3D yazıcı extruder için özgün tasarım

Başlatan z, 18 Haziran 2016, 20:46:46

z

Şimdi sırada firmware ve PC programını yazma işi var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

! No longer available

mesaj birleştirme:: 02 Temmuz 2016, 14:34:38

Videoda bu mekanizmanın sarsıntısız ilerleyebileceği max hız bu derken yanlış bir şey söyledim. Bu mekanizmanın mevcut algoritmalarımla ulaşabileceği max hız bu.

İvmelenme profilini trapezodial değil de S tipi profile çevirirsem motorlar sigarayı devirmeden daha yüksek hızlara da çıkartır. Ancak sanırım bu fazla lüks olur. Üstelik bu durumda belki de işlemci hızı bu işlemlere yetişemeyecek.

Videoyu çekerken extruder soğutma fanını durdursam iyi olurdu.

z

Flament itici motor güçsüz kalır diye korkuyordum.

https://www.youtube.com/watch?v=t3-j2Z320YE&feature=youtu.be

Gerçi henüz plastik eritmedim. Plastik eriyince zorlanacaktır.

Tagli

Sigarayı neden referans alıyorsun ki? Önemli olan adım kaçırmaması. Bu aynı zamanda eksenlerdeki atalete de bağlı. Ve de tabi ekstrüzyon hızı tabla hareket hızına yetişebilmeli. Benim yazıcının çok daha sert hareketler yaptığını gördüm, bir sorun çıkmıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Keşke hızlı çekim yapan kameram olsa da hızlı hareketlerde mekanizmanın kıçı başı nasıl oynuyor görebilsek.

Mesela en basitinden motor hızlıca dönerken hızlıca yavaşlayıp ters yönde dönmeye başladığı anda triger kayışta olup bitenleri çıplak gözle dahi yakalayabilirsin.

Sigara testi bence çok çok önemli bir test.

Makineyi çok yavaş çalıştıracak olsak bile ivmelenme parametreleri iyi ayarlanmalı ki titreşimler en aza insin.

z

Yazılımlar bitti ve yukarıdaki ilk baskıyı aldım. Extruder çok sorun çıkarttı flamenti parmaklarımla da itmem gerekti.

Z eksenindeki yük hafif olmasına rağmen iki yatak arası mesafe uzun olduğu için tek motor sorun çıkarttı ve bugün ikinci motoru monte ettim.

Extruder iyi çalışmadı. Flament  ileri sürülürken sorun yok fakat asıl sorun flamenti geri çekip tekrar ileri hareket ettirirsem içerideki erimiş plastik flament  giriş deliğinden taşıp katılaşıyor ve flamentin ilerlemesini engelliyor. Sık sık cımbızla bu katılaşan parçacıkları elle temizlemek zorunda kaldım.

Extruderi yeni baştan tasarlamam gerekecek. İnternetteki tüm extruder düzeneklerinin nerede ise birbirinin aynı olmasının sebebini şimdi daha iyi anlıyorum. Falament itici düzenekte motor ucuna redüktör bağlamak da şart gibi. Redüktörsüz düzenekler nasıl çalışyor anlamadım zira flamenti parmaklarımla iteyip 0.4 mm nozzle'dan plastik akıtmaya çalışırken acaip zorlanıyorum.

Ucunda redüktörü olan Nema 17 step motorlar Türkiye'de varmı? Çinden getirtip zaman katbetmek istemiyorum.

Adamlar 290$'a da extruder satıyorlar.

http://www.3ders.org/articles/20131231-all-metal-next-gen-3d-printer-extruder-from-micron.html

DEno_12

Alıntı yapılan: z - 05 Temmuz 2016, 15:10:49

Yazılımlar bitti ve yukarıdaki ilk baskıyı aldım. Extruder çok sorun çıkarttı flamenti parmaklarımla da itmem gerekti.

Extruder iyi çalışmadı. Flament  ileri sürülürken sorun yok fakat asıl sorun flamenti geri çekip tekrar ileri hareket ettirirsem içerideki erimiş plastik flament  giriş deliğinden taşıp katılaşıyor ve flamentin ilerlemesini engelliyor. Sık sık cımbızla bu katılaşan parçacıkları elle temizlemek zorunda kaldım.

Extruderi yeni baştan tasarlamam gerekecek. İnternetteki tüm extruder düzeneklerinin nerede ise birbirinin aynı olmasının sebebini şimdi daha iyi anlıyorum. Falament itici düzenekte motor ucuna redüktör bağlamak da şart gibi. Redüktörsüz düzenekler nasıl çalışyor anlamadım zira flamenti parmaklarımla iteyip 0.4 mm nozzle'dan plastik akıtmaya çalışırken acaip zorlanıyorum.

Adamlar 290$'a da extruder satıyorlar.

Hocam onceki mesajimda parti başlıyor derken extruder partisinden bahsetmistim. Bizle dalga gectiniz 3 kisi her kafadan bir ses cikmistir diye ama extruder isi gercekten hesap kitap işi. Eğer elinizle kolayca itemiyorsanız o extruder zaten olmamıştır. Isının doğru noktaya transferini sağlayabilirseniz elinizle ittiğinizde yağ gibi kaymalı. Internetteki tüm extruder lar aynı degil, örneğin pico yu inceleyebilirsiniz. Adamlar sadece extruder icin kampanya başlatmışlar. Sizin fotoğrafını attığınız extruder da eski kickstarter projesi.

Bırakın 290 doları 490 dolara da extruder var.

z

Bugün extruder'ı yeniden yapmaya başladım. Öncelikle ısıtıcı fişeğin girdiği aluminyum bloğu prinç malzemeden yaptım.

Benim extruder tasarımımı zorlayan etken flament itici ile nozzle arasındaki mesafenin çok kısa oluşu ( itici rulman ile nozlle'ın sivri ucu arasındaki mesafe yaklaşık 30 mm ki buna nozzle, ısıtıcı blok da dahil.) . Yeni tasarımda bu arayı biraz uzatacağım ve araya soğutucu kanatlar ekleyeceğim.

Dalga geçmeye gelince;

Altı üstü extruder. Bunun neyini yapamadınız? Sizin de mi benimki gibi kısa bir şey yapmanız gerekiyordu?

Eğer kısa boylu yapılmış extruder resmi varsa görmek isterim.

mesaj birleştirme:: 05 Temmuz 2016, 19:03:59

Bu arada;

Fayans çok iyi bir tabla oldu. Fayansı hiç ısıtmama rağmen plastik malzeme öyle bir yapıştı ki ancak yandan bıcak sokarak ayırabildim.

mert3162

Hocam çok başarılı bir çalışma olmuş benimde ne zamandır çift kızaklı bir sistem üzerinde 3d printer nasıl olur diye kafamda bir soru vardı.Salınım yapmıyor ve çok stabil görünüyor.Hocam fayans çatlıyor dediler ama sanırım ısıtma kullanınca çatlıyor.Bir ürün baskı videosu yapabilirmisiniz.Çözünürlük nasıl tatmin edici düzeydemi ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

z

Titreşim ve esneme sorunu yok bu açıdan mükemmel oldu.

İlk yaptığım baskının fotosunu yayınladım ama onu dikkate alma. Extruderim gerçekten çok kötü olmuş. Bir iki gün içinde yeni "extruder"ı denerken video da çekerim.

Fayans bence 4/4 oldu. Kullandığım fayans çok düzgün yüzeyli değil tam tersine dalgalı modelli.

Fayans yüzeyi çok sert, gene de her defasında baskısı alınan nesneyi fayans yüzeyinden bıçakla kazıyarak alırsam fayans yüzeyi bir süre sonra çizilir mi bilemiyorum.

mert3162

hocam fayans ucuz bişiy aslında bana sorarsan çizilse dahi ben değiştiririm şahsen düşünmem ama merak ettiğim nokta prof makinelerde aynalı bir yüzey var ve sorunsuz diyorlar o konuyu bir araştırmak lazım
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

z

z

Özgün tasarım olmadı fakat bir tarafı 200 derece diğer tarafı 100 küsür derece olacak düzenek için su soğutma haricinde çok farklı bir tasarım seçeneği yok görünüyor.

muhendisbey

merhaba,

parçayı oluşturan firmware'yi siz mi yazdınız? Siz yazdıysanız hangi G kodlarını işleyecek şekilde yazdınız?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.