en az 14bitlik adc pic arıyorum yardım

Başlatan bilgiye_ac, 28 Ekim 2016, 14:15:56

sayangku

sayangku

pro tr hocam bu cihaz dunyanin manyetik alanindan etkilenmesindiye 2 sensoru paralel hizalicam  bide tek sensorlede olurdu ama 2 sensor 1 sensoru dogrulasin diye koydum derinlik 2 sensorle artcani sanmiyorum
maksat birbirlerini dogrulasinlar diye kullaniyo
herkes   aradaki fark voltaji sonucu veriyor
-1 volt -5 larda napcam bak simdi o kafama
takildi

sayangku

https://www.direnc.net/dual-veri-toplama-modulu-16-bit-adc
bu modul adc  cevirici modulmu anlamadim tan  olarak bilen varsa anlatabilirmi
ben bunla 2 sensor arasindaki fark voltajini
alabilirmim 16 bit cozunurlukle

sinus

10bit çözünürlük neden yetmiyor?

Elindekilerle neler yapabiliyorsun önce bunlara bak.

sayangku

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 31 Ekim 2016, 00:37:12
10bit çözünürlük neden yetmiyor?

Elindekilerle neler yapabiliyorsun önce bunlara bak.

denedim hocam maalesef derinlik yetersiz kalıyor  çöznürülük lazım bana çok hassas mw değişiklikleri bile algılamam lazimki adam gibi bişi olsun biraz
buda benim denenmiş videom
https://www.facebook.com/emrah.topcu.1907/videos/10154155825027970/
istedim gibi olmassa birakicam  projeyi zaten 

sayangku

https://www.direnc.net/dual-veri-toplama-modulu-16-bit-adc arkdaslar ben bu modülden pek bisi anlamadım bu benim işime yararmı
gelen datalarıda buna kaydedicam  https://www.direnc.net/ardulog-data-logger işallah o sorunumuda bu modül cozucek :)
arkdaslar hazır kit halinde adc bulamadım tam sizin bildiniz varsa link atarmisiniz ilk kitle calistircam baktım devre iyi
adam gibi tasarım yaparım altiumda hepsini birleştiririm güzel bi proje olur

engerex

Derinlik yetersizse sinyali yükseltmeyi deneyebilirsin.

sayangku

Alıntı yapılan: engerex - 31 Ekim 2016, 11:20:00
Derinlik yetersizse sinyali yükseltmeyi deneyebilirsin.
hocam voltajı yükseltemem maalesef sensor cıkısı belli 5 volt maksimum ben çözünürlük için uğraşıyorum ozaman derinlik articaktir tahminimce

kantirici

Alıntı yapılan: sayangku - 31 Ekim 2016, 11:07:21
https://www.direnc.net/dual-veri-toplama-modulu-16-bit-adc arkdaslar ben bu modülden pek bisi anlamadım bu benim işime yararmı
gelen datalarıda buna kaydedicam  https://www.direnc.net/ardulog-data-logger işallah o sorunumuda bu modül cozucek :)
arkdaslar hazır kit halinde adc bulamadım tam sizin bildiniz varsa link atarmisiniz ilk kitle calistircam baktım devre iyi
adam gibi tasarım yaparım altiumda hepsini birleştiririm güzel bi proje olur

Yüksek çözünürlüklü çin menşeli ADC'lerden uzak durmak lazım. Ayrıca yüksek çözünürlük demek sinyali daha iyi analiz edeceğiniz anlamına gelmiyor. Gürültü etkilerinden kurtulmak için filtrede yapmak gerekecek. Belkide kullandığınız sensörden dolayı hata hep var olacak.  16 bit; 76 uV adım aralığı demek.

sayangku

Alıntı yapılan: kantirici - 31 Ekim 2016, 11:35:19
Yüksek çözünürlüklü çin menşeli ADC'lerden uzak durmak lazım. Ayrıca yüksek çözünürlük demek sinyali daha iyi analiz edeceğiniz anlamına gelmiyor. Gürültü etkilerinden kurtulmak için filtrede yapmak gerekecek. Belkide kullandığınız sensörden dolayı hata hep var olacak.  16 bit; 76 uV adım aralığı demek.
hocam bitane rc alçak geçiren filtre yapicam zaten dediniz de haklısınız ama bi denemem lazim belki işe yarar :) ki bana en az 14 bit gerçekten sart
çünkü piyadasa bazi benim işaalh ilerde yapicam cihaza benzer gradyometrelerde en az 14 bit çözünürlük var zaten 16 yoktur sanırım
okadar bilmiyorum

Hattusa

https://youtu.be/5J9VUZ2nFlk

şehir dışında olduğum için siteyi 1-2 gündür takip edemedim anca farkedebildim. yukarıdaki video mag3310 ile ems100 karşılaştırılması idi amacına ulaştımı derseniz video çekimimi beğenmedim zira grafik ekrandaki değişim net değil ancak mag3110 analog olandan daha hassas çalışıyor

gelelim sorularınıza

1. bu sensörle birkaç farklı kombinasyonda devre tasarlanabilir. tek sensör olduğu zaman manyetometre, 2 sensör olup sensörler dikey konumlandırıldığı zaman gradiometre, 2 veya 2 den fazla yatay konumlandırılıp tasarlandığı zamanda multisensör diye defineciler sınıflandırırlar. 2 sensör dikey konumlandırılıp aralarındaki uzaklık 50 cm veya 100 cm veya 150 cm gibi konumlandırılabilir ve aralarındaki açıklık arttıkca çevresel parazitler azalmakta ancak hassasiyette doğrusal olarak azalmaktadır. bu konu ile ilgili ankarada bir ünv. nin jeofizik bölümünde bitirme tezi olarak yayınlanan makale detaylı olarak anlatılmştı bulduğumda paylaşırım inş.

2.sensörden alınan veriler ister voxler, ister surfer veya benzerleri ile yorumlanmakta ve kesinlikle nominal değişim görselleştirilmektedir. açıklama getirirsek şayet; diyelimki arama yapılan bölgede referans belirlenen bir değer ile sensörden alınan noktadan alınan değer sürekli çıkarılır ve kalan değer 2d-3d programı için dataları oluşturur. burda referans noktası ister arama yapmadan önce herhangi bir noktadan alınan değer olarak kullanılan da var, bütün aan arama yapıldıktan sonra en çok tekrar eden değeri referans kabul edende var veya hiç referans kullanmadan okunan değeri direk 2d-3d program dataları olarak kullananlarda var. burda ki sıkıntı dediğim gibi ölçüm alınan noktalar arasındaki değişimi programla 2d-3d yapılmaktadır. yani bu sensör boşta iken ortamda manyetik yoğunluk yoksa 2.5v vermektedir. bu değişim 2,5v -0v arası şudur veya 2,5v -5v arası şudur gibi ön kabul yoktur.

3. ölçümün geometrik şekline göre değişmektedir. klasik olan bahsettiğiniz şekildedir. isterseniz surfer12 ye göre dataların oluşturulması gereken sıralamayıda belitebilirim.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

tekosis

Bu şekilde yüksek çözünürlükte adc kullandığınız zaman hangi referans gerilim üretecini tercih ediyorsunuz?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

sayangku

Alıntı yapılan: tekosis - 31 Ekim 2016, 23:07:19
Bu şekilde yüksek çözünürlükte adc kullandığınız zaman hangi referans gerilim üretecini tercih ediyorsunuz?
suan telden yazdim icin link atamiyorum bitane modul buldum onda referans gerilim cikisi var 5v onu sensorlerin besleme girisine giricam  nekadar parazitten etkilenmez bilmem orasini ama referans gerilimi gercekten onemli bi konu

sayangku

Alıntı yapılan: sayangku - 01 Kasım 2016, 00:07:57
suan telden yazdim icin link atamiyorum bitane modul buldum onda referans gerilim cikisi var 5v onu sensorlerin besleme girisine giricam  nekadar parazitten etkilenmez bilmem orasini ama referans gerilimi gercekten onemli bi konu
bide karti lityum iyon pil ile beslicam icin smps
dalgalanmalar olmucak ondan yirttik guzel bi dc cikisli pil kullancam trafo parazitinden yirttik anlicaniz

sayangku

Alıntı yapılan: tekosis - 31 Ekim 2016, 23:07:19
[/quote]
bide karti lityum iyon pil ile beslicam icin smps
dalgalanmalar olmucak ondan yirttik guzel bi dc cikisli pil kullancam trafo parazitinden yirttik anlicaniz