en az 14bitlik adc pic arıyorum yardım

Başlatan bilgiye_ac, 28 Ekim 2016, 14:15:56

Zoroaster

Ne alaka diyeceksin ama sensörlerinin adını bilmekte fayda var.

Normal şartlarda metal arama demek tarayıcı birimi elle sağa, sola, ileri, geri yaklaşık olarak 1Hz ile mekaniki olarak gezdirmek demek.

Bu da demektir ki 1 Hz in üstünü kes at. Bu durumda 50Hz 60Hz diye bir şey kalmaz. Fakat gene de sensörlerinin adını bilmekte fayda var.
Seytan deliginden kacti.

sayangku

Alıntı yapılan: Zoroaster - 29 Ekim 2016, 11:02:24
Ne alaka diyeceksin ama sensörlerinin adını bilmekte fayda var.

Normal şartlarda metal arama demek tarayıcı birimi elle sağa, sola, ileri, geri yaklaşık olarak 1Hz ile mekaniki olarak gezdirmek demek.

Bu da demektir ki 1 Hz in üstünü kes at. Bu durumda 50Hz 60Hz diye bir şey kalmaz. Fakat gene de sensörlerinin adını bilmekte fayda var.

ems 100 magnetometer 
https://www.direnc.net/ems-100-fluxgate-magnetometer-sensor?gclid=CLKF1LbX_88CFUi6Gwod5rAG2A

filtre nasil tasarliyim  1khz band genisligi var
ben simdi filtre icin ne kullanmam lazim

Zoroaster

Bu durumda sensör açısından hiç sorun yok. Sensörleri elinle gezdireceğinden 1 Khz band genişliği seni ilgilendirmiyor. Rahatlıkla 1Hz'in üstünü kesip atabilirsin.

Bunun anlamı şu olacak. Metal bir nesnenin üstünden koşararak geçersen sistem bunu algılamaz. Fakat metal nesneni yakınında durup sensörü  yavaş yavaş hareket ettirirsen sensör sinyalinden haberdar olursun.

Bu durumda birinci dereceden basit bir RC filitre dahi işini görür ve 50Hz den bayağı bir kurtulmuş olursun. Sensör sinyalini 1M den geçirip 0.1uF ile süzdükten sonra kapasitör uçlarındaki sinyali voltage follower üzerinden ADC'ye girebilirsin.  Bunu denemek kolay. Eğer hala 50Hz sorun oluşturuyor ise köşe frekansını iyice düşürüp sistemi yavaşlatmak yerine mesela 2. derece filitre denenebilir.

Seytan deliginden kacti.

sayangku

Alıntı yapılan: Zoroaster - 29 Ekim 2016, 13:25:44
Bu durumda sensör açısından hiç sorun yok. Sensörleri elinle gezdireceğinden 1 Khz band genişliği seni ilgilendirmiyor. Rahatlıkla 1Hz'in üstünü kesip atabilirsin.

Bunun anlamı şu olacak. Metal bir nesnenin üstünden koşararak geçersen sistem bunu algılamaz. Fakat metal nesneni yakınında durup sensörü  yavaş yavaş hareket ettirirsen sensör sinyalinden haberdar olursun.

Bu durumda birinci dereceden basit bir RC filitre dahi işini görür ve 50Hz den bayağı bir kurtulmuş olursun. Sensör sinyalini 1M den geçirip 0.1uF ile süzdükten sonra kapasitör uçlarındaki sinyali voltage follower üzerinden ADC'ye girebilirsin.  Bunu denemek kolay. Eğer hala 50Hz sorun oluşturuyor ise köşe frekansını iyice düşürüp sistemi yavaşlatmak yerine mesela 2. derece filitre denenebilir.

hocam ilgilendiginiz icin oncelikle cok tesekkur ederim size
dediklerinizi anladim ben yalniz soyle bir problem olabilirmi  1m buyuk bir direnc
sonucta benim sensorde 0-5 volt cikisli bir
sensor simdi 1m kullaninca atiyorum max adc giren voltaj 5 volt yerine busefer 4 felan dusmesin yani cozunurluk azalmasin bu sefer
ben direnci dusuk tutsamda kapasiteyi arttirsam olurmu ayni isi gorurmu 
mesala soyle 100ohm 1,592mf kullansam olurmu

Zoroaster

Yok yok 1M çıkışından sonra doğrudan ADC'ye gidiyor olsaydın sorun olurdu fakat 1 M çıkışında opamp olacak ve bahsettiğin sorunu opamp çözecek.

En başlarda STM32F103 den bahsetmişsin. Bu çip 3.3v ile çalışır. 5v sinyalleri 3.3 seviyesine indirdikten sonra bu çipi de kullanabilirsin.

Seytan deliginden kacti.

sayangku

Alıntı yapılan: Zoroaster - 29 Ekim 2016, 14:41:05
Yok yok 1M çıkışından sonra doğrudan ADC'ye gidiyor olsaydın sorun olurdu fakat 1 M çıkışında opamp olacak ve bahsettiğin sorunu opamp çözecek.

En başlarda STM32F103 den bahsetmişsin. Bu çip 3.3v ile çalışır. 5v sinyalleri 3.3 seviyesine indirdikten sonra bu çipi de kullanabilirsin.

aynen hocam bende stm32fl053 nukleo kit var
guzel bisi benziyo ama voltaji sinirlerimi bozdu kotu pic te bile 5v var giris cikis 
bunda yok  :)  verdiniz bilgiler cok guzel gercekten bende su islemciye bi alimde basliyim hayirlsi ile normalde arduino yapmistim yavas kalmisti simdi harici adc ile yapicam arduino bisi kalmicak 

Zoroaster

Arduino'ya C ile yaz gitsin. Yavaş değildir. Zaten senin hıza ihtiyacın yok. 1 Hz gibi bir sinyalle uğraşacaksın.
Seytan deliginden kacti.

sayangku

sayangku

Alıntı yapılan: Zoroaster - 29 Ekim 2016, 17:56:33
Arduino'ya C ile yaz gitsin. Yavaş değildir. Zaten senin hıza ihtiyacın yok. 1 Hz gibi bir sinyalle uğraşacaksın.
hocam adc cevirme isini harici bir  islemci kullancam mcp bilem ne 14 bit olanindan  ben bu filtreyi yaparsam adc cevirmedeki cozunurluk zaten dusmez sadece hiz yavaslar 
sanirim zaten yavas hareket ettircam makineyi

Murat Mert

Alıntı yapılan: bilgiye_ac - 28 Ekim 2016, 17:32:42
Hocam örnek bi devreniz varmidir acaba kullanımı ile ilgili

mcp3424  12-14-16-18 bit 4 kanal adc i2c olarak kontrol edip okursun
mcp3550-3551-3553  22 bit adc spi olarak okursun
örnekleri  ve devresi nette var
mert07

Hattusa

konu benim alanıma girmiş ama takip edememişim   ;D ;D ;D
magnetometre sensörleri define işlerinde çok fazla iş yapan bir cihaz değildir. ama 2d-3d programları ile hile yapılarak definecileri kandırıyorlar. hiç işe yaramıyor demiyorum ancak arazide başarısı düşüktür yani %20-%30 gibi bir başarısı var. magnetometre sensörleri cobalt, demir ve magnezyuma tepki verirler. şimdi peki nasıl iş yapar bu cihaz sorusuna gelince; gömülen altınlar genellikle küpler içerisinde bulunur, pişmiş toprak çok fazla mnagnezyum içerir arayanlar küpün içindekileri değilde küpü bulmaya çalışırlar. ayrıca eski yapılarda kullanılan pişirilmiş toprak (kap-kacak, kiremit, tuğla) parçaları bulmaya çalışılarak yeraltı yapıları tespit edilmeye çalışıyor. gradiometre, manyetometre sensörlerinin bütün amacı budur ve başkada bir işlevi yoktur (definecilerin ve arkeologların kullanım amacı budur)
gelelim sizin yüksek çözününürlük işinize orj. halinde bağdaştırıcı kartı vardır yani iki sensörden gelen sinyal AD623 (ensturmansyon opampı) ile karşılaştırılıp yükseltilerek okuma yapılıyor. ki bu yükseltme işlemi çok afaki bir değer değil. düşünün ensturmansyon opampının gain direnci 22k,
ayrıca kullanılan FLC100 sensörü 100 uT hassasiyette daha hassas dijitalleride mevcut MAG3110 gibi, işe yararmı derseniz cevabını bende kestiremiyorum.
bence yeraltı görüntüleme sistemleri için farklı yöntemlere yönelin tabi ticaret gibi bir kaygınız varsa ve insanları kandırmayı kabulleniyorsanız bişey diyemem. bu düşüncedeyim ve düşüncem doğrultusunda o sensörün şeması, pcb sini kimseyle paylaşamıyorum.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

sayangku

Alıntı yapılan: pro-TR - 30 Ekim 2016, 01:24:41
konu benim alanıma girmiş ama takip edememişim   ;D ;D ;D
magnetometre sensörleri define işlerinde çok fazla iş yapan bir cihaz değildir. ama 2d-3d programları ile hile yapılarak definecileri kandırıyorlar. hiç işe yaramıyor demiyorum ancak arazide başarısı düşüktür yani %20-%30 gibi bir başarısı var. magnetometre sensörleri cobalt, demir ve magnezyuma tepki verirler. şimdi peki nasıl iş yapar bu cihaz sorusuna gelince; gömülen altınlar genellikle küpler içerisinde bulunur, pişmiş toprak çok fazla mnagnezyum içerir arayanlar küpün içindekileri değilde küpü bulmaya çalışırlar. ayrıca eski yapılarda kullanılan pişirilmiş toprak (kap-kacak, kiremit, tuğla) parçaları bulmaya çalışılarak yeraltı yapıları tespit edilmeye çalışıyor. gradiometre, manyetometre sensörlerinin bütün amacı budur ve başkada bir işlevi yoktur (definecilerin ve arkeologların kullanım amacı budur)
gelelim sizin yüksek çözününürlük işinize orj. halinde bağdaştırıcı kartı vardır yani iki sensörden gelen sinyal AD623 (ensturmansyon opampı) ile karşılaştırılıp yükseltilerek okuma yapılıyor. ki bu yükseltme işlemi çok afaki bir değer değil. düşünün ensturmansyon opampının gain direnci 22k,
ayrıca kullanılan FLC100 sensörü 100 uT hassasiyette daha hassas dijitalleride mevcut MAG3110 gibi, işe yararmı derseniz cevabını bende kestiremiyorum.
bence yeraltı görüntüleme sistemleri için farklı yöntemlere yönelin tabi ticaret gibi bir kaygınız varsa ve insanları kandırmayı kabulleniyorsanız bişey diyemem. bu düşüncedeyim ve düşüncem doğrultusunda o sensörün şeması, pcb sini kimseyle paylaşamıyorum.
yorumunuz icin tesekkurederim hocam bende
suan 2 adet magnetometer sensor var 
baktim altini gormuyo cok dibine sokunca bi algilama var ama oda pazarazit olarak bobinin enduktansini bozdugu icin  yani dedinizi ben
evde kanitladim   video cekip aticam zaten
bi sorum olucak size bu soruyu sonra sorucaktim
dedim bilen birini buldum kacirmiyim :)
simdi ben 2 sensor arasindaki farki alip
cikisi rs232ile pc aktarcam ornek veriyorum
soyle
2v
4v
2,1v
diye gidicek bu 3d programlari daha kullanmak nasip olmadi ama analog kismi yaparsam cihazin voxler adindaki 3d programa datalari
aticam  simdi ben cekim yaparken ornek veriyorum bi x yonunde bide y yonunde diye cekim yapmam lazim sanirim burda suan bi bilgim yok ogrencem bunuda siz biliyosaniz detayli anlatirmisiniz rica etsem bize

sayangku

Alıntı yapılan: Murat Mert - 29 Ekim 2016, 22:06:19
mcp3424  12-14-16-18 bit 4 kanal adc i2c olarak kontrol edip okursun
mcp3550-3551-3553  22 bit adc spi olarak okursun
örnekleri  ve devresi nette var

hocam mcp kullanicam bende sagolun kaydetttim isimleri pcye