Flyback güç kaynağı zımbırtısının gizemli hesaplamaları

Başlatan Zoroaster, 02 Kasım 2016, 17:38:01

Melih1802

Hata göremedim. İlgili noktayı işaretlermisiniz.
+12 ve -12 Volt var.

mistek

@Melih1802 hocam GND ismi primer taraftaki GND ismiyle aynı. Benim gördüğüm bu.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Yuunus

simetrik baglanti icin bu sekilde yapilmis sanirim, lakin benim dikkatimi -12v GND ile primer devresinin ayni ismi almasi, bu sekilde yanlis gormuyorsam sebeke gnd ucu direkt olarak -12 nin gnd sine bagli oluyor, birseyi mi kaciriyorum.

Melih1802

Melih1802

kralsam

Merhabalar,

Hocam merak ettiğim bir kaç kısım var
1 - TL431 sağındaki C20,C21 ve R16 ne amaçlı kullanılıyor?
2 - Diğer çıkış kısımlarında bobin gerekmeyecek mi?
3 - Konnektördeki GND3 ne?

İyi çalışmalar.

Melih1802

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

kralsam

Alıntı yapılan: mehmet - 11 Aralık 2016, 14:09:36
http://www.firatdeveci.com/kontrolun-kalbi-tl431/
Cevabınız için teşekkürler. Fakat linkteki devre bununla aynı değil. Ayrıca incelemede yer alan hesaplamalar ve anlatımlarda da Rbias ve C1 hakkında bir açıklama göremedim.
Bunlar trafo çıkışındaki olası parazitleri filtrelemek için mi?

mehmet

Önceki mesajlarda da @FxDev açıklamasını
yapmıştı sanırım...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

marecrisium

Alıntı yapılan: kralsam - 11 Aralık 2016, 15:34:03
Cevabınız için teşekkürler. Fakat linkteki devre bununla aynı değil. Ayrıca incelemede yer alan hesaplamalar ve anlatımlarda da Rbias ve C1 hakkında bir açıklama göremedim.
Bunlar trafo çıkışındaki olası parazitleri filtrelemek için mi?
Konvertör çıkış gerilimi kapalı çevrim kontrol sistemi ile denetlenmelidir. Çıkış gerilimini istenilen seviyede tutmak için
çıkış geriliminden feedback alınır ve kontrol entegresi buna göre duty oranına karar verir. Kapalı bir kontrol döngüsünde zero ve pole noktaları oluşabilir. Bu noktalar sistemin kararsız çalışmasına sebep olabilir.
Bahsettiğin bu direnç ve konsansatör ile oluşan zero ve pole noktaları yok edilmeye çalışılır.
Bu sayede sistem kararlı çalışır hale getirilmiş olur.

kralsam

Alıntı yapılan: marecrisium - 11 Aralık 2016, 15:40:48
Konvertör çıkış gerilimi kapalı çevrim kontrol sistemi ile denetlenmelidir. Çıkış gerilimini istenilen seviyede tutmak için
çıkış geriliminden feedback alınır ve kontrol entegresi buna göre duty oranına karar verir. Kapalı bir kontrol döngüsünde zero ve pole noktaları oluşabilir. Bu noktalar sistemin kararsız çalışmasına sebep olabilir.
Bahsettiğin bu direnç ve konsansatör ile oluşan zero ve pole noktaları yok edilmeye çalışılır.
Bu sayede sistem kararlı çalışır hale getirilmiş olur.
Hocam bu kullanım şeklinde opto lineer bölgede mi çalışıyor?

marecrisium

Alıntı yapılan: kralsam - 11 Aralık 2016, 15:44:45
Hocam bu kullanım şeklinde opto lineer bölgede mi çalışıyor?

Current Transfer Ratio oranı kullanılıyor hesaplarda.Bu yüzden lineer bölge olmalı.Tasarım detaylarını bilmiyorum. "feedback loop design" diye aratırsan detaylı bilgilere ulaşırsın.