Nixie Saat/Gösterge Yapıyoruz

Başlatan FxDev, 13 Ekim 2016, 19:12:30

FxDev

Merhaba arkadaşlar,

Eski elektronik eşyalara/cihazlara meraklı olan arkadaşlar mutlaka vakumlu tüp teknolojisinden haberdardır. Yarı iletkenler hayatımıza bu denli girmeden önce diyotlar transitörler yükselticiler vs. hepsi vakumlu tüpler ile yapılırlardı. İndikatör için ise Nixie adı vakumlu tüplerden özellikle bilimsel ekipmanlarda kullanılırdı.

Günümüzde "Vintage" akımıyla birlikte Nixie'ler yine gündemde olsa da artık üreten profesyonel fabrikalar olmadığı için bulmak zor ve temin etmesi biraz zor. Yalnız görünümü itibariyle oldukça güzel olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Buraya yazmaya başlamadan önce ön hazırlıklarına yavaş yavaş başladığım Nixie Saat/Gösterge fikrim ile aşağıdakileri gerçekleştirmeyi planlıyorum:

- Öncelikle tam fonksiyonlu bir saat yapılacak
- Bulunabilen Nixiler ile şartlara göre tek göstergeden 6 göstergeye kadar rakamlar görülebilecek.
- Alarm güzel bir fikir olabilir.
- Saat ayarı elbette olacak; bu butonlar; bluetooth ya da wifi üzerinden olabilir.
- 12V/9V ile çalışabileceği gibi USB üzerinden de çalışabilir. Bunun üzerinde hala düşünüyorum.
- İşlemci projenin boyutuna göre belli olacak, yalnız dimmli rakam değiştirme gibi özellikle konacaksa neler olabilir düşünülecek.
- Gerilim yükseltme indirme işlemlerini işlemci yapacak, dolayısı ile PID kodları koşturularak, Nixie'lere zarar gelmemesi sağlanacak.
- Mekanik tasarım daha sonrasında önümüzde olacak.
- Sonrasında da sergileme şansımız olacak.
- Ve elbette tüm hepsi açık kaynak kodlu ve şemalı olacak.

Uzun araştırmalar sonucunda bulabildiğim, bütçeyi çok zorlamayacak Nixie'ler aşağıda görülebilecek IN-1 ve IN-12 adındaki nixiler. Şu an IN-12'ye odaklanmış durumdayım. Aşağıda nixilerin fotoğrafları, örnek bir tasarım ve Nixilerin nasıl yapıldığına dair iki video bulabilirsiniz. Projeyi benle bir takip etmek isteyen ya da yardımcı olmak isteyen arkadaşlar bulundukları illerde, ellerinde Nixie olan varsa lütfen benimle iletişime geçsin.

Haydi başlayalım!

IN-12 Nixie

IN-1 Nixie

https://www.youtube.com/watch?v=wxL4ElboiuA

https://www.youtube.com/watch?v=0ukgsPVB8NI
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

FxDev

Arkadaşlar yapacağımız saat için işlemci tarafında STM32F072 kullanacağım. Pin sayısı 48 olacak. Tercih nedenim üzerinde kristalsiz USB çalıştırabiliyor oluşumuz.

http://www.direnc.net/stm32f072c8t6tr--icmicrocontroller32-bitcortex-m0-cpucmosqfp48pinplastic

Tekli saatte ise ise STM8S kullanacağım.

http://www.direnc.net/stm8s003f3p6tr-8-bit-flash-16mhz-microcontroller-pdso20
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

bocek

- Sizin seçtiğiniz IN-1 ve IN-12 tipleri yatay görünümlü olanlar. Benim dikey görünümlü olanlar daha çok hoşuma gidiyor.
IN-14 ve IN-16 gibi. Fiyatları da aynı aşağı-yukarı. IN-18 en güzeli ama tanesi 40$'dan başlıyor.
Büyüklük konusunda resimler ve isimler yanıltıcı olabiliyor. Bazı modellerin yazı büyüklükleri aşağıdaki gibidir.

IN-1   Karakter yüksekliği: 16mm
IN-12 Karakter yüksekliği: 18mm
IN-14 Karakter yüksekliği: 18mm
IN-16 Karakter Yüksekliği: 13mm

- Saat ayarı için GPS modül bağlayanlar bile var.
- Besleme konusunda MAX1771, NE555 veya MC34063 (en çok) kullanılıyor. PID'li bir düzeneğe gerek var mı bilmiyorum.
- Görsel tasarım işin en can alıcı ve zor tarafı bence.
- Dikey rakamlı bir tip seçip alttan da RGB led bağlayıp değişik efektler verilirse güzel olur.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

MC_Skywalker

hiç niyetim yokken bende giriştim bu işe. Önceleri FPGA ile yapayım dedim sonra elimde ki LM8361 saat entegresini değerlendireyim dedim.

Cemre.

RTC kullanmayı düşünen olursa DS3231 öneririm. Dahili osilatörlü ve sıcaklık kompanzasyonlu, High-Accurate diye geçiyor. DS1307 çok baş ağrıtıyormuş bu konuda. Ben DS3231'den çok memnunum.

Mucit23

Proje ne kadar sade olursa o kadar hoş olur görüşündeyim. DS1307 çok da kötü değil. Harici TCXO ile oldukça stabil çalışıyor.

FxDev

Sırayla gidelim;

Öncelikle bu bir hobi projesi arkadaşlar, dikler de güzel yataylar da (aletin kendi hoş zaten) benim önce tekli sonra çoklu yapasım var. Kasa ya tahtadan ya da şeffaf plexi'den düşünüyorum şu an.
PID işin eğlencesi, koskaca işlemci dururken boşu boşuna entegreye gerek yok ayrı. Fiyat performans açısından en verimli nixie IN-1'ler, en çok bulunanlar ise IN-12'ler. Saatlerde en çok gördüğün IN-14'ler var.

Ama asıl mesele Nixieleri bulmak, evet sıfır nixieler bile var, bir şeye taktım mı çözünceye kadar kafayı kırma durumu olduğundan yakında Rusça'yı çözeceğim, o dereceye geldim. Biraz etrafı da dolaşacağım hafta sonu en son çare Ebay ya da Amazon'dan toplu getirtmek. Bir kaç nixieci ile temaslarım da oldu bu konuda ama onları yedekte tutuyorum yoksa hobi niyetine bir araba parası vereceğiz tüpçüklere.

@MC_Skywalker: Nereden buldun o entegreyi; bir kaç video buldum internetten şeker bir şeymiş çok. Şimdi sıra 200-250V anahtarlayacak elemanı bulmakta, onun araştırması içerisindeyim, ilk nixiler elime geçsin PCB'ye de hız vereceğim.

@cemre: Not aldım; olabildiğince az pin o kadar iyi.

Tekli yapıda sayı geçişleri için dimm olayını da deneyeceğim. Oradaki işleyişten sonra 6'lıya geçerim. Yalnız şunu farkettim bu iş hastalıkmış; şimdi eski tip elektroniğe merak salanları anlayabiliyorum.

emrah

projenin başlamasını merakla bekliyorum  fxdev hocam.
bence de dik olan tüplerden kullansak daha güzel olur. genel bir şema ve malzeme listesinin çıkartıp tüplerin siparişini de şimdiden vermemiz lazım yurt dışından.

rck8942

Benim elimde de nixi ler var ama hangisi oldugunu hatirlayamadim.  Driver olarak Rus entegresini k155 I almistim. Projeyi bende yapabilirim. Elimde hepsi mevcut. Step up icin mc340 entegresini secmostim, ancak vakit bulamadigimdan hic ugrasamadim. Nixie leri ebayden almistim yanlis olmasin 25-30€ civariydi 6 tane nixie.
Elektroniker für Betriebstechnik

FxDev

Ben bir çıkayım bit pazarına bakalım bir şeyler çıkacak mı. Dik yatık farketmiyor sürülme gerilimleri aynı zaten. Kontrol kartını ortak yapabiliriz forumda STM8S öğrenmek isteyenlerde vardı sanki. En azından eğitim gibi olur.

Gerilimi 9V'tan 170V'ta çıkarmak için bir bobin, 1-3A arası schotkey diyot ve bir adet logic gate mosfet yeterli olacaktır. STM8'li tek nixieli blok şemayı bugün yarın yayınlarım buradan.

MC_Skywalker

@FxDev hocam, bende cihaz parçalayıp malzeme çıkarma alışkanlığı var. okuldan kalma.  1990-93 te okulda malzeme kolay bulunmuyordu. Selanik pasajıda bayağı uzaktı. hocalarda bize eski öğrenci devreletini verip malzeme çıkarttırıyordu.

FxDev

Valla şu an imkanlar çok çok çok fazla ama böyle uğraşacak adam yok maalesef.

MC_Skywalker

Vaktim var. Uğraşırım ama kendi kendime öğrebdiklerim yetersiz kalıyor. Kendimi c++ adam gibi kulllanacak şekilde geliştirsem yanıda çeşni olarak vhdl yeter.

Bunun içinde projede de çalışmak gerek. Pratik olmayınca öğrendiklerim çorba olyor.  Vaccum tüpleri severim eml de transistörden önce anlatmışlardı.

emrah

Stm icin guzel bir ogretici uygulama olacak fx hocam takipteyim

gokhangokcen

bir aydır bende şık sessiz ve asil bir dijital saat arıyordum.Hatta forumda da konu açmıştım bununla ilgili. Bir kaç örnek baktım. pixel ledler ile ve nixie tüplü olan arasında kararsız kaldım. Nixie ile madem ki sizde yapacaksınız bende yapmak için talibim. Malzeme tedarik edecek olursak topluca alalım. Yukarıda resmini koyduğum saatleri müthiş uçuk bir rakama satıyorlar. 2985usd mi neydi sanırım :( ama mükemmel bir tasarım ve özellikleri var. gps,usb,wifi ile ayarlamalar,rgb alt ışıkları vs. çok hoşuma gitti açıkçası :)
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.