Neden ASM ile yazılan kodlar güncel mimarilerde daha yavaş çalışır...

Başlatan gerbay, 07 Eylül 2016, 00:33:32

z

Pipeline mekanizmaları insanların anlayamayacağı kadar karmaşıklaşmadığı sürece asm'ye devam edeceğimden emin olabilirsin. Senin gibi 100 Gerbay daha gelse Z'nin dili asmdir bu değişmez.

Veri yapıları, algoritmalarla zaman kaybedeceğime kontrol teori ve matematik bilgimi  ilerletirim. Senin değer verdiğin konularla benim değer verdiğim konular zaten örtüşmüyor. Mühendislik dünyası sayısız problemlerle uğraşır sen benim karşılaştığım problemlerin çözümünden anlamazsın ben de seninkilerden.

O yüzden birbirimizi ikna etmemiz mümkün değil. İşin içine bir de sevda girince hiç ikna edilemem.

Eğer ki bir gün işlerin çıkmaza girer de bir algoritmanın çok optimize kodlarına ihtiyacın olursa, senin için çiğ tavuk da yerim,  ihtiyacım olmasa bile en kıllı işlemcinin komut listesini de öğrenir ve problemini elle yazılmış asm kodlama ile çözmeye çalışırım.

Bu kıyağımı da unutma.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DEno_12

z

Nüfusu 80 milyona dayanmış bir ülkenin hiç olmazsa 80 bininin her türlü sorunu gerçekten dert edip bunların kalıcı çözümüne kafa yormasını çok isterdim.

Burda temelde aynı kafadan farklı konulara meraklı bir avuç sevdalının konusu ne olursa olsun mesleki konularda tartışması hoşuma gidiyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Hocam Seviye Olduktan Sonra, Bunlar Hoş Olaylardır, Tabiki tartışacak Konuşacağız, yaftalamadan, suçlamadan, niyet okumadan.

muhittin_kaplan

bu arada python la alakalı bir yardıma ihtiyacınız olursa bana gelmeyin ;)

t2

Tamam, visual basic 6.0,   .net  yardımı için gelinecek.

muhittin_kaplan

asıl uzmanlık SQL dir hocam. ama onlarda olur. SQL i ASM de nasıl yazacaz, yada C de onu bilemiyorum işte :D

kantirici

tüm konuyu keyifle okudum.

keşke  forumdaki bir kaç büyüğümüz kitap yazsa da istifade etsek.

94220039

Alıntı yapılan: kantirici - 08 Eylül 2016, 16:01:15
tüm konuyu keyifle okudum.

keşke  forumdaki bir kaç büyüğümüz kitap yazsa da istifade etsek.

Mesela, ben böyle şeyleri hiç bilmiyorum. Yazılanlara karşı kendimi çok fransız hissettim.

kantirici

@94220039 picproje de oldukça tecrübeli üyeler var. İsim önemli değil, zaman zaman farklı konularda yapılan yorumlar ve tavsiyeler  bunun kanıtı. Pek çoğunun benden büyük olduğunu bildiğim için "büyük" sıfatını kullandım.

Ayrıca bu konu özelinde yazmamıştım mesajı, genel olarak yazdım.

94220039

Zannedersem yanlış anlaşıldım.

Alıntı yapılan: kantirici - 08 Eylül 2016, 16:36:33
@94220039 picproje de oldukça tecrübeli üyeler var. İsim önemli değil, zaman zaman farklı konularda yapılan yorumlar ve tavsiyeler  bunun kanıtı. Pek çoğunun benden büyük olduğunu bildiğim için "büyük" sıfatını kullandım.

Ayrıca bu konu özelinde yazmamıştım mesajı, genel olarak yazdım.

Demek istediğim, büyüklerimizin kitap yazması benim kadar, buradaki herkes için çok iyi olur.

RaMu

ARM ASM den anlamam ama
DsPic e ASM ile yazmaya başladım,
önceden 16F asm yazıyordum,
az çok C de yazıyorum ama olay ASM de.
DsPic için de @z hocamın yazdıkları bire bir uyuyor,
ASM ile kod yazıyorsak algoritmayı C ile yazdığımız gibi kurmak çok yanlış bir bakış açısı,
işlemcinin suyunu sıkacak şekilde bu algoritmayı koda nasıl dökerim diye düşünüyoruz,
fonksiyon yazayım çağırayım gibi düşünmek asm için pek gerçekçi değil,

Aslında ne C için nede ASM için x++, y++ işlemini yapmaya fonksiyon yazmak
çok yanlış yönlendirici bir örnek, burdan sonuç çıkmaz,
bu arada örnek için DsPic asm kodu şu şekilde olur:
INC x
INC y

İşin aslı şu:
C ile program yazan biri
iyi derecede ASM öğrenir ve
derleyicisinin yazdığı kodları nasıl asm ye çevirdiğini kontrol ederse
C de neyi nasıl yazdığında ASM çıktısı daha hız kod vs. optimize olacak
bunu öğrenmiş olur,
C yazacak olsa dahi yazacağı C kodlar
çok daha performanslı çalışır.

Hiçbir derleyici sizin algoritmanızı daha optimize çalışacak bir algoritmayla değiştiremez,

Balık baştan kokar.
Önce optimize algoritma.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

RaMu

Tüm yazılanları okudum,
hatta bazı noktalarda ikimizin yazdıklarıda aynı @gerbay hocam.

Bilgisizlik olarak algılanan kısmı tam çözemedim,
yanlış bilgi yoksa problem yok,
yanlış anlaşıldıysa açıklayalım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

X-Fi

@z hocam ASM kullanıyorum programlarım daha hızlı çalışıyor dese kabullenebilirim ve onun neden enerjisini ürünü daha da geliştirmek yerine ASM de kod yazma ile harcadığını anlamaya çalışırım.

Ancak! Piyasada proje yapan ya da bir arge şirketinde çalışan kişi bana bunu söylerse o kişiden uzak dururdum ve birlikte çalışmak istemezdim.

ASM ile kod yazacak doğru düzgün bir platform dahi bulunamazken, bir fonksiyon pointer, bir recursive fonksiyon ya da treeNode larda preOrder/postOrder işlerini yapmak C de bile anlaşılması genelde zor şeylerdir.  ASM ile kodlamak çok zaman ve enerji kaybettirir.

Hız amaç olmamalı araç olmalı ASM ile başlanmış işin içinden çıkılamamış birçok kod gördüm lakin C ile yapılamayan hiçbir proje görmedim.

Saygılar.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)