Smps arızası

Başlatan görkem, 20 Ekim 2016, 22:48:41

görkem

12v 4.2a smps voltaj dalgalanması var 4 v ile 12 arasında salınım yapıyor çıkış.smps giriş kısmında sorun yok görünüyor ob2263a pwm entegresi var power mosfeti süren ve referans voltaj entegresi de tl431a. patlak çatlak bir şey görünmüyor kondansatörlerde şişme vs bişey görünmüyor tiz bir ses çıkarıyor kesik kesik.smps konusunda pek tecrübem yok arıza ne olabilir nelere dikkat etmem gerekir

HeCToR

büyük ihtimal feedback okuyamıyor tl431 çıkışını ölçebilirsin opto coupler sağlamlık kontrolu yapabilirsin switching diotunda sağlamlık kontrolünü yapabilirsiniz ve kapasitör sağlamlıklarınıda kotrol edebilirsiniz.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

HexfeT

Şu arkadaşı şişik patlak gibi görünmese de bir yenileyin.

görkem

@CORTEX hocam opto ve diyot sağlam görünüyor.   tl431 in 12v çıkış için kaç volt olması gerekir.şuan ölçemiyorum yarın bakıcam.
@HexfeT değiştiricem hocam birde ob2263 ün beslemeside salınım yapıyor siz orayı gösterince aklıma geldi. Trafo power mosfet ile tetikleniyor fakat pwm entegresini besleyende aynı trafonun farklı çıkışı bu kısmı anlayamadım, şemadan biraz farklı o kısım

HeCToR

@görkem 2.5V Olur genelde referance bacağına bağlı dirençlerin değerlerini okursan çıkış voltajını söyleyebilirim Vo ve gnd bağlı olan direnç.

mesaj birleştirme:: 20 Ekim 2016, 23:59:51

Bu şemadaki gibi

HexfeT

Şemadan farklı değildir. Şemada o kısmın sargısı trafo çiziminden uzakta olduğu için alakasız gibi göründü sanırım. Pwm entegresi şebeke voltajı ile start alır, sonra trafo üzerinden beslenir. TL431 çıkışını devre normal çalışmıyorsa ölçemezsiniz, o da sallanır.

HeCToR

Çıkış voltajı tepeye yani 12V vurduğundaki anda ölçüm yapabilirsiniz tl431 çıkışını.

görkem

Alıntı yapılan: CORTEX - 20 Ekim 2016, 23:56:57anladım yarın bakıp yazarım hocam.

mesaj birleştirme:: 21 Ekim 2016, 00:38:57

@CORTEX Telefonla giriyorumda bir hata oldu mesajınızı alıntı yaparken  hocam yarın bakıp direnç değerlerini yazarım.
@HexfeT hocam devrede direk trafodan almış gibi görmüştüm hiç giriş beslemesinden bir bağlantı görememiştim yarın bakıcam tekrar

mehmet

Çıkışına 220R/1W bir direnç bağlayı yeniden
okuyunuz gerilimini...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

JOKERAS

O arızanın bir çok sebebi var.
Klasiklerin başında Çıkış Kapasitesinin kuruması.
Bunu Dıştan bakarak anlayamazsınız,değiştrip deneyin.

TL431 Referans entegresine çıkış voltajından bir direnç ile gelen Feedback Direncini,Şema Cortex'in eklediği Şema ise R3 direncinin tam değer
olup olmadığını ölçün.Bu Çıkıştan alınan voltajdan Direnç bölücü ile elde edilen Feedback voltajıdır yani,Smps'in canıdır.
Smps çıkış gerilimini bununla birlikte Şaseye karşı bağlı olan iki direncin düğüm noktasındaki Voltaj değeri ayarlar.
Hatta bu dirençlerin değeri ile oynayarak çıkış Gerilimini belli bir aralıkta arrttırıp azaltabilirsiniz.

Smps Primer tarafındaki Diyot,Direnç,Kapasite üçlüsü Fet Booster-Snubber devresindeki Malzemeleri Kontrol edin.

Fet Source ayağında bağlı R-Sens Fet akımının Sensör direncini kontrol edin.
Bu direnç 0.10, 0.22, 0.47 gibi  1 Ohm'un  Altında bir değer olacak,değerinin büyümesi Aşırı akım Asılınıyor algısı yapabilir.

Son olarak Smps Trafosu-Şok Bobini köfte olmuş olabilir,kavrulmuş olabilir.
Zaten devrede 3-5 malzeme var tamiri Zor olmasa gerek.

görkem

@HexfeT  ben yanlış görmüşüm dediğiniz doğru.

@CORTEX  R5 direnci 1k trimpot ve 2k direnç seri bağlı  R3 direnci 10k R4 1k C1 de 100nF

@mehmet çıkışa paralel 220/1w direnç var kartta

@JOKERAS bilgiler için teşekkür ederim mosfetin source bacağından sense bacağına 1k bağlı düşük bir değer değil dediklerinize göre. Kondansatörleri yeniledim tl431 dirençleri sağlam en son trafoya baktım dediğiniz gibi  kavrulmuş değiştirmeye değmeyecek.

HeCToR

@görkem 1K trimpot ve R3 10K direncin sağlammı seri olan direncininde sağlamlığını kontrol et  sonra 1k trimpotunu sona kadar çevir değeri 1 k olana kadar 12V çıkış verdiği anda 2k nın 10k ile birleştiği bacak ile gnd arasını ölç 10.8V görmen lazım onu gördüğünde tl431 3 nolu pin ile gnd arasını ölç orada 2.5V okuman lazım bu işlemleri çıkış voltajı 12V olduğu anda ölçeceksin scop varsa daha iyi olur yoksa multimetre ile bir ölç bakalım.

mesaj birleştirme:: 21 Ekim 2016, 16:33:00

TL431 DIP kılıftır umarım TO92 ona göre 3 nolu pin ölç dedim.

yas

anı yakalamak çok olur, smps de enerji yokken harici 12VDC verilip TLP431 ölçülebilir.

JOKERAS

Görkem,Yani siz diyorsunuzki R-Sens 1K Ohm öylemi?
Siz yanlış görmüşsünüzdür,yada direnç yanmış o değere çıkmıştır.
Olmaz öyle şey.Eğer gerçekten 1K Ohm ise işte Fareyi yakaladınız demektir.

Trafonun  kavrulduğunu görmek için içini açmak gerek,dışardan görünecek bir şey değil.
Trafo Kavrulma olayı çok çok nadir olur.

görkem

@JOKERAS çıkartıp ölçtüm 1k değerini gördüm direç metal film olduğu için renk okurkende ya 110 ohm yada 1k seçeneği mevcut 110 ohm olsa bile değer yüksek  4.2 amper için söylediğinize göre, sense direncine paralelde 220pf kondansatör var patlama çatlama olmadı dirençlerin üzeri okunaklı hepsinin.en son sigorta attırmaya başladı köprü diyot ve mosfeti yemişim onları ve dirençlerini yeniledim  fakat mosun muadilini buldum onla değiştirdim şuanda hiç çıkış alamıyorum orijinal mos ssf5n60c  benim taktığım fqpf5n80. birde entegreye seri 750k 2 direnç üzerinden ilk voltajı alıyor onları ölçtüğümde voltaj geliyor fakat entegre bacağında 1volt görüyorum entegreyi yemiş olabilirmiyim .

@ cortex hocam şuan ölçemiyorum çünkü hiç çıkış alamıyorum dirençleride söktüm  tek tek ölçtüm sağlam trimpot dahil.

mesaj birleştirme:: 22 Ekim 2016, 00:59:27

hocam pardon ya 0.39 ohm direnç sense direnci  seri  1k ve paralel  220pf ile sense ayağına girilmiş