V-Slot Sigma Profil

Başlatan EMP_Otto, 07 Eylül 2016, 15:25:26

sezgin05

Vslot araba vslot olmayan bir profil üzerinde resimdeki gibi çalışıyor görülse de , temas yüzeyinin çok keskin olmasından dolayı kısa sürede tekerlekte aşınmalara ve boşluk olmasına sebep olacaktır. Yani doğuş kalıbın sigma profili buna uygun olmayan bir üründür. Belki bu profil bir parmak freze ile V şeklinde bir düzeltme ile kullanılabilir. Kısacası uzun ömürlü bir ürün isterseniz tekerlek ve ray oldukça geniş yüzeyde temas etmelidir.

Eugene

@alihakki Vslot arabanın aliexpress linkini paylaşabilir misiniz?

FMY

Alıntı yapılan: alihakki - 21 Mart 2018, 01:54:29
Merhaba,
konuyu mutlu sonla kapatmak için geri geldim.

vslot aluminyum profiller çok yüksek kargo ücretleri ile gelebiliyor, hem bu sefer gümrükte gözünün yaşına bakmadan vergiyi bindirirler, vergi ile kalsa amenna hele birde malum özel kargo şirketleri mahsus depolarında zaman geçirsin ekstra  fatura basamak için ellerinden geleni arkasına koymayıp insanı sürüm sürüm süründürüyorlarmış, bir ön belge için bile dünyayı zindan ediyorlarmış, şuan durum nedir bilmiyorum ama bulaşmamakta fayda var.

aliexspres'ten vlsot bir araba sipariş ederek (kargosu ile 9.6 dolar civarı), doğuşkalıp'ın 2020 profilinde denedim.

İlk başta olmadığını sandım ama meğer eksantirik aralayıcı sayesinde çokta süper oldu. sağ tarafta tekerlek ile siyah plaka arasındaki somun aslında eksantirik bir aralayıcı. aluminium profillerin hepsi aynı standartta olmadığı için ayar yapmaya yarıyor.


ve sonuç.


buda benim elimdeki, hızlıca resim çektim kusurabakmayın. şuan kızım bu profili oyuncak kaykayı olarak kullanıyor :D arabanın üzerine oyuncak koyup kaydırıyor.umarım yararlı olur, iyi günler.

abi tam aradığım sorunun cevabı teşekkürler. bu slider lerı aliexden aldım 3 adet total 100lira civarı daha sonra trdeki v slotlara uygun değil diye duydum. gelince deneyeceğim..
Mekatronik


alihakki

26 Mart 2018, 00:37:32 #34 Son düzenlenme: 26 Mart 2018, 00:46:21 alihakki
@Eugene kusurabakma yeni gördüm mesajı, teşekkür ederim linki paylaştığın için @fatihmehmet00 tam olarak o arabayı aldım, umarım memnun kalırsın.

@sezgin05 Tekerlek rayın üzerine 4 noktadan tam olarak oturuyor.  Arabanın taşıyacağı yük göz önüne alınınca 3d printer için bu boşluğun hiç bir önemi yok ben workbee cnc makinesi yapmayı düşünüyordum.
Freze ile V oluğu açmayı bende düşündüm ama bu arabayı profile yerleştirip sağa sola kaydırınca o pürüzsüz gibi görünen profillerin bile üzerindeki tırtıklı hareket hissi ilk başta beni biraz düşündürdü ama sonrasında tekerlerdeki sıkışıklık ertesi güne kadar kendini yavaş yavaş verince çok daha rahat ve pürüzsüz bir hareket özelliği aldı.
Freze ile profiller asla istenilen düzeye getirilemez gibi geliyor. üstelik bu sefer aluminyum üzerindeki eloksal kaplamanında gidiceğini hesaba katmak gerekiyor.

Tekerleklerdeki sıkışık, eksantirik vidaları fazla sıkıştırdığım için oldu sanırım, ama tekerleri plakaya bağlıyan somunları kendimce sıktığım halde, sabah arabayı kontrol ettiğimde araba daha rahat hareket eder haldeydi ufak bir kuvvetle hareket edecek seviyeye gelmişti hala o seviyede sanırım plastik tekerler üzerlerindeki gerginlik ile kendine ayar verdiler :D. Somunları birazdaha sıkasam olur belki ama şuana kadar hiçbir titreme vs vermedi. 

Eğer yük altında sert plastik tekerler 4 nokta tarafından ezildikçe eksantirik vidaları kullanarak çok hafif sıkıştırılarak zamanla tekerlerin yuvaya uyumu arttırılabilir.

Dün uğradığım bir cnc dükkanındaki arkadaş çok yoğun olmasına rağmen saolsun ilgilenip kendi yaptığı 3 adet cnc makinesinden bahsetti, doğrusal kızaklı arabalarının bile zamanla canı çıkıyor ama eğer metal kesmeyi düşünüyorsan bu linear arabalardan şaşma dedi. eskiden takılı olan destek milli profillerini gösterdi deli ediyorlar insanı dedi temas halinde titreme vs oluyormuş. metal kesmek için en iyisi sabit köprülü cncler ama onun içinde ekstra alan gerekli, köprülü birşeyler düşünücem artık, ama workbee biraz zayıf kalıyor hızlı ve dayanıklı bir cnc için.

alihakki

26 Mart 2018, 02:03:17 #35 Son düzenlenme: 26 Mart 2018, 02:43:33 alihakki
Bu gün kontrol ettiğim de tekerleklerden bir tanesi hafif bir titreşim yapıyor, eksantirik vidaları biraz sıkıp somunları sabitlemem gerekiyor,
posta geldiğinde o an yokluktan baya büyük bir ingiliz anahtarı ve çoklu allen ile hızlıca test etmek için okadar yapmıştım eksantirik vidaları ise elle ile tutturmuştum ;D.

Alıntı yapılan: fatihmehmet00 - 23 Mart 2018, 14:18:27
abi tam aradığım sorunun cevabı teşekkürler. bu slider lerı aliexden aldım 3 adet total 100lira civarı daha sonra trdeki v slotlara uygun değil diye duydum. gelince deneyeceğim..

Video ve resimler yükledim umarım yararlı olur. için rahat olsun, eğer sorunsuz ürün gelirse gayet güzelde tr deki v slotlara uyuyor ama her sigma profil aynı değil.
sigmateknik profilinede uyar gibi görünüyor, ama test etmeden alma diyim. ben nerdeyse eksantirik vidaları en açık haline getirdim bir miktar daha açma imkanı var ama aksine sıkmam gerekiyor.
sigmateknik profilinde ise bayabi sıkmak gerekiyor gibi görünüyor, vidaların en kapalı halindebile boşuk kalabilir gibi görünyor.

sigmateknik'in imes yakınında bir bayisi var, 2 sene önce uğradığımda sadece siparişle gelen profilleri burdan teslim ettiklerini söylemişlerdi. yakın bir zamanda sutünlü matkap almayı planlıyorum orayada uğrayıp yardımcı olabilirlerse test edicem.   

doğuşkalıp 2020 profil                                                           sigmateknikteki 2020 profil


tekerlek iseArabanın son hali bu videoda herhangi bi sıkma vs işlemi yapmadım. tekli anahtar ve allen ile sanırım kendi ağırlığı ile hareket etmeyecek kadar sıkmam gerekir. 


https://youtu.be/ZSwwphiEHX8


https://youtu.be/umEr2nRt-UM

ceka

Merhaba arkadaşlar burdan çok ekmek yedik çoğu kişinin derdi biliyorum inşallah faydalı olur sigma aldığınız yerden bir adet küçük 15 cm aynı üründen alınız herhangi bir marangoz eğer testerem körelmesin aman demez ise rahatlıkla parçanın her kenarı nda test yapıp ana parçanızı daha sonra kesersiniz ;)  ;)  ;)  ;)  ;)  ;)  ;)
kayış boşluğı bir tornacıda iki dakikada alınır zaten v yatağına müdahale edilmeyeceği için bir sıkıntı yok burda arzu edenler cnc tornada saatlik çalışıyorlar derlinden yaptırılabilir fotorğraf ekleyeceğim  uzatmaya gerek yok fotoğraflar anlatacak tır kolay  gelsin v sigma derdine çare olacak düşüncesindeyim profili dikkatli hızlı kesmez iseniz en ince yeri olduğundan hiç bir yamulma vesaire yaşanmayacağını düşünüyuorum kolay gelsin


SON RESİM DE Kİ ŞEKİLDE KESERSENİZ ALDIĞINIZ PROFİLİ VE PARÇAYA GÖRE İÇİNE RULMAN GİRECEK TAM ÖLÇÜ ALINIZ O NA GÖRE KESMEYE ÇALIŞINIZ


KÖŞE kısımları kolaylıkla alınabilir uç kısımları sivri olduğundan

KAYIŞ ÜZERİNDE HALİ BOŞLUKSUZceka

23 Aralık 2018, 04:55:30 #37 Son düzenlenme: 23 Aralık 2018, 04:57:21 ceka
KAYIŞ İLE İLGİLİ GÖRÜNTÜ Bu şekilde bir foto daha eklemek istedim netlik konusunda yukarıda gt2 kayış genişliği var ÖZELLİKLE V HAZIR ALACAĞINIZ DERLİN YATAĞIN V KISMINA MÜDAHELE GEREKMEDİĞİNDEN DOLAYI HİÇ YATAK SIKINTISI OLMAZ ????????????????????????????????????????????  ölçüde kolay gelsin
   DİP NOT OPENBUİLDS DEKİ BÜYÜK YATAK RESİMDEKİ BİRE BİR CAD DEN ALINDI

nihavend

Alıntı yapılan: ceka - 23 Aralık 2018, 04:55:30KAYIŞ İLE İLGİLİ GÖRÜNTÜ Bu şekilde bir foto daha eklemek istedim netlik konusunda yukarıda gt2 kayış genişliği var ÖZELLİKLE V HAZIR ALACAĞINIZ DERLİN YATAĞIN V KISMINA MÜDAHELE GEREKMEDİĞİNDEN DOLAYI HİÇ YATAK SIKINTISI OLMAZ ????????????????????????????????????????????  ölçüde kolay gelsin
   DİP NOT OPENBUİLDS DEKİ BÜYÜK YATAK RESİMDEKİ BİRE BİR CAD DEN ALINDI
Selamlar,
yapılan işlemlerin gerçek fotolarını atabilir misiniz?

alihakki

Alıntı yapılan: ceka - 23 Aralık 2018, 04:55:30KAYIŞ İLE İLGİLİ GÖRÜNTÜ Bu şekilde bir foto daha eklemek istedim netlik konusunda yukarıda gt2 kayış genişliği var ÖZELLİKLE V HAZIR ALACAĞINIZ DERLİN YATAĞIN V KISMINA MÜDAHELE GEREKMEDİĞİNDEN DOLAYI HİÇ YATAK SIKINTISI OLMAZ ????????????????????????????????????????????  ölçüde kolay gelsin
   DİP NOT OPENBUİLDS DEKİ BÜYÜK YATAK RESİMDEKİ BİRE BİR CAD DEN ALINDI
gerçekten güzelmiş. canlı fotoğrafını da paylaşabilirsen çok sevinirim.

Benim yaptığım gibi yapınca tekerleklerin temas yüzeyi çok az olduğu için basınç fazla oluyor ve tekerlek bir süre sabit bekleyince tekerlek eziliyor ve hareket esnasında her ezik kısım geri geldiğinde tıkırtılar oluyor ve ciddi titretiyor.

alihakki

Şaka gibi yıl 2019 ve 1 ay'a yakın zaman kaldı 2020'ye hala Vslot aluminyum profil yok ülkede o_O.
 
Teknolojiyi son model cep telefonu sanan, iphone ve samsung samsungu kanıyla savunan fan boylarlar keşke kafayı buralara yorsaydı, adamlardaki tutku bende olsa bir firmanın kapısına dikilir ya Vslot'u üreteceksiniz ya ben burda çadır kurucam derdim.

Ersin

AlıntıŞaka gibi yıl 2019 ve 1 ay'a yakın zaman kaldı 2020'ye hala Vslot aluminyum profil yok ülkede o_O.

Talep yoktur , yapılmayacak bir şey değil 300-500 eu kalıba verirsin , çektirirsin 300 kg olur biter.

z

Ostimde 100Kg siparis vermek kaydiyla 1000 TL ye kalibi yapiyorlardi. (O donemde yaklasik 1.5 TL 1$ idi)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com  https://www.facebook.com/pages/Cnc-Designer/337826782908966

ceka

30 Kasım 2019, 05:48:23 #43 Son düzenlenme: 30 Kasım 2019, 06:41:12 ceka
Aradan çok zaman geçmiş PİC PROJEYE ÇOK BORCUMUZ VAR ÖDE ÖDE BİTMEZ BİR ÇOK BİLGİYİ BURDAN EDİNDİK  fakat aluminyum lazerde kestiremedim delikleri elle deldim fakat baya da başarılı oldu mekanikçiyiz sonuçta Konumuza dönersek gerçekten harika oldu resim ekte olacak hızar derler marangozcuların sunta kestiği tesgah işte uçlarını onda aldık basit oldu freze filan gerekmez bir parça ile deneme yaptık beş dakikada bitti konu belli ben size daha değerli bir bilgi ekliyorum eksenlerim testi yatak üzerinde sabit olmayan bir parça ile auto bed leveling sonuçları inanın parça bağlı değil y ekseninin üzerinde 40 x 40 aluminum plaka bağlı üzrinde 40 x 40 pleksiglas var bağlı değil öylesine vidaların üzerinde duruyor onun üzerinde hedbed onun üzerinde bozuk lcd den çıkma ince pleksiglas var lcd lerin içindeki bir kaç katman var bilirsiniz parlak kağıtlar filan bu da içinden çıkan pleksi çok beğendim baskıda kullanacağım bunlar bağlı bile değiller ?????? sensör A kalite balluff bes 516-326-s4-w anlıycanız Çok hassas bir sensör sunuçları ekliyorum aouto bedleveling yükseklik farklılıklarını göze almayın aradaki mikron farklara bakın yani basamak karşılıklarına bakınız Bilinear Leveling Grid:
      0      1      2      3
 0 +0.007 -0.801 -1.294 -1.261
 1 -0.477 -1.077 -1.385 -1.170
 2 -0.482 -0.955 -1.106 -0.818
 3 +0.078 -0.270 -0.367 -0.124
>>> g29
SENDING:G29

Bilinear Leveling Grid:
      0      1      2      3
 0 -0.003 -0.801 -1.302 -1.264
 1 -0.487 -1.081 -1.396 -1.186
 2 -0.510 -0.963 -1.117 -0.826
 3 +0.073 -0.280 -0.375 -0.127


https://www.alliedelec.com/product/balluff/bes02ja/70684450/

bu kadar boşta olmasına karşın sensör 16 farklı noktadan alınan sensör sonuçları beni şaşırttı gerçekten Z ekseninde çift z motor ve anti blackslach yaylı zımbırtı var 3d printer bilen arkadaşlar bilirler tekrar ekliyorum fotoğraftaki sensörün lastikle tututulduğu yanında kıskaç var ve de hiç bir şekilde üzerinde 3 katman bağlı olmadığı halde Z ekseninin 20 cm  x 20 cm içerisinde 16 noktadan sensör çıktısı yazımı yazarken aldım tekrar ekliyorum SEVGİLER SAYGILAR GÜZELLİKLER SİZLERLE OLSUN

Bilinear Leveling Grid:
      0      1      2      3
 0 +0.007 -0.801 -1.294 -1.261
 1 -0.477 -1.077 -1.385 -1.170
 2 -0.482 -0.955 -1.106 -0.818
 3 +0.078 -0.270 -0.367 -0.124
>>> g29
SENDING:G29
Bilinear Leveling Grid:
      0      1      2      3
 0 -0.003 -0.801 -1.302 -1.264
 1 -0.487 -1.081 -1.396 -1.186
 2 -0.510 -0.963 -1.117 -0.826
 3 +0.073 -0.280 -0.375 -0.127


ceka

30 Kasım 2019, 05:58:04 #44 Son düzenlenme: 30 Kasım 2019, 06:04:40 ceka
Bir bilgi daha eklemek zorundayım Altında kayış çalışmıyor olmuyor ve profil tek marka oluyor diğerlerinin radüsleri sıkıntılı yani içindeki v şekil çizim programında tam üzerine tekeri yerleştirip bakmanız lazım gelir ben çok araştırdım doğuş kalıbın 20x20 ve 40x20 serisi oluyor AMAN DİKKAT DOĞUŞ KALIP 20 X20 VE 40 X20 SONRA neden olmuyor bu profil demeyiniz lütfen ??????? bir marka daha bulmuştum sadece 20 x20 si oluyordu unuttum gitti siz de çizim programından profilin içine v rail tekeri oturtarak bakabilirsiniz kolay gelsin

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.