Wifi yayın mesafesi sorunu başladı

Başlatan z, 21 Ağustos 2016, 23:06:28

z

Evdeki cihazları Wifi modemin 4 kanalına paylaştırdım. (SSID İndislerini 1,2,3,4 ve her bir indise ait kanalı da 1,2,3,4 yaptım)

1. kanal bana ait.
2. Kanal TV ve cep telefonlarımıza
3. Kanal ise oğlumun oyun makinelerine vs
4. Kanal ise misafir gelip wifi şifresi isteyenlere.

4. kanalı misafirlere ayırdım. Ancak burada video müzik amaçlı değil de email kontrol etme ya da haber siteleri okuma gibi amaçlar dışına çıkılmasın istiyorum.
Her bir SSID için Band genişliği seçilebilyor. Misafir kanalını 20Mhz diğerlerini 40Mhz yaptım.

Ancak 4. kanalın download hızına da sınır getirmek istiyorum.

Bu isteğim mümkünmü?

TurkCell Superonline kullanıyorum.

Burada yaptığım kanal paylaşımı ne gibi fayda sağladı? İzahı nasıl?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erhanmete

hocam ev için olan modemlerin neredeyse hiç birinde bu özellik yok. asusun en pahalı modemini kullanıyorum onda bile yok.  bu tip kısıtlamalar için genelde firewall kullanılıyor. en ucuzu 1 sene lisansla beraber 2000 tl civarında. ofiste bu şekilde çözdük.

z

Peki seçilen SSID için band genişliği için 20Mhz, 40Mhz, 20/40Mhz seçenekleri var. Bu neyi etkiliyor?

Burda yapmış olduğum konfigürasyon bana ne avantaj sağladı izahı nasıl? (Kendi kafama göre böyle bir yapılandırma yaptım ve internete girmeye zorlanan cihazlar şimdi sorunsuz internete girer oldular)

t2

Ev tipi, Zyxsel modemde vardı. birden fazla ağ tanımlayabiliyoruz. Zaman ayarı yapılabiliyor. şu gün şu saatllerde çalışsın gibi.

z

Şimdi şöyle bir şey buldum. https://forum.donanimhaber.com/m_28804583/tm.htm

Ancak misafir IP noyu her zaman bilmem mümkün değil.

t2

Belki tazeleme grup anahtarı güncelleme süresi gibi bir ayar vardır. bunun süresi uzun veya kısa geldiyse soruna yol açmıştır. cihazlar grup anahtarının tazelemesini beklerken bir türlü bağlanamıyor  olabilir. birden fazla SSD ayarlayınca bunların grup anahtarı tazelemesi sıklaşmış,  olabilir. cihazlar her biri farklı grup anahtarını dikkate aldığından  kolayca bağlanabilmiştir. diğer türlü hep beraber bekleyip hep beraber bağlanmaya çalışıyorlar, bağlantıyı kaçırınca da sonraki tazeleme zamanını beklerken aygıtlar bağlanamamış oluyordu. bütün bunlar tahmindir. grup anahtarı nedir nasıl kullanılır bilmem. sadece modem ayar sayfasında görmüştüm.

erhanmete

Alıntı yapılan: z - 01 Eylül 2016, 09:51:41
Peki seçilen SSID için band genişliği için 20Mhz, 40Mhz, 20/40Mhz seçenekleri var. Bu neyi etkiliyor?

Burda yapmış olduğum konfigürasyon bana ne avantaj sağladı izahı nasıl? (Kendi kafama göre böyle bir yapılandırma yaptım ve internete girmeye zorlanan cihazlar şimdi sorunsuz internete girer oldular)

hocam 20/40 Mhz neyi değiştiriyor bilmiyorum.

bu arada t2 hocam birden fazla ağ v.s. tanımlayabiliyoruz ama bunlara kota koyamıyoruz. evde ayrıca gözüken misafir ağı kurabiliyorsunuz mesela, sizin mevcut network e ulaşamıyor. fakat internet için kısıtlama yok misafirler istediği gibi coşabiliyor :)

z

Malesef tanımladığım 4 adet SSID nin her biri için farklı kanal seçemiyormuşum. En son seçtiğim kanal tüm SSID ler için kullanılıyormuş.

Keza seçilen band genişliği ve yayın gücü de SSID bazında yapılamıyormuş.

Dolayısı ile yaptığım tek şey 4 ayrı SSDI tanımlamak ve evdeki cihazları bunlara dağıtmak.

Misafir üzerine getirebildiğim tek limit 1 kullanıcı sayısı.

Çok çocuklu misafir geldiğinde her bir çocuk cep telefonundan çizgi film sitelerine bağlanınca ne yalan söylüyüm sinir oluyorum.

Mevcut durumda bile ayın 15'inde AKK limiti doluyor.

engerex

Modem kurcalamak istiyorsanız servis sağlayıcının verdiklerinden uzak durun. Heleki yenilerinden. Menüler kısotlı ve bazı auarları değiştirseniz dahi uzaktan modem ayarlarınızı değiştirebilirler.
Tp-link ve asus ta (modele göre değişrbilir) bant genişliği limiti ayarlanabiliyor. İp veya mac adres olarak geçer. İp değişken ancak mac adres sabit. Öncelikle sisteme kendi mac adrrslerinizi tanımlayın. Misafir geldiğinde açın modemi yeni cihazları göreceksiniz. Atın bunlaron adreslerünide kısıtlama listesine. Başta külfet gibi görünebilir ancak sonradan rahat edeceksiniz
Birde şifre olayı bazen yetersiz. Mac ile izinli listesi oluşturursaniz şifre bilenler dahi bağlanamsz. Buda bir şekilde çözülsede kaç kişi çözebilecek.

erhanmete

eve gelen ilk önce wifi şifresi soruyor artık. versen bi türlü vermesen bi türlü. misafir ağının sonunda msf kısaltması var, onu verince de "vayy bizedemi misafir" yapıyorlar.
millet bi alem :)

z

Kullandığım cihazların MAC adreslerini nasıl öğrenirim?

TV, oyun konsolu, pc, pad, telefon vs vs.

Edit :  Modemin menüsünden mevcut cihazların MAC değerleri listelenmiş ordan öğrendim.

Peki modeme bu MAC adresleri girsin diğerleri giremesin nasıl diyeceğim?

t2

modem ayar sayfasında onun ayarı vardır

Mucit23

Mac Filtreleme yapacaksın. Ayarları biraz kurcalarsan nasıl yapıldığını kolayca anlarsın.

muhittin_kaplan

modemde yerel ağ-lan aygıtları

mesaj birleştirme:: 01 Eylül 2016, 13:05:06

mac için yerel ağ-kablosuz ağ erişimi

z

Modemde Gelişmiş->Güvenlik Ayarları bölümünde filitreleme seçeceklerinde MAC Filitreleme seçeneği var.

MAC Filitreleme seçeneğini tıkladığımda aşağıdaki sütunlara sahip içi boş bir tablo çıkıyor.

Kural Adı   Kaynak MAC Adresi   Hedef MAC Adresi   Zaman Kontrolü   Pazartesi'den Pazar'a   Zaman   Öncelik   Durum

Veri girişi yapacak seçenek göremedim.

Helpinde ise

MAC Filtreleme
MAC filtreleme onay kutusunu seçerseniz, ağ geçidi kaynak MAC adresinden hedef MAC adresine iletilen paketleri filtreler. Süre kontrolü aracılığıyla, MAC filtreleme belirli bir süre zarfı için uygulanabilir. Birden fazla filtreleme kuralı olduğunda, bu kuralların önceliklerini tanımlayabilirsiniz. Durumda Devre dışı bırak görüntülendiğinde, bu kuralın devre dışı bırakıldığını belirtir. Kabul et, kurala uyan paketlerin geçmesine izin verildiğini belirtir. Reddet, kurala uyan paketlerin geçmesine izin verilmediğini belirtir.

açıklaması geliyor.

İşin içinden çıkamadım.