Algoritma Sorusu

Başlatan yldzelektronik, 08 Ağustos 2016, 16:29:09

mufitsozen

sayin @yldzelektronik size kizmak ne haddime! ben sadece yazdiklarinizdan okudugum husulardaki kendi dusuncelerimi yazdim.Bunlari dikkate alip almamak size kalmis. Iki yetiskin gibi konuya odaklanip konusuruz diye dusundum(halada dusunuyorum)

Ben sizi tanimam, egitim, tecrube ve bilginizide bilmem. O yuzden sordugunuz bazi konulari hangi durum ve baglam icin sordunuz anlamak zor oluyor. Ben bunu (context'i) anlamak icinde bu sorulari ve dusuncelerimi yaziyorum.

Bu forumda ve karsilikli yazisarak vakit kazanmak amaci ile bir calisma yapmak cok kolay değil. Sizin yapmayi dusundugunuz sistemi bir eleman mi yoksa altyuklenici olarakmi yaptiginizda bircok hususu degistirir. Ayrica tunel icinde demissiniz RF sinyalleri sizin her istediginiz yere gitmez, fresnel zone, maltipath reception, interference(etkilesim), yansima(reflection), frekans ve guc ile ilgili bircok hususa dikkat etmek gerekir. Ayrica tunel diyince bu husus daha karisik oluyor, Umarim karayolu/demiryolu tuneli gibi nispeten duz bir hat vardir, yoksa madenler vb icinse is dahada karisir, ayrica madenlerde kaza onleme acisindan her elektronik malzeme kullanilmaz, tasarimlarin cok dikkatle yapilmasi gerekir kaza ve can kaybina sebep olabilirsiniz.

Ben butun bu hususlara ve ek olarak haberlesme protokolu, yazilim tasarimi vb konulara dair dusuncelerimi vermekten cekinmem, ama butun bunlari duzenli ve dogru bir sekilde yazi ile yapmak cok zaman alici. Bu yuzden ogrenmek icin burasi dogru bir ortam değil diye bahsettim.

Bence en dogrusu bulundugunuz sehirde faydalanabilecegiz bir mentor/akil hocasi gibi birisini bulun ve onunla yuzyuze bu konularda tartistiktan sonra eger varsa diger sorularinizi burada belirtin.

Ben sadece buradaki yorumlari dusunerek tasarim yaparsaniz hizli ilerliyormus gibi gorunseniz bile uygulamada yada alanda cok zor problemlerle karsilasirsiniz ve bunlarin duzeltilmesi cok zor, zahmetli ve pahali olur. Bir surude vakit kaybedersiniz ona dikkatinizi cekmek istedim.

Keske bahsettigim sorunlari ben sahsen sizin icin cozebilsem ama maalesef su anda bunu yapabilecek zamana ve imkana sahip değilim. Insallah bu yazdiklarimi okuyup size daha fazla yardimci olabilecek birisi cikar.

Yinde benim yazdiklarimi kotu anlamda yorumlamayin lutfen ben sadece sizin olasi risklerin farkina varmanizi istedim.

mesaj birleştirme:: 10 Ağustos 2016, 18:46:15

bu arada bir arkadasin bahsettigi "Radiocrafts - Tinymesh M2M Wireless Mesh Network" sizin icin zigbee'den daha uygun gorunuyor, en azindan maximum depth(yada hop count) 255. Dolayisi ile sizin icin onu incelemek daha dogru olacaktir. Belkide dogrudan o moduller kullanilabilir.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.