Sorun – 2x 5v Röle – ikisi aynı anda çalışmıyor.

Başlatan Hadi, 02 Kasım 2016, 12:49:53

Hadi

Merhaba, yeni aldığım bu röle kartını çalıştırdım ama böyle bir sorunum var. İkisini anda çalıştıramıyorum. Yani aynı anda en fazla biri çalışıyor. Üzerindeki LED'ler yanıyor ama bağladığım ampuller aynı anda yanmıyor.

Acaba bunların yapısı mı böyle?
Acaba üzerindeki JD-VCC VCC GND jumper ile alakalı olabilir mi? Şuan JD-VCC VCC ye bağlı. VCC GND'yi denemedim.

Şimdiden teşekkürler.

Cemre.

Normalde açık normalde kapalı terimlerine aşina mısınız? Sorununuz bununla ilgili olabilir.

Hadi

Yok hocam onlarda sıkıntı yok. Isterseniz de şematik de verebilirim.

Durum şöyle:

İlk başta her ikisi kapalı.
Birinci röle için low sinyali gönderdiğimde birinci röle aktif oluyor, çıt sesi geliyor, röle kartı üzerindeki led yanıyor, ampul yanıyor. High sinyali verip ampulü söndürüyorum. Çıt sesi de geliyor. Tamam yani.

İkinci röle için low sinyali gönderdiğimde İkinci röle aktif oluyor, çıt sesi geliyor, röle kartı üzerindeki led yanıyor, ampul yanıyor. High sinyali verip ampulü söndürüyorum. Çıt sesi de geliyor. Yine tamam yani.

Ama Birinci röle için low sinyali gönderdiğimde birinci röle aktif oluyor, çıt sesi geliyor, röle kartı üzerindeki led yanıyor, ampul yanıyor. (Ampul yanıyor durumda)

İkinci röle için low sinyali gönderdiğimde çıt sesi gelmiyor, röle kartı üzerindeki led yanıyor, ampul yanmıyor.

İkinci ampul ne zaman ki birinci röleye low sinyali gönderip birinci ampul sönünce o zaman yanıyor. (Bunun tersi de ayni şekilde)

Sanki aynı anda güç yetmiyor gibime geliyor. (Böyle bişey mümkün mu?)
Devre de Arduino UNO var, HC-05 var bide bu ikili röle kartı var. Bunu 9v pille besliyorum.

izzethoca

rölenin çektiği akımları pil karşılayamıyordur.

izzethoca

gerilim düşümü fazla olunca röleler çekmiyordur

mert3162

Seri bir ampermetre ile paralel bir voltmetre girin devreye tekrar ölçün bakalım sonuçlar ne olacak.Birde ilk olarak pili değiştirip deneyebilirsiniz yada 2 tane pili bir diyot ile köprüleyin bakalım ne tarz bir durum oluşacak.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

eeburakdemir

Voltaj düşük olabilir, yani rölenin çekebileceği akımı sağlamıyordur, üzerindeki ledlere 1mA bile versen ışık verir fakat rölenn ihtiyacanı karşılamaz. Şemasına bakıp eğer mahsuru yoksa herhangi bir tel yardımı ile bile olsa bobinlerine değdirin 5v'u sonra durumu gözlemleyin. Eğer çekmiyorsa sorun olabilir ama şema uygunsa !!!
Asla pes etme...

Hadi

Arkadaşlar benim tahmin ettiğim ve sizlerin de teyit ettiği gibi güç yetersizliğin dolayı aynı anda çalışmıyordu. Devrede biraz değişiklik yaparak sorun çözülmüştür.

Hepinize zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ederim...

canmlh

Hocam sorunu nasıl çözdüğünüzü öğrenebilir miyim aynı sorundan sıkıntıdayım.