İyonizasyon // alev dedektörü

Başlatan magic_gun, 04 Kasım 2016, 01:25:48

magic_gun

yanmakta olan bir alevi yada yanmayan bir alevi nasıl algılayabilrim ,
saygılarımla
hayal etmeden basaramazsınız www.atariturkiye.com

mustafa_cmbz

magic_gun

alev sensoru ?? müthiş bir fikir yazdım bunu bir kenara deniyecegim hele uv dedect olursa tadından yenmez :)başlıkta iyonizasyon demiştim sanki :) şaka bir tarafa optik sensing ile iş yapamıyorum nedeni ise direk alevin içinde çalışması gerekiyor yüzey sıcaklığı 900 ile 1200 derece arası degişiyor katalitik soba yuzeyini düşünebilirsiniz

biraz araştırma sonrası alev icindeki elektrodun uclarına 200-300VAc  arası bir gerilim uygulandıktan sonra havanın iyonlasması sonucu diyot gibi davrandıgını ögrendim gerisi artık kolay  ....
saygılarımla

mustafa_cmbz

patron gülüyorsun ama bu iş için yapılmış (alev )otomasyonda kullanılan özel sensörler var hatta işte paketleme makinesinde kullanılıyor..

Zoroaster

Radyoaktif parça içeren dedektörler var. Daha alevler başlamadan çıkan ilk duman zerreciklerinden haberdar olunabiliyor.
Seytan deliginden kacti.

ipek

Alev sensoru dedimi ,Hamamatsu ve UVTRON.endüstriyel uygulamalarda başka bir şey görmedim,eğer alevin oluşumu gaz ile sağlanıyorsa kombilerdeki düzenek en iyisi,Termokopl boru alev olduğu sürece elektrik üretiyor,enteresandır ucu hala sıcak olmasına rağmen,alev sönerse elektrik üretmeyi bırakıyor,aynı kılcal boru tüpgaz ile kullanılan şofbenlerdede görülüyor,çalışma mantığını tam olarak bilmiyorum,fakat ortada hiçbir sensor yok iken bek'teki alevi üfleyerek söndürürseniz ,gaz şak diye kesiliyor..

magic_gun

@ mustafa cımbız bu işi optik olarak yapamayacagımı soylemiştim ,

ugrastıgım alan bürlerün  içi direk yanma odasındaki ateşin devamlıgını kontrol etemek, ilgin için tesekkurler

@ zeroaster hocam :) sıkıntım yanmanın surekliligi ,,, bir sekilde cözülür umarım

@ ipek " fakat ortada hiçbir sensor yok iken bek'teki alevi üfleyerek söndürürseniz ,gaz şak diye kesiliyor..""

yapmak istediğim bu ,, buda yanma odasındaki probun( standart celik tel ile govde arasındaki havanın iyonize olması ile oluyor )

SERRO EFE

Alıntı yapılan: magic_gun - 04 Kasım 2016, 22:31:14

biraz araştırma sonrası alev icindeki elektrodun uclarına 200-300VAc  arası bir gerilim uygulandıktan sonra havanın iyonlasması sonucu diyot gibi davrandıgını ögrendim gerisi artık kolay  ....
saygılarımla

@magic_gun yukarıda bahsettiğiniz iyonlaşma ile ilgili yöntemi deneyebildinizmi.Benimde böyle bir uygulama yapmam gerekiyor.

muhendisbey

uv dedect olursa tadından yenmez

uv alevde bulacağınız en son şey. Alev kızılötesi ile algılanır. Uv ile elektrik arklarını algılayabilirsiniz mesela.
Neden termal kameralar (FLIR) kızılötesi duyarlıdır? Çünkü ısınan obje kızılötesi ışıma yapar. PIR dedektörleri de bu mantıkla çalışıyor diye biliyorum.
Forward Looking InfraRed
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

necati

şofbenler de bimetal var ısınıca gazı açıyor
soğuyunca kapatıyor
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

magic_gun

@ SERRO EFE ,, prensib şemada oldugu gibi çözdüm su an sahada onlarca acık alan ısıtıcısı test durumunda ,
saygılarımla

askb

Sayın magic_gun, verdiğiniz devre şemasını biraz açıklayabilirmisiniz.? iyonize çubugu nereye bağlamalıyız?
RP RB ne anlamda kullandınız.? Direnç degerleri ne olmalı, dc güç kaynagınız kaç volt.?
Cevap verirseniz menmun olurum.

ahmet_zxc

alev iyonizasyon (elektrodu)dedektörü diye geçen.

birçok serviste vb yerlerde bulabileceğiniz 10cm kadar boyu olan bir propla yapabileceğiniz gibi,

termokupul gibi malzemelerle de çokça yapılmaktadır. endüstriyel uygulamalarda standarttır.

askb

Merhaba,
alev iyonizasyon elektrodunu aldık diyelim. Nasıl bir devre kurmalıyım.Bana nasıl bir bilgi verecek bu kısımları tam bilmiyorum. Denemeler için nasıl bir devre kurmalıyım..? Bu konularda biraz bilgiye ihtiyacım var.