Sayısal verilerle uğraşmıyorsak

Başlatan bunalmis, 03 Ekim 2005, 17:50:27

z

Aşağıdaki ifadenin ters dönüşümünde Matlab'dan yararlanabilirmiyiz?

X(s) = K (s^2 + A^2) / [(s^2 + B^2) * (s^2 + C^2)]

x(t) nin K,A,B,C katsayıları ile nasıl değiştiğini incelemek istiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CoşkuN

Hocam MATLAB sayısal hesaplamaların yanında sembolik işlemleri de yapıyor.Bunun için ilk önce sembolik değişkenleri tanımlamalıyız.Örneğin:
>>syms s A B C
komutunu verdiğimizde sembolik değişkenler belleğe alınıyor.Ardından ters laplace komutu olan ilaplace ile:
a=ilaplace( K*[(s^2 + A^2) / [(s^2 + B^2) * (s^2 + C^2)]]) verdim.Sonuç söyle çıktı.
a=K*((A-C)*(A+C)*sin(C*t)/(B-C)/(B+C)/C-(A-B)*(A+B)*sin(B*t)/(B-C)/(B+C)/B)
Bu biraz karışık görünüyor.MATLAB'de matematiksel ifadelerin düzgün gösterimi için pretty komutu var.
>>pretty(a)
komutunu verdiğimizde kesirli gösterime getirdi ifademizi.Ancak codegen diye birşey çıktı o nedir bilmiyorum.

(A -C) (A +C) sin(C t)
 K |--------------------------------
      (B - C) (B + -C) C

(A - B) (A + B) sin(B t)      
        - -----------------------------------|
          (B -C) (B + C) B
oluyor.

piedos

hocam cok tesekkür ederim MATLABın önemli bir özelliğini öğrendim
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

CoşkuN

MATLAB komut satırında
>>help symbolic
yazarsanız yapabileceğiniz sembolik işlemlerin komutları ekrana gelecektir.Bunlara birkaç örnek verirsek,laplace,fourier dönüşümü,dif.denklemlerin sembolik çözümleri,z dönüşümü...

z

@coskun20

Kullandigin Matlab'in versiyonu nedir?

Bendeki Ver 4.2c.1 ve yukaridaki komutlari tanimiyor.

Yeni versiyonlari nereden yukleyecegiz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CoşkuN

Hocam şu an MATLAB'in en son versiyonu 7.Hatta en son service pack 3'ünü çıkarmışlar ama bende yok.Nette sağlam bir link bilmiyorum bakmak lazım ama piyasada cd satan yerlerde bulabilirsiniz.Ben de Bearshare diye bir paylaşım programı vardı onda arattım 7 versiyonu çıkmıştı 1.2 gb ,750 mblardayken elektrikler gitti ve programdan silindi dosya :( Emule gibi arama programlarında aratırsanız çıkacaktır linkler, zira MATLAB programı çok kullanılıyor ortalıkta.