C Derneği ARM Kursu

Başlatan JOKERAS, 25 Ekim 2016, 16:36:24

skara1214

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 25 Kasım 2016, 18:41:25
Kaç Saat olmalı
Hangi konu başlıklarını içermeli
Belli bir Ide'ye bağlı olmalı mı ?
-bir ideye bağlı olmalı öbür türlü önünü alamazsın
-saati bilmem f4 ün discoverysini aldırırsın baştan sona tüm modulleri tek tek anlatırsın...
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

JOKERAS

Alfanümerik LCD, 7-segment, Grafik LCD, Dot-Matrix display birimlerinin uygulamaları
Push button ve Matrix keyboard uygulamaları
RS232 haberleşmesi: GPS modül kullanımı, NMEA protokolü
RS485 haberleşmesi ve MODBUS protokolü
ADC/DMA/PWM modülü kullanımı
1-Wire Bus haberleşmesi: 
I2C haberle?mesi: Real Time Clock, 24XX EEPROM bellek uygulamaları
I2C haberleşmesi: Programlanabilir clock (PLL) uygulaması
SPI haberleşmesi: SDIO arabirimi, SDCARD kullanımı (File Sistem, FAT / FAT32)
USB Haberleşmesi
IR /RF(WiFi, Bluetoot vb.) haberleşmeleri
PC Keyboard ile haberleşme
RFID, Manchester kodlaması
Ethernet protokolü ve TCP/IP protokol stack
Cooperative Multitasking

extra
Mikrodenetleyici uygulamaları akış yönetimi, yazılım modellemeleri.
Mixed model programming: C - Assembly integrasyonu
CAN Bus uygulamaları
----------------------------------------------------------------------------

Tamam işte @MC_Skywalker , Bunların hepsini ve Daha fazlasını Gürbüz hoca ders olarak  anlatıyor.
Ama sorun şu,Bu konulardan TCP/IP, USB, File Sistem, FAT / FAT32 bunlar  başlı başına kurs konusu.
3-5 günde anlaşılacak bir konu değil yani.Her bir konu aylar sürebilir.
Ona rağmen hoca kıssadan hisse anlatıyor,Kursiyerlerin en Artisti bile öööyle bakıyor sadece:)
Kolay değil!

Mesela ARM Kursunda kimilerine göre basit,kimilerine göre zor olan konular var,
Kime göre zor,Kime göre Kolay bunu kim bilecek?
Eğerki Kursiyerler Hocaya derse hocam Şu konuları işleyelim desin,Hoca için sorun yok.İşler o konuyu.
Mesele hocanın Konu anlatması değil,mesele Kursiyerin konuyu anlamasında.
Onun için Kursları bölmüşler. 

Ben Pic 1 Kursuna 3 Ay diye başlamıştım, 3 ayda işi öğreneceğiz ya (Tabi Tabi:) 1  yıl 2 ay sürdü:)
Gürbüz Hocaya tamam Hocam yeter demesek en az 3 ay daha sürerdi.
Yahu bir gün Gürbüz Hoca dernekte Workshop yapmıştı,Pastalar kolalar falan.
Orada benim söylemimle Ayak üstü One-Wire'yi anlattı.O kadar konu içinde onu atlamışız,aklıma gelince sormuştum.
Anlattı işin ilginç yanı bende anladım.En ince ayrıntısına kadar adım adım anlatırım.
One-Wire ile Lcd Sürersiniz, İşlemcileri birbiriyle One-Wire konuşturursunuz,yüzlerce hatta binlerce One-Wire cihazla haberleşirisiniz falan.
Yalnız 1000$ isterim:)Haydaaaaa:) Dolar da yükseldi bu aralar iyimi?:)

MC_Skywalker

Bu içerikteki bir kurs için Eylül-Haziran arası bir dönem Hafta da 2 gün, günde 5 saat ders süresi yeterli olur sanırım.

Karşılaştırma için hesap yapmaya çalılşıyorum.

@JOKERAS RS485'i CAN bus dahil şekilde düşünmüştüm.

tekosis

çok şükür bu işten iyi kötü ekmek yiyorum. keşke zamanım olsa ve bu eğitim merkezlerine de yakın olsam. inanın projeleri yapıyorum ama konuma tam hakim olmadığımdan (özellikle arm mimarisi) bazı işlerde bu devre nasıl oluyorda düzgün çalışıyor diye bile kafama takılıyor. yaz döneminde arm üzerine ankarada bir kurs olsa üçe beşe bakmaz mutlaka katılırdım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

memo333

bedava anlatıyoruz bakan yok, vay anasını..
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: memo333 - 26 Kasım 2016, 00:20:16

Hangi mecrada anlatıyorsunuz? 

Zoroaster

İnsanın cebinden para çıkmadan alınan şeylerin değeri anlaşılmaz.
Seytan deliginden kacti.

Melih1802

Alıntı yapılan: Zoroaster - 26 Kasım 2016, 09:04:26
İnsanın cebinden para çıkmadan alınan şeylerin değeri anlaşılmaz.
Çok kişi için evet. Ben kendi payıma çok değer veriyorum.

JOKERAS

Alıntı yapılan: tekosis - 25 Kasım 2016, 22:22:38
çok şükür bu işten iyi kötü ekmek yiyorum. keşke zamanım olsa ve bu eğitim merkezlerine de yakın olsam. inanın projeleri yapıyorum ama konuma tam hakim olmadığımdan (özellikle arm mimarisi) bazı işlerde bu devre nasıl oluyorda düzgün çalışıyor diye bile kafama takılıyor. yaz döneminde arm üzerine ankarada bir kurs olsa üçe beşe bakmaz mutlaka katılırdım.
Madem Ankaradasınız @Zoroaster  gibi bir Prof Ankarada.
Yerinizde olsam,ZorO usta ile irtibata geçer,işin inciğini boncuğu öğretmesini isterdim.
Siz anlatın biz dinleriz yav:)
Siz anlattınızda dinlemeyizmi dediler?

bit01

Nerede anlatıyorsunuz hocam?

tekosis

@JOKERAS Ankakra'da değilim ama yazın biraz orada bulunabiliyorum. imkan olsa keşke...
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

JOKERAS

Alıntı yapılan: tekosis - 25 Kasım 2016, 22:22:38
Alıntı yapılan: tekosis - 26 Kasım 2016, 17:23:16
@JOKERAS Ankakra'da değilim ama yazın biraz orada bulunabiliyorum. imkan olsa keşke...
Siz üstte Ankara demişsiniz ya.

tekosis

Alıntı yapılan: tekosis - 25 Kasım 2016, 22:22:38yaz döneminde arm üzerine ankarada bir kurs olsa üçe beşe bakmaz mutlaka katılırdım.
bu şekilde sadece yazılı ortamda insan bazen anlatmak istediklerini ifade edemiyor. normalde Ankara'da değilim ama yazları bir süre bulunabiliyorum. onu kastetmek istedim. ilgin için teşekkür ederim.

bymrz

Arkadaşlar, C derneği yine "Online Arm Mikrodenetleyici Kursu" açmış.

Ben şahsen katılmayı düşünüyorum. Dersleri "Gürbüz Aslan" hoca verecekmiş.

Fakat içeriğe baktım biraz yetersiz gibi geldi. Özellikle USB, Ethernet(TCP/UDP) , vs uygulamaların olmayışı kötü olmuş. Telefonla görüştüm içerik metninin eski olduğunu, güncellenebileceğini söylediler.
Katılmayı düşünen arkadaşlar varsa, birlikte Gürbüz Hoca ile de iletişime geçerek içeriğin biraz daha zenginleşmesini sağlayabiliriz belki...

Alıntı YapARM Mikrodenetleyici Uygulamaları

Kurs konularından bazıları aşağıdadır:

ARM Mikrodenetleyici çekirdek yapılarının incelenmesi STM32F4 Mikrodenetleyicilerin incelenmesi:

Bellek organizasyonu
I/O portları
Çevresel birimler
Kesme özelliği ve diğer özellikler Geliştirme ortamlarının incelenmesi:
IAR EWARM geliştirme ortamı
STMicroelectronics STMCube yazılım geliştirme ortamı Mikrodenetleyici uygulamaları akış yönetimi, yazılım modellemeleri I/O portları kullanımı Alfanümerik LCD, 7-segment display birimlerinin uygulamaları Push button ve Matrix keyboard uygulamaları RS232 haberleşmesi: GPS modül kullanımı, NMEA protokolü 1-Wire Bus haberleşmesi: Sayısal termometre uygulaması I2C haberleşmesi: Real Time Clock, 24XX EEPROM bellek uygulamaları SPI haberleşmesi: Sensör uygulamaları, 25XX EEPROM bellek uygulamaları Grafik LCD kullanımı RS485 haberleşmesi ve MODBUS protokolü Mixed model programming: C - Assembly entegrasyonu

https://twitter.com/csdernek/status/1376895801960595456?s=20

volkanunal

Daha önce C derneğinden eğitim aldım ve oldukça faydalı oldu. Ancak bu eğitimin bu ücreti hakketiğini düşünmüyorum.

Konulara bakacak olursak örneğin NMEA demiş, verebileceği maksimum bilgi neticede wikipedia düzeyinde olacaktır. Yine aynı şekilde MODBUS ya da 485 bunlar protokol ya da fiziksel katmanda bulunduğu için, yazılımsal bir konu değil. Ben eğitimlerde genelde tecrübe satın alma taraftarındayım. Bu tarz protokoller için çok güzel dökümanlar mevcut zaten.
Primum nil nocere