3D yazıcı extruder için özgün tasarım

Başlatan z, 18 Haziran 2016, 20:46:46

DEno_12

Alıntı yapılan: Tagli - 21 Haziran 2016, 21:24:51
z, yukaridaki tavsiyemi yineleyecegim: Once en standart ve dandik Prusa Mendel i3'u topla ve kullan. Daha sonra bu tur seylere kafa yorup mukemmele ulasmaya calisirsin.

Kesinlikle katılıyorum. Extruder yapmak kolay iş değil. Bir kaç farklı tasarım üzerinde 2 mekanikçiyle beraber 3 ay kadar uğraştık. Hiç hayal edemeyeceğiniz sıkıntıları var. Termodinamik hesaplarını yapmak gerekiyor. Hayal ettiğiniz çoğu şeyi denedik ama öyle düşündüğünüz gibi olmuyor. Başta tıkanmasa da soğutup tekrar çalışınca hesabı kitabı yapılmamış extruder genelde tıkanır.

muhendisbey

Alıntı yapılan: elek - 22 Haziran 2016, 10:53:27
Pla kullanıldığında yüzey sıcaklığı 65 olacaksa yine ısıtıcı tabla kullanılması gerekmez mi?

dedim ama belki eriyik sıcaklığı dengeliyor ..
Yüzey sıcaklığı 65 olursa malzeme yüzeye yapıştırıcı kullanmadan tutunur, ve kenarlardan kalkmalar olmaz. Kenar kalkmaları zaten malzemenin yüzeye tutunmasını engelliyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tagli

Aslında mavi bant kullanılırsa PLA soğuk tablaya da gayet güzel tutunuyor. Ama yine de bir süre sonra köşeler eğilip kalkıyor. Bunun sorun olmayacağını düşünüyorsanız veya bu durumu pek umursamıyorsanız bu şekilde kullanılmasında bir sakınca yok. Parça baskı süresince yerinde güzel bir şekilde duruyor.

Doğrudan cam üzerine baskı alınacaksa yapıştırıcı şart. Yoksa parça fırlayıp gidiyor. Bu bazen daha ilk çizgilerde kendini gösterirken bazen de bir miktar baskının ardından parça bir anda yüzeyi terkedip gidiyor. Taban ısıtması olsa bile durum aynı, yapıştırıcı desteği olmadan cam üzerinde PLA tutunamıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

muhendisbey

Tagli hocam ısıtıcı tabla kullanıyor musunuz bilmiyorum ama brim eklerseniz de kayma sorunu gidebiliyor. ABS'de özellikle böyle bir sıkıntım vardı 4mm brim ekleyerek bu sorunu hallettim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ozmo18

@z hocam Power ABS deneyebilirsiniz,sorunsuz olarak direkt cama baskı alabiliyorsunuz . ABS de ortaya çıkan koku problemi yok ve oldukça sağlam.
TEŞEKKÜR EDERİM...

kayatech

Yapışma sorununa kesin çözüm UHU Stick Yapıştırıcı. Pritt değil ! pritt marka olmuyor.

İster cama ister alüminyuma yazabilirsiniz. Prusa i3 orjinal üründe ısıtıcılı alüminyum tabla kullanmışlardı tabi ben yamultana kadar sorun yoktu. :)
Yamultunca mecburen cam'a döndüm. Tabi denemediğim bant ve yapıştırıcı kalmadı.

En uygun fiyatlı çözüm UHU stick Yapıştırıcı.

z

Şimdi bu nozzle için ne diyeceğiz?

3mm flament için üretilmiş.
Şart değil hem 3mm hem de 1.75mm flament kullanabilirsin.

Alıntı yapılan: DEno_12 - 22 Haziran 2016, 11:35:21
Kesinlikle katılıyorum. Extruder yapmak kolay iş değil. Bir kaç farklı tasarım üzerinde 2 mekanikçiyle beraber 3 ay kadar uğraştık. Hiç hayal edemeyeceğiniz sıkıntıları var. Termodinamik hesaplarını yapmak gerekiyor. Hayal ettiğiniz çoğu şeyi denedik ama öyle düşündüğünüz gibi olmuyor. Başta tıkanmasa da soğutup tekrar çalışınca hesabı kitabı yapılmamış extruder genelde tıkanır.

Sorun işte bu 3 kişi uğraşmışsınız. Her kafadan bir ses çıkmıştır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

Bildigim kadariyla nozzle'larda 1.75 - 3 mm ayrimi yok.
Gökçe Tağlıoğlu

z

1) Flamentin sarılı olduğu makaraların göbeğinin delik çapı standartmı?

Mesela elimdeki makaranın delik çapı: 57 mm  (3D Flament marka)

2) "Hot End" sıcaklığını ölçmek için gördüğüm kadarıyla bir kaç seçenek var.

Siz ne önerirsiniz neden?

3) Cihazların ısıtıcıları üzerinde vs ısıya dayanıklı band görüyorum. Bunu niçin kullanıyorsunuz?

muhendisbey

Makaralarda bir standart yok gibi. Daha önce aldığım makara geniş iken bu makaralar daha dar.

Hot end için mevcut sistemlerde NTC ile ölçüm kullanılıyor.

Isıya dayanıklı bant malzemenin yüzeye yapışması için kullanılıyordu. Malzeme yüzeye yapışmazsa birkaç katman sonra kayıp düşebiliyor ve malzemenin bozulmasına neden oluyordu. Şu anda bantlar tercih edilmiyor. Borosilikat cam, fırçalanmış sac gibi alternatifler daha çok tercih edilmeye başlandı. Nedeni bantlar pahalı ve yenileme gerektirirken camı yada sacı daha uzun süre kullanabiliyorsunuz.

z

"Extruder"de minik Nema 11 motor kullandım mecburen makarayı kolay dönebiir hale getirmem lazım. Bunun için de makarayı göbekten rulman yatak yapmak istiyorum. Bu durumda tek marka flamente göre düzenek tasarlayacağım.

muhendisbey

Göbek çapında orta koymana gerek var mı? Çapı küçük olsun yine rulmanla yatakla olmaz mı? Hatta arabaları test ettikleri silindirleri tekerlerin döndürdüğü test (dyno test) şeklinde tasarlarsan yine sıkıntı olmaz.

muhendisbey

Dedigim bunun gibi rulmanlarin oldugu yer boydan.boya silindir olani sadece

learner

Senin dediğin daha iyi olur. Burada çok rulman kullanmış zaten. Birde kasnak genişliği değişirse olmaz bu.