreden atabilirsem süper olacak.

Sistem dengede iken birleşik kaplar gereği su seviyesi yeşil kesikli çizgi hizasında olmak zorunda.

Peki ortadaki ısıtıcı suyu ısıtırsa ne olur?

DaRt

Hiç birşey olmaz hocam. Isıtılan yerdeki suyun sıcaklığı artar bir noktadan sonra su buharlaşmaya başlar ve buhar olarak atmosfere karışır. Hiçbir zaman ısıtılan yerdeki suyun seviyesi haznedeki suyun seviyesini geçemez. Sizin sistemden bağımsız olarak ancak şöyle bir sistem olabilir. Haznenin içine giren ve sarı ile belirtilen boru haznenin dibine kadar iner ancak dipte biraz mesafe kalır. Siyah ile belirtilen bölümdeki su ısıtılarak buharlaşma eşiği üzerine çıkartılır. Buhar fazına geçen su sarı boru vasıtasıyla hazneye girer. Haznede soğuk suyla karşılaşan buhar soğur ve tekrar su fazına geçer. Bu durum ısı verildiği sürece devam eder ve sürekli bir çevrim olur. Bir süre sonra haznedek, suyun da sıcaklığı artar ve buharlaşma sonucu su seviyesi azalır. Yani sıcak suyun yoğunluk farkını kullanarak devir daim yapılması mümkün değil.

z

Denizlerde akıntı var o nasıl oluyor? (Akarsulardan bahsetmiyorum)

Galiba aşağıdaki yapıyı kuracağım. Su yerine alkol ya da aseton deneyebilirim.

http://www.anandtech.com/show/10398/raijintek-shows-off-pumpless-liquid-cooling-system

DaRt

Hocam verdiğin şematik çizim ile linkte belirtilen sistem aynı değil. Şematik çizimin atmosfere açık. haznede ve borunun içindeki suyun üzerinde aynı basınç varken ısınan su yükselemez. Linkte görünen sistem ise atmosfere açık değildir. Tam kapalı çevrim olduğundan ısınan su yükselerek radyatöre girer soğuyup tekrardan aşağıya iner. Radyatörün ve borunun içindeki akışkan hareketinin yarattığı sürtünme kuvvetini yenecek sıcaklık farkını yaratmak düşük debili akış için yeterlidir. Doğal olarak akış debisi düşük olacağından sistemden uzaklaştırılacak ısı da düşük olacaktır. Diğer taraftan ısının alınacağı ortama bağlı 2 adet boru var ısınan suyun bir borudan gidip diğer borudan soğuk suyun gelmesini sağlayan mekanizmanın ne olduğunu anlamadım açıkçası.

z

Evet aynı sistem değil. Son verdiğim sistem üstelik vakumlu. Bu da  uğraşılmayacak kadar işi zorlaştırıyor. Üstelik patentliymiş.
Anlamadım dediğin kısımdaki trik boru çaplarının farklı oluşu imiş.

---------------------------------------

Buharlaşma nedeniyle sıvı kaybetmemek için resimdeki hava deliğini tıkamış olalım. Fakat beyaz kısım vakum değil hava olsun.

Depomuzda kaynama sıcaklığı düşük sıvı olsun. Isınma kabındaki sıvı ısındığı için genleşecek ve basınç üretecek. Her iki boruya da eşit basınç uygulayacak.

Fakat depo çapı sıcak sıvı borusu çapından çok daha büyük. Depodaki sıvı basınç etkisinde çok az yükselirken sıcak sıvı borusu ince kesitli olduğundan buradaki sıvı daha çok yükselecek.

Yanlış mı düşünüyorum?

z

DEno_12

mihri

Extruder'in sıvı ile soğutulması tam olarak neye faydalı oluyor?
"Eppur si muove!"

z

Su soğutmalı "cold end", itici dişli ile nozzle arasındaki mesafeyi kısaltmaya yarıyor.

Fakat dün su soğutma düzeneğinden daha kısa fan bile gerektiremeyen soğutucu yaptım. Kargaşadan, gürültüden ve fiyat artışından kurtuldum.

muhittin_kaplan

mihri

Alıntı yapılan: z - 22 Ağustos 2016, 21:56:21
Su soğutmalı "cold end", itici dişli ile nozzle arasındaki mesafeyi kısaltmaya yarıyor.

Fakat dün su soğutma düzeneğinden daha kısa fan bile gerektiremeyen soğutucu yaptım. Kargaşadan, gürültüden ve fiyat artışından kurtuldum.

Mesafe uzun olsa ne olur ki? Yazıcının performansına ne şekilde etki ediyor omu öğrenmek istedim
"Eppur si muove!"