Standart ölçüm sistemine geçiş

Başlatan z, 15 Eylül 2016, 01:56:03

z

Bir belgeselden izlenimimi paylaşıyorum.

İngiliz kıralı öldümü yeni Kralın parmağı/burnu/bacağı öleninkinden kısa/uzun/kalın/ince vs vs olunca ülkenin tüm uzunluk birimleri değişiyormuş.
Bu durum iş yapmayı çok zorlaştırıyormuş çünkü uzunluk birimi zırt pırt değişince alışveriş çıkmaza giriyormuş.

Fransızlarda da aynı durum varmış. Fakat Fransız devrimine doğru Fransızlar bunu kıralın kıçının vs ölçüsünden kurtarıp dünyadaki daha standart boyutlardan esinlenip ölçü tanımlayıp kullanmaya karar vermişler. Bunun için de Kuzey kutpuyla ekvator arasındaki mesafenin 10 milyonda birini mi ne alalım demişler ve buna metre adını vermişler. (Bu mesafeyi ölçmemişler ama ölçmenin hesaplamanın yolunu bulmuşlar)

Neyse onlarca ülke bu durumu kabullenip imzalayarak hayata geçirmişler.

Fakat Amerika vs bazı ülkeler sallamamış bu standartı. Onlar kafasına göre takılıyorlarmış. Her şehrin hatta her fabrikanın kendi ölçü birimi varmış.

Amerikada bir şehirde çok büyük bir yangın çıkıyor. Şehir alev alev yanarken yakın şehirlerden hatta 300 km uzaktaki şehirlerden itfaiyeciler takım taklavatı kapıp yardıma gelmişler.

Fakat hiç biri işe yarar bir şey yapamamış. Hiç birinin hortumu yangın musluklarına takılamıyormuş. Çünkü standart ölçü yokmuş.

Bu yangın Amerikalılara ders olmuş.

Sonra metrenin/saniyenin kesin değerini bilmeye neden olan fiziksel (atomik) ölçümler vs anlatılıyordu.

Atomik ölçüler sonucunda Fransızların 1 metre tanımında hata olduğu da anlaşılmış.

Neyse güzel bir belgeseldi.  (Science &Vie kanalı)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Yeri gelmisken neden bir gunu 24 e bolmusler bu babilliler sumerler kimse artik bilen var mi, yoksa kabullenis mi ?

z

Onunla ilgili şöyle bir açıklama yapıldı.

Mısırlılar güneş saatini ve su saatini yapmışlar.

12 ve 60 rakamına Mısır halkı çok aşinaymış. Ticarette bu iki sayıyı ve bölenlerini çokça kullanıyorlarmış.
Mesela 60 adet kuru fasülyeyi 60, 30, 20, 15, 12, 10, 6, 5, 4, 3, 2, 1 gibi çokça parçalama seçenekleri oluyormuş. Aynı şekilde 12 sayısı da 12, 6, 4, 3, 2, 1 gibi fazlaca parçalanabiliyormuş.

Bak bu kadarı 60 kuruş bu kadarı 15 kuruş .... gibi çokça seçenek elbette ticarette avantajlı bir şey.

(100 ve 10 için bu kadar çok bölen yok)

Bu sebepten dolayı 12 ve 60 seçilmiş olabilir dendi.

HexfeT

"matematiğin öyküsü" diye dört bölümlük bir belgesel var. Gün ve saat ölçüsü ilgili açıklama vardı. Dönemin sayı düzeni ile ilgiliydi. z'nin dediği gibi fasülyelerle anlatıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

z

İlginç bir şey yakaladım. Madem Mısırlılar ticarette kolay bölünen sayıları seviyorlardı aşağıdaki durum sanki bunu izah ediyor.

1!=1
2!=2
3!=6
4!=24       24/2=12            Saat
5!=120   120/2=60            Dakika Saniye
6!=720   720/2=360          Dairenin açısı   

Burda kesinlikle bir bit yeniği var.

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 15 Eylül 2016, 02:15:25
Yeri gelmisken neden bir gunu 24 e bolmusler bu babilliler sumerler kimse artik bilen var mi, yoksa kabullenis mi ?

tersten düşünsek mesela insanlar bir karar verse artık bir gün 24 saat değil 25 saat dese, farzedelim bütün saatlerde 25 saat gösterebilecek şekilde ayarlanmış olsa?
ne gibi sıkıntı çıkar?

t2

Günü 25 saat olarak gösteren saat varmış.
Bu sayede  işleriniz hızlanacak fazladan 1 saat kazanacaksınız diye umarak saat alınabilir.
Ya da vakit sıkıntısından yakınan bir arkadaşınıza hediye edilebilir.

Aklıma hemen başka proje geldi. günün bazı saatlerinde hızlı bazı saatlerinde yavaş çalışan saat projesi. Toplam yine 24 saat gösterecek ama durumu çaktırmayacak. Tabi bu mekanda başka saate itibar edilmemesi gerek. Okul saati olur. Dersler hızlı teneffüs yavaş geçer.

Bu da meraklısına, ters çalışan saat yapımı aslında kolaymış. gerçek midir acaba? bobin uçları yer değiştirince saat ters çalışıyormuş?
http://www.kendinyapsitesi.com/kendin-yap/tersine_calisan_ters_saat_yapimi-3658.html

Andromeda

Kralın burnu bacağı espri herhalde..çok daha önce ölçü birimleri kullanılmıyormuy du...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Murat Mert

Alıntı yapılan: elek - 15 Eylül 2016, 09:58:26
Kralın burnu bacağı espri herhalde..çok daha önce ölçü birimleri kullanılmıyormuy du...
hocam inch de bir kraliçenin serçe parmağının orta kemiğinin ölçüsü :)))
mert07

z

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 15 Eylül 2016, 08:55:01
tersten düşünsek mesela insanlar bir karar verse artık bir gün 24 saat değil 25 saat dese, farzedelim bütün saatlerde 25 saat gösterebilecek şekilde ayarlanmış olsa?
ne gibi sıkıntı çıkar?

Hiçte sıkıntı çıkmaz. Sadece yeni düzene alışmak ve bazı katsayılar kullanmak gerekir. Örneğin gün 25 saat ve saniye hala 1 saat/3600 olursa saniye giren her bağıntıda ilave çarpan görürdük.
Birimler iyi seçilirse bağıntılarda abuk sabuk çarpanlar görmeyiz.

Olay insanların tam sayıları sevmesi be kolay bölünebilme ile alakalı gibi.

Mesela daireyi 360 derece yerine 128 parçaya da bölebilirlerdi fakat muhtemelen 127 ye bölmezlerdi.

mesaj birleştirme:: 15 Eylül 2016, 12:47:39

Alıntı yapılan: t2 - 15 Eylül 2016, 09:39:47
Bu da meraklısına, ters çalışan saat yapımı aslında kolaymış. gerçek midir acaba? bobin uçları yer değiştirince saat ters çalışıyormuş?
http://www.kendinyapsitesi.com/kendin-yap/tersine_calisan_ters_saat_yapimi-3658.html

Tersden ilerleyen saat matematiğe daha uygun. Açılar saat yönünün tersi yönde büyür.

mesaj birleştirme:: 15 Eylül 2016, 12:51:25

Kralların/Kraliçelerin uzuv ölçülerinin referans alınma gereksinimi aslında gereksinim değil talimatmış.

Kralların egolarını tatmin yoluymuş.

Mesela ben kral olsaydım parmakla kolla bacakla uğraşmazdım. Mesafe birimi ZT olurdu.  Znin ..aşşağı.

ByTEK

Alıntı yapılan: z - 15 Eylül 2016, 12:42:31
Mesela ben kral olsaydım parmakla kolla bacakla uğraşmazdım. Mesafe birimi ZT olurdu.  Znin ..aşşağı.

İyiki Kral Değilmişsiniz. Aksi halde derler ya "Heyekelini Dikseler ..assağına Beton Yetmez".. :)

Alıntıdır :

Alıntı yapılan: seneryocu2 link=https://tr.instela.com/heykeli-dikilse-tassagina-beton-yetmez--9589529 date=1473932551
her zaman iddia etmişimdir: türkler kadar zeki bir millet yoktur diye. şu espriye bakar mısınız : heykeli dikilse taşşağına beton yetmez. hasbelkader ,yetmişine merdiven dayamış biri olarak 26-30 nisan tarihlerinde eşimle birlikte ,hayatımızın ilk yurt dışı gezisini yaptık. roma,floransa,venedik, pompei, pisa... ve oralarda rönesans döneminin en parlak heykellerini gördük.ve çoğu da çıplak erkek heykelleri idi.kimileri de iki katlı ev büyüklüğündeydi.

ama o heykellerin taşakları için inanın bir çimento torbası yeter de artar bile.

işte ben bu nedenle türk zekasına hayranım diyorum. başka hiç bir millet bu benzetmeyi yapamaz. peki neden biz uygarlıkta onlardan geriyiz diye sorarsanız, cevabım basit : bizim aklımız hep belden aşağı çalışıyor. yoksa belden üzeri çalışsaydı, daha başka şekilde açıklamaya çalışayım... şayet bizim aklımız şeyimizin tepesinde değil de ,her millette olduğu gibi gözümüzü,kulağımızı, ağzımızı,burnumuzu ve hepsinden önemlisi beynimizi taşıyan kafa denilen organımızda olsaydı ,inanın bizi hiç bir millet geçemezdi.

z

Biraz da rakamların/sayıların ilginçliklerine bakalım.

6 rakamı İbranicede waw olarak okunurmuş. Bu w harfi ile ilişikilendirilyor.

Şeytanın sembolu 666 olarak konuşuluyor. 

World Wide Web kelimelerinin başharfleri ile oluşturularak  www olarak kullandığımız internet adres başlangıcı ile şeytan sayısı herhalde rastlantıdır.

mesaj birleştirme:: 15 Eylül 2016, 14:06:36

666 sayısı üzerine gariplikler.

http://gizliilimler.tr.gg/%26%23350%3Beyt%E2n%EE-Say%26%23305%3B-666.htm

timpati

tren rayları arasındaki "standart" mesafe nereden geliyormuş, bilen var mı?
why mr. anderson, why ?

z

muhittin_kaplan

Bu saat isinin sumerlere kadar dayandigini ve bazi astro hesaplardan dolayi oldugunu dusunuyorum.