Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Hidrojen neden uçar?

Başlatan z, 05 Eylül 2016, 01:16:25

z

Hidrojeni bir balona doldurursak balonun şişmiş haldeki hacmine eşit havanın ağırlığı balonun ağırlığından daha ağır olduğundan balon havalanır. Buraya kadar herhangi bir sorun yok.

Şimdi balonu boşverin. Açık ve esintisiz ortama hidrojen salınırsa gökyüzüne yükselir hatta uzaya kaçar.

Burda kafam karışıyor.

Hava dediğimiz ortam seyrek gaz atomlarından oluşmuştur. Bunların arasına hidrojen salınırsa hidrojen ortamdaki gazların neden üstüne çıksın ki her yer boşluk. Arada bir oksijen azot gibi moleküllerle çarpışır o kadar. Üstelik dünyanın çekim kuvvet gaz moleküllerini kendine çekmekte. Bu çekim kuvvetinden daha büyük ve zıt yönde nasıl bir kuvvet var ki hidrojen yukarı yükseliyor?

Geniş bir tencerenin içine 1 avuç çelik bilye 1 avuç ta plastik bilye koyduğumuzda bilyeler zemine serpişir. Plastik olanlar için de çelik olanlar içinde yer olduğundan plastik bilyeler çelik bilyelerin üstüne çıkmaz. Buna benzer bir durum olmasını beklerim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sovalye

hocam, akışkanlar için düşünüp en sonda katı örneği vermişsiniz. Gazlar soyut geliyorsa aynı şeyi gazlar gibi akışkan olan zeytin yağı ve su için düşünün.

muhittin_kaplan

kütle çekim kuvveti,
hidrojen=1.00794 g/mol
oksijen=15,9994 g/mol

oksijen daha ağır onun için altta kalıyor.
(yanlışmıyım)

z

Molekül ağırlık balon örneğini açıklıyor ama serbest haldeki gazların durumunu açıklamıyor daha doğrusu kafamın karışık olduğu durum bu.

Hava dediğimiz madde tıka basa gaz değil. İki molekül arasında  boşluklar yok mu.  Yani bir demir levhadaki gibi atomlar yanyana üstü üste bağlı değiller.

Burda 1 tane biraz ileride 1 tane aşağıda bir tane çaprazında 1 tane ve bunlar sürekli hareket ediyor. Bunların arasına çok hafif hidrojen atomu koysak molekül ağırlığı daha hafif diye neden o boşluklardan geçip yukarıya çıkmak istesin?

Kafa karışıklığımı tencere içindeki bilyeler güzel özetliyor.

Kütle çekim kuvveti iki cismin kütlesi ile doğru orantılı aralarındaki mesafe ile ters orantılı. Oksiyen ve dünya daha büyük çekme kuvveti oluşturuyor. Tamam çeksinler. Hidrojen dünya daha az çekme kuvvetine sahipler. Gaz molekülleri arasındaki boşluklar olmasa tamam hidrojen üste çıkar.

Yoksa hava benim düşündüğüm gibi seyrek atomlardan oluşmuyormu?. Gaz atomları dirsek teması mı dizililer?

HexfeT

Atmosfer homojen mi? Hafif olan gaz yukarı çıkma eğilimindeyse katmanlı bir yapı oluşmaz mı? Hava olayları mı gazları sürekli karıştırıp homojen tutuyor?

Plastik ve demir bilyelerin olduğu kabı sallarsak plastik olanlar üste çıkar sanırım. Atomlarında titreşim halinde olduğunu düşünürsek bağıntı var mı acaba? Atomların titreşimi ısı ile alakalı diye biliyorum. Ne kadar sıcaksa o kadar şiddetli titreşiyorlar. Mutlak sıfırda hareketsizler.

Bu arada seyrek atomların arasında boşluk var gibi düşünmek mümkün değil gibi. Çünkü hiçlik, boşluk diye bir şey yok. Tek bir atom bulunmasa dahi uzay yoktan var olup çarpışarak yok olan parçacık çiftleriyle çalkalanıyor. Her şey, hiçbir şey adında iki bölüm olan şu belgeseli öneririm, çok ilginç.
http://www.belgun.tv/turkce-altyazi-belgeseller-izle/bbc-her-sey-ve-hicbir-sey.html/2

mihri

Atomlar boşlukta hareket ediyor ama hepsine kütle çekim kuvveti uygulanıyor dünyada aynı metal bilye örneğinde olduğu gibi daha yoğun olan atomlar aşağıya iniyor. Aslında gazlar sadece 1 atomdan oluşmuyor su buharı da gaz ve molekül halinde 3 adet atomu var hidrojende 2 atomlu molekül halinde oluyor havada .

Tencereyi titreşimde tutarsanız metal bilyeler aşağıya iner plastikler yukarı çıkar gaz molekülleri de bu şekilde titreşim halinde.
"Eppur si muove!"

z

Yer çekimi hidrojene de etkiyor fakat hidrojen alıp başını uzaya gidiyor. Burda terslik yok mu? Onu uzaydan çeken daha büyük kuvvetler mi var?

mihri

Atmosferin dünyadan ayrılmasını dünyanın çekirdeğinde eriyik demirin oluşturduğu manyetik alan engelliyor deniyor...
"Eppur si muove!"

HexfeT

Alıntı yapılan: mihri - 05 Eylül 2016, 10:11:30
Atmosferin dünyadan ayrılmasını dünyanın çekirdeğinde eriyik demirin oluşturduğu manyetik alan engelliyor deniyor...

Bu dolaylı yoldan oluyor. Uzaydan gelen kozmik radyasyonun atmosferi süpürüp atma durumu var. Manyetik alan kalkan oluşturup radyasyonu saptırıyor.

mihri

Gerçi dünya ile birlikte atmosfer de dönüyor merkazkaç kuvvetiyle gaz molekülleri sevrulup gitmiyorsa ve yeryüzünde basınçta oluşturuyorsa kütle çekim kuvveti moleküllerin kaçmasını engelleyecek kadar fazla demekki.
"Eppur si muove!"

sovalye

@z, zaten moleküler dünyada dirsek teması diye bir kavram yok. Atomlari bilyeler olarak hayal edemezsiniz. Atomlarin belli sinirlari yoktur. Tahmini bir elektron bulutlari vardir. Kati atomlari sadece kendi yerlerinde titresebiliyorken akiskanlarda titresim hareketinin uzerine bir de yer degistirme var. Bu yuzden lutfen kati bilye ornegini vermeyin. Simdi bu gazlar ortamda ucusuyorlar ama hayalimizdeki gibi serbest bi sekilde değil. surekli baska gaz atomlarinin manyetik alanindan etkilenerek ve etraftaki katilara carparak zigzaglar ciziyorlar. Simdi can alici kisim hafif olan atomlar yukari cikmiyorlar. Onlarin olaydan cok haberi yok. Surec agir olanlari asagi cokmesi uzerinden yuruyor. Hafif atomla agir atom etkilesince hafif atom, agir olana yercekimini yendirecek kadar kuvvet uygulayamiyor. Bu etkilesim sonucunda mecbur olarak agir olan asagiya iniyor, hafif olan dolayli olarak yukseliyor.

mufitsozen

Alıntı yapılan: z - 05 Eylül 2016, 01:16:25
Hidrojeni bir balona doldurursak balonun şişmiş haldeki hacmine eşit havanın ağırlığı balonun ağırlığından daha ağır olduğundan balon havalanır. Buraya kadar herhangi bir sorun yok.

Şimdi balonu boşverin. Açık ve esintisiz ortama hidrojen salınırsa gökyüzüne yükselir hatta uzaya kaçar.

Hocam esas soru su, Balonu meydana getiren maddede atomlardan oluyor, onun da ici bos, hidrojen niye uslu uslu onun icinde dururkene butun balonu alip gokyuzune tasiyor, niye oksijenle, nitrojen filan kardes kardes dururken onlarida yanina ailip gokyuzune tasimiyor? Ne yani balonun maddesi dahami siki oksijenden?

Cok garip valla, bu hidrojen bazen kaciyor, bazende icinde bulundugu malzemeyi bilip onuda yaninda goturuyor. Hidrojen Nitrojen ve Oksijen arasinda bilmedigimiz bir prbmi var, kan davasi gibi falan. yada bu oksijen nitrojen zavalli hidrojen'i taciz yada mobbing yapmasin hocam, belki ondan uzaklara kaciyordur?

Birde hocam Termosa sicak su koyuyorsun sicak kaliyor, soguk su koyuyorsun soguk kaliyor. Biz cansiz madde diyoruz ama bunlarin aklimi var nereden biliyorlar abi?

Yoksa onlarda canlimi? Canli ne cansiz ne abi, inekde atomlardan olusuyor, demirde. Ikisindede elektronlar cekirdegin etrafinda donuyor, niye biri canlida oburu cansiz?
peki bizim beynimizde de koyunun beynindeki ile ayni madde var, biz nasil oluyorda 6 kere dokuz'un cevabini biliyoruzda koyun bilmiyor? Yoksa koyun biliyorda soylemiyormu? Cok beyin salatasi yersek bizde koyun gibi olurmuyuz? carpim tablosunu unuturmuyuz?

Sorularinla zihnimiz yaniyor hocam. Bilenler lutfen cevabini esirgemesin! Ramazan olsaydik bunlari Prof. Dr Nihat Hatipogluna sorardik belki o bilirdi!
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

Alıntı yapılan: sovalye - 05 Eylül 2016, 10:55:18
@z, zaten moleküler dünyada dirsek teması diye bir kavram yok. Atomlari bilyeler olarak hayal edemezsiniz. Atomlarin belli sinirlari yoktur. Tahmini bir elektron bulutlari vardir. Kati atomlari sadece kendi yerlerinde titresebiliyorken akiskanlarda titresim hareketinin uzerine bir de yer degistirme var. Bu yuzden lutfen kati bilye ornegini vermeyin. Simdi bu gazlar ortamda ucusuyorlar ama hayalimizdeki gibi serbest bi sekilde değil. surekli baska gaz atomlarinin manyetik alanindan etkilenerek ve etraftaki katilara carparak zigzaglar ciziyorlar. Simdi can alici kisim hafif olan atomlar yukari cikmiyorlar. Onlarin olaydan cok haberi yok. Surec agir olanlari asagi cokmesi uzerinden yuruyor. Hafif atomla agir atom etkilesince hafif atom, agir olana yercekimini yendirecek kadar kuvvet uygulayamiyor. Bu etkilesim sonucunda mecbur olarak agir olan asagiya iniyor, hafif olan dolayli olarak yukseliyor.

Manyetik alan gazları etkilemez. Öyle olsaydı mıknatısla gazlara hükmedebilirdik.

Hidrojen uzaya kaçıyor bu.

Ağır gazlar dibe iniyorsa artık yer kürenin kütlesi taşın toprağın kütlesi değil, taşın toprağın kütlesi + ağır gazların kütlesi olur. Bu durumda hafif gazları çekecek kütle de büyümüş oluyor ve hala hafif gazları çeke bir kuvvet var.

Eğer zayıf ta olsa çekim kuvvet varsa nesneler birbirine yaklaşır. Fakat hidrojen atmosferi terkediyor.

Neden?

@Mufitszozen

Hocam hidrojen en küçük atom. Dünyadaki hiç bir madde hidrojeni hapsedemiyor. Bu yüzden balon içine geçici olarak doldurulabiliyor. Fakat balonun plastiğinin gözeneklerinden (plastik moleküllerinin arasındaki deliklerden) yavaş yavaş kaçıyor.

Hidrojenin yukarı çıkmasını açıklayabilirsek hidrojenin uzaya kaçmasının sebebinin açıklaması var.

@hgs bu konuyu açmam üzerine bir video linki yolladı. Videodaki konu çok da ilginç. Orda diyor ki hidrojen gibi hafif gazlar atmosferin en üstüne çıkar. Bu noktadan sonra uzayda kütle atlaması olur.

Nedir bu? Atmosfere yakın uzaysal kütleler (taşlar uydular vs) hafif gazlara dünyanın çekim kuvvetinden daha fazla kuvvet uygular. Küçük bir kütle hafif gaza dünyadan daha yakınsa gazı kendine çeker. (Ne demiştik çekim kuvveti, mesafenin karesi ile ters orantılı kütle ile doğru orantılı)

Dolayısı ile göktaşları vs hidrojenimizi atmosferimizden çalar.

Bahse konu video: ! No longer available

mufitsozen

Alıntı yapılan: gerbay - 05 Eylül 2016, 11:08:01
O çok fazla para alıyormuş diyorlar bu tür şeylere cevap vermek için..

her şey biz insan oğlunun kabulleri ile ilgili..

soru şu aslında;   

dakikalardir kendimi egiyorum, oturdugum koltugu egiyorum, soldan bakiyorum sagdan bakiyorum kasik orda duruyor! kasigi kafama vurdum 4-5 kere valla cok canim yandi, abi bu kasik gercekten var gibi yav? yoksa ben matrix seyredecek kadar kamil bir insan olamadimmi? Kahin beni gormiyecekmi bu kasigi egene kadar?

Birde kasik yerine ege kullansam acaba onu egebilirmiyim kendimi egerek, yada kendimi egelesem nasil olur acaba? ooffff bugun cok kotu basladi. Artik bildigim hicbirsey dogru değil yoksa bende yokmuyum, picprojede yazanlar aslinda bir takim bilgisayarlarmi? gerbay bir kac atomdan meydana gelen bir python programimi yoksa. yada google scripti, sorulari google'layip youtubedan bulup gelen? Belkide iphone'nun siri cevap yaziyordur (text 2 speech!)

! No longer available
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

yamak

@z hocam siz sorunca ben de biraz araştırdım;
Olay moleküllerin ortalama hızlarıyla alakalı galiba.Mesela nitrojenin ortalama hızı 511 m/s.Bu hızla da atmosferden kaçamıyor çünkü bir süre sonra yer çekim ivmesinden dolayı hızı sıfırlanıp düşmeye başlıyor.Ama hidrojenin ortamala hızı 1930 m/s imiş ve bundan dolayı bazı hidrojen atomları uzaya kaçabiliyomuş.

Konu ile alakalı aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz:
https://www.quora.com/Why-wouldnt-Earths-atmosphere-escape-into-space