Flux oranı yüksek lehim tavsiye ?

Başlatan pcb, 23 Eylül 2016, 17:02:58

pcb

merhaba arkadaşlar

Kullandığım lehim Kurteg 0,75mm RA26 flux %3, daha fazla flux olanını arıyorum, daha kaliteli var mı tavsiyeniz ?

mehmet

Böyle kaliteli bir flux ile çalışabilirsiniz...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

AXI

neden

http://urun.n11.com/diger-aksesuar-yedek-parca/lehim-pastasi-P105216029?cid=604001&gclid=Cj0KEQjwpZO_BRDym6K_nMye7cEBEiQAVA7RaM4DzwurAKpiiyGjVH8GffUmKKF-PY-g-CsNnw_C41MaAj6t8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

kullanmak yerine flux bu kadar tercih ediliyor ki?

Sırf forumlarda çok talep görülüp övülüyor diye ve hatta bir kaynakta lehip pastalarının iletken olduğu yazıyor diye 2-3 tane farklı sözde hepsi birbirinden kaliteli fluzlar kullandım.Hatta en sonuncusunu 1 ay önce ankara ulusta bir elektronikçiden aldım.Elimde küçük boyu yok ama professiyonel bir şey istiyorsan bunu almalısın dedi.Yaşadıklarımı daha öncekilerin hiç bir işe yaramadığını söyledim onların kesinlikle dandik olduğunu bunu alırsam farkı göreceğimi söyledi 60 tl karşılığında ALPHA NR-215 etiketli fluxuda aldım.Ama tahmin ettiğim gibi sonuç aynı.

Daha sonra pastanın iletken olduğuna dair bilgi kafama takıldı.megaohm seviyesinde ölçüm yapabilen multi metre ile pastanın iletkenliğini ölçtüm ve pasta yalıtkan. Eeee o zaman ben lötffet pasta hem ucuz,hem performansı güzel, hem kullanım sonrası temizlemek kolay hemde iletken değil neden flux?
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

power20

Alıntı yapılan: AXI - 23 Eylül 2016, 23:29:48neden flux?
bu konuya en az 365 gündür yanıt gönderilmemiş. sorun değil. Şimdi hala yeni cevap gönderilebilir.

Evet benim de kafama takıldı.   flux yerine niçin lehim pastası kullanılmıyor?  BGA gibi hassas lehimleme işlerinde sorun mu çıkıyor?

flowchartx

Pasta uzun zaman sonra oksitlenme yapıyor. Hiç beklemediğiniz anda kartlarınızda arızalar çıkabiliyor bu yüzden çok kullanılmıyor

HexfeT

Alıntı yapılan: COM1 - 27 Ocak 2023, 14:18:47bu konuya en az 365 gündür yanıt gönderilmemiş. sorun değil. Şimdi hala yeni cevap gönderilebilir.

Evet benim de kafama takıldı.  flux yerine niçin lehim pastası kullanılmıyor?  BGA gibi hassas lehimleme işlerinde sorun mu çıkıyor?

Lehim pastasını bırakın bga işleminde kullanmayı, çalışan cihaza bulaştırırsanız dahi cihaz susar. Hatta >10-15V giren besleme pini olan QFN çiplerin altından alev fışkırtarak patladığına şahidim. Temizlerim diyecek olursanız çok net söyleyeyim temizleyemezsiniz. Çip altında mutlaka kalıntı kalıyor. Lehim pastası ve temizlenmeye çalışılırken oraya buraya sıvanmış termal macunlar yüzünden pert olan cihazların haddi hesabı yok.