Böyle bir program varmı?

Başlatan z, 13 Eylül 2016, 12:17:47

z

Dos zamanında Debug.exe diye bir program vardı.

Daha 8086 asm derleyici vs yokken debug.exe ile acaip acaip programlar yazardık. İnanılmaz zor bir işti. Programın bir yerine kod eklemek gerektiğinde adres ötelemesinden dolayı pek çok yeri değiştirmemiz gerekirdi.

Fakat 10...20 satır asm kod yazmak için inanılmaz hızlı çalışma imkanı verirdi. Zira derleme diye bir şey yoktu. Memory adresine klavyeden girilen mnemomik kodun karşılığı olan makine kodu anında yazılır bu esnada bir sonraki adresdeki komut ezildimi ezilmedimi diye dert edilmezdi.

Hemen ardından program counterı istediğimiz bir adrese set edip programı adım adım yada hızlıca koşturur ve break point ile istenen yerde durdurup CPU registerlerine bakarak yorum falan yapardık.

Uzun zamandır CM3 çipler için de benzer bir kolaylık arayışındayım. PC'de olsa daha da iyi. Adresini verdiğim alana istediğim komutları  hemencecik ekleyip ardından komutu işletebilmeliyim.
Bana relatif değerler için elbette yardımcı da olsun.

Keil gibi ortamlarda bu işleri yapmak çok zahmetli. Komutu editörde yazacan derleyen debuggerı açacan....

Aynen bahsettiğim debug.exe gibi  kolay bir program arıyorum. Var mı böyle bir şey?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ylmz

dosbox.exe yi yukleyerek debux.exe yı kullanabılırsın
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

z

İşte Keildeki gibi yaz derle simülatörü çalıştır gözümde büyüyor.

Dediğim gibi 5..10 satır kodlar için kafama takılan durumları hemencecik görebilmek için istiyorum. Hatta ve hatta cep telefonuna yüklenecek bir uygulama olsa daha da süper olur.

MC_Skywalker

z

Mesajımı okumadan cevap yazıyorsunuz.

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle