CPLD içindeki kodu geri okuma

Başlatan F493, 02 Kasım 2016, 00:35:19

F493

Selam,

EPM7064 PLCC 44 içindeki kodu nasıl okuyabirim.

Öncelikle
http://www.xeltek.com/universal-programmers/superpro-6100-universal-ic-chip-device-programmer/   

Bu proğramlayıcıyla kodu okuyorum ve yenisine atıyorum fakat proğram attığım çalışmıyor.

Kod korumadan kaynaklanabilir mi?

Yöntemi nedir.

Zoroaster

Okuduğun kodu dosya haline getirip içine bakma şansın yokmu?

Bir çipe basit bir program atıp ardından kod koruma yapıp daha sonra cihazla
okumaya kalktığında elde edeceğin dosya ile o bahsettiğin çipin dosyasını karşılaştırabilirsin.

Seytan deliginden kacti.

F493

Hocam aslına bakarsan bir dostumuz bu konuda sıkışmış benden yardım istedi. Komplex bir makinanın kartındaki çiplerden bir tanesi bu. Yazdığım aşamaları yapmışlar sonuç alamamışlar. Kodu okuyor, diğer çipe atıyor ama çip çalışmıyor.
Bu tip işlerden pek de anlamazlar servis işi yapıyorlar kartta sorun varmış boş CPLD bulmuşlar fakat durum yukarıda yazdığım gibi. Okuma esnasında hata yok, yazma da başarılı ama sonuç yok. FPGA, CPLD konusuna uzağım belki bir püf noktası vardır diye bir yazmak istedim buraya. Forumda da bu konuda bazen ilgili arkadaşlar görüyorum belki bir kaç öneri gelir dedim.

Yazma okuma anına ait ekran görüntüsü, okunan dosyayı falan istedim ama bakalım.

muuzoo

Hocam muhtemelen kod koruması olabilir. Çünkü özelliklerinde bu seçenek var gözüküyor. Muhtemelen etkinleştirmişlerdir.

■ Programmable security bit for protection of proprietary designs
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

F493

Daha önce CPLD, FPGA türü işlemcilerde koruma olayı zayıf kalıyor diye duymuştum. Donanımsal bir tasarım olduğu için.

kralsam

Alıntı yapılan: F493 - 02 Kasım 2016, 09:13:30
Daha önce CPLD, FPGA türü işlemcilerde koruma olayı zayıf kalıyor diye duymuştum. Donanımsal bir tasarım olduğu için.
Hocam o söylenti şundan kaynaklanıyor sanırım. Bir çok FPGA de dahili kalıcı hafıza olmadığından dışarıda bir flash a yazılıyor. O flash da kopyalanabildiğinden kod koruması olamıyor.

CPLD kısmına gelirsek içinde FSM(https://en.wikipedia.org/wiki/Finite-state_machine) yoksa girişler ve çıkışlar arasındaki tüm olasılıkları uygulayıp çıkışları karnaugh maps ile sadeleştirip tekrar yazabilirsiniz. Başka türlüsü mümkün olduğunu düşünmüyorum. (Bu korumadan dolayı CPLD'lerin bir kısmı tekrar yazılmıyor diye biliyorum)
İyi çalışmalar