"Ding Dong" Sesinin Dataları

Başlatan Mucit23, 04 Ağustos 2016, 13:45:54

Mucit23

Piezo buzzer veya osilatörsüz buzzer ile ding dong sesi çıkarmam gerekiyor. PWM kullanarak sesi üreteceğim. Uygun ses datalarını bulamadım. Ding dong ses datalarını nereden bulabilirim?

kimlenbu

jrcapa

Yukarıdaki sitede kısaca  "audio amplifier through an RC low-pass filter" denmiş. Bir elektronik devrede benzer sesleri kaliteli şekilde almak için çıkışta hoparlör, buzzer vs. ne tavsiye edersiniz, birebir sesler nasıl çıkartılıyor?

kimlenbu

Alıntı yapılan: jrcapa - 04 Ağustos 2016, 16:17:10
Yukarıdaki sitede kısaca  "audio amplifier through an RC low-pass filter" denmiş. Bir elektronik devrede benzer sesleri kaliteli şekilde almak için çıkışta hoparlör, buzzer vs. ne tavsiye edersiniz, birebir sesler nasıl çıkartılıyor?

tda serisiyle bir çıkış katı yapman gerekir, ya da linkteki gibi hazır ses sistemine verirsin sesi.

t2

sorun amplifikatör değil. Sorun sesi, yeterli kalitede depolamak  çalabilmek.

tda'dan önce bir kulaklık ile dinleyip beğenmek gerek. daha sonra lm386  veya tek transistör ile hoparlör sürülebilir.

Mucit23

Peki aynı dataları piezo ya gondersem nasıl bir ses çıkar?

kayatech

Arduino mp3 katı alın. Hafıza kartına mp3 olarak atın. Kendi içinde anfi katı var. MaX. 1gb ile çalışan ucuz micro sd modüller var ama 1gb hafıza kartını bulamıyoruz. Usb ve sd hc kartları çalıştıran modül ise fiyat olarak pahalı. Siz yinede mp3 modülleri araştırın.

Mucit23

MP3 Kartına gerek yok. Daha Önce  Wav Dosyasını okuyup PWM ile çalışmıştım 8 bit mono olarak. Şimdide benzer bir işlem yapacam. Sadece uyarı amaçlı ton üretmem gerekiyor.

superconductor

Hocam ses iki saniye sürse, 10khZ ile 8 bit derinlikte örnekleseniz(ki dahada düşürülebilir); 2*10k = 2kB yer kaplar. Kalan iş örnekleri pwm birimine 10khz hızında göndermek. Birde modülasyon frekansının duyulabilir frekanstan yüksek olması iyi olur. Pwm çıkışından RC  filtre ile ses alınıp tek transistörle yükseltilebilir.

Mucit23

Bu işi CCS nin tones.c kütüphanesi ile yapmak istiyorum. Bir müzik dosyasını aşağıdaki gibi notalara nasıl çeviririm. Bu birçok alanda işime yarayacak.
                    Octave0  Octave1  Octave2  Octave3
const long C_NOTE[4]  ={ 262,     523,    1047,    2093};
const long Db_NOTE[4] ={ 277,     554,    1109,    2217};
const long D_NOTE[4]  ={ 294,     587,    1175,    2349};
const long Eb_NOTE[4] ={ 311,     622,    1245,    2489};
const long E_NOTE[4]  ={ 330,     659,    1329,    2637};
const long F_NOTE[4]  ={ 349,     698,    1397,    2794};
const long Gb_NOTE[4] ={ 370,     740,    1480,    2960};
const long G_NOTE[4]  ={ 392,     784,    1568,    3136};
const long Ab_NOTE[4] ={ 415,     831,    1661,    3322};
const long A_NOTE[4]  ={ 440,     880,    1760,    3520};
const long Bb_NOTE[4] ={ 466,     923,    1865,    3729};
const long B_NOTE[4]  ={ 494,     988,    1976,    3951};

Örneğin MP3 formatındaki ses dosyasını bu tip tonlara dönüştürmek istiyorum.

superconductor

Bu kütüphane birden fazla sesi sentezleyemez diye düşünürsek, parçanın baskın sesini melodi olarak çalabilirsin. Örneğin rock bir parçanın nakaratındaki gitar notaları bu iş için kullanılabilir. Sana gereken parçanın notalarını bulmak ve vurguları ile birlikte kütüphanenin istediği formatta yazmak. Bu şekilde kolayca monofonik bir melodi elde edebilirsin.

Edit: Midi formatını incele. Parçaların hazır midi dosyalarını bulabileceğin gibi kendinde oluşturabilirsin. Mcu ile midi player örneği bolca olması lazım.

Mucit23

Hocam şunu öğrenmek istiyorum. Yukarıdaki tones kütüphanesi frekans ile oynayarak tonlar üretiyor. Piezolarda farklı ton lar üretmek için bu yöntemin uygun olduğunu biliyorum. Fakat Wav dosyasını dönüştürüp PWM ile çaldığım zaman frekans sabit sadece duty-cycle ile oynamış olacağım. İkisi farklı şeyler, Piezo bu durumda çalışırmı? Yoksa PWM çıkışını RC filtreden geçirip çıkışa LM386 gibi bir ses kuvvetlendiricisi mi bağlamak gerekir. Tabi böyle yapılırsa en sonra hoperlor olacak.

Edit: LM386'nın devreside çok basitmiş. Delikli Plakete yapabilirim.

superconductor

Piezzoyu yüksek frekansları daha verimli üreten bir hoparlör olarak düşün. Sana tiz bir ses yetiyorsa piezzo kullan. Yok biraz daha gövdeli bir ses istiyorum diyorsan hoparlör kullan. Frekans sabit piezzodan ses çıkmaz diye düşünme örnekleme aldığın frekansları modüle ediyorsun sonuçta.

t2

Bu ding dong sesleri frekans bandı itibariyle piezodan iyi cikmaz. Hoparlör gerek. 4..32 ohm.

Mucit23

Anlaşıldı, Ben sistemi PWM'e göre dizayn edeceğim. Çıkışıda LM386'lı ses yükselteci yapıp hoperlor bağlarım.

mesaj birleştirme:: 04 Ağustos 2016, 23:25:37

Wav dosyasını C coduna dönüştürmekte problem yaşıyorum. Adam akıllı çalışan bir yazılım bulamadım. Bu iş için kullandığını bir program varmı?