Ölüm makinesini kurcalamak

Başlatan Zoroaster, 05 Kasım 2016, 15:43:11

Zoroaster

Oldu ya, diyelimki elimize yüksek teknolojiye sahip savaş aracı(tank/uçak/roket) geçti.

Bu tip sistemlerin elektrnik devreleri vs kurcalamaya karşı korumalımıdır?

Zamanında elime x bir cihaz geçmişti. Bu tip cihazları çok da merak ediyordum. Şeytana uyup kutusunun vidaları sökerken tık diye bir ses geldi. Kapağı açtığımda içine switch ile yapılmış bir tuzak gördüm. Vidaları gevşettiğimde switch tık diye konum değiştirip pille beslenen ramı silmiş.

Aynı durum ölüm makinelerinde de varmıdır?

Var diyesim geliyor öte yandan en lazım olduğunda bu tip sistemlerin tutukluk yapması da başa bela olur.

Seytan deliginden kacti.

muhittin_kaplan

serkan_48

O switchin varligi ile tanismak cok kotu olmus.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

mehmet

Böyle bir cihaz tasarladığınızda siz
nasıl önlemler alırsınız? Belki o görünen
sadece bir önlemdir. Paronayak biri
kaç önlem alır?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Zoroaster

Paronayaklık demeyelim. İhtiyaç bunlar.

Bir çalışmamda X-Ray ile kutunun içine bakıldığında yazılımı silmeye çalışmıştım. Ancak sonradan bu korumadan vazgeçidi.
Seytan deliginden kacti.

Melih1802

Alıntı yapılan: mehmet - 05 Kasım 2016, 17:00:33
Böyle bir cihaz tasarladığınızda siz
nasıl önlemler alırsınız? Belki o görünen
sadece bir önlemdir. Paronayak biri
kaç önlem alır?

Çok önceleri tasarladığım bir kartın kopyalanmasından korktuğum için bazı yolları kartın üzerinden çok ince tel ile dolaştırıp üzerini koyu bir malzemeyle doldurmuştum.

İyiki de yapmışım :) açıp kopyalamaya çalışmışlar.

Kabil ATICI

Şu anki durumu bilmiyorum, eskiden dokuma tezgahı tarzı tekstil makinelerinde var olduğunu söylüyorlardı. Kartın bulunduğu bölüm  kapalı tutulduğu belirtilmişti. Devrenin bir yerine foto transistör tarzı bir malzeme eklendiğini, ışığı görür şekilde çalıştırıldığında hafıza kayıtlarına müdahale edildiği (silindiğini) belirtmişlerdi. Zaten fark etmez bir baytı değiştirse programın çökmesi için yeterli,
ambar7

kralsam

Ben yapacak olsam ve bunun kararı bana bırakılsa kesin bir çok şey koyardım.

engerex

Alıntı yapılan: Zoroaster - 05 Kasım 2016, 15:43:11
...
Zamanında elime x bir cihaz geçmişti. Bu tip cihazları çok da merak ediyordum. Şeytana uyup kutusunun vidaları sökerken tık diye bir ses geldi. Kapağı açtığımda içine switch ile yapılmış bir tuzak gördüm. Vidaları gevşettiğimde switch tık diye konum değiştirip pille beslenen ramı silmiş.
.....

Pc belleğündeki korumalı alandaki şifreye erişilemiyorsa pcye reset attığınızda eski verilerin tam olarak bellekten silinmeden okunması için bir kaç dakikanız var deniyor.

ipek

hurdalıktan bir banka atm paneli aldım,gizemli pano'dan neler çıkacak bakalım diye özenle söktüm,bir aluminyum 10W direnç çıktı,şaşırttı beni niye olmasın keypad hep sıcak kalsın diye düşündüm,aynı çıt'ı bende duydum israil malı kocaman Tadıran bir lityum pil Altera ,Spartan Zoran diye koca koca çipler,switch uçlarını takip ettim direkt Sram'ın uçlarına bağlıydı yanı ara paneli kaldırdığınız andan itibaren,panel direkt çöpe..

mert3162

2003 yılında staj yaptığım yerde (o yıllarda buraya üye olmamı sağlayan tasarımcılar) 18f452 ile ticari bir proje geliştiriyorlardı.ve bir programlama cihazı tasarladılar lakin içinin kurcalanmasını istemiyorlardı.Aynı şekilde içerisine çok hassas şekilde switchler yerleştirip (tam vidaların arkasına gelecek şekilde) kutu açılmaya çalışıldığında yada keserek açmaya karşı foto transistör yerleştirip içerisi zifiri karanlıkta ve switchler tetiklenmemişse ürünü çalışacak şekilde programlamışlardı vidasını gevşetmek yada matkapla bir delik açılması durumunda bile alet kullanılamaz hale geliyordu.içine 7 yıl boyunca problem çıkartmayacak bir pil koymuşlardı işlemciyi bu pil yardımıyla uçuruyorlardı.Belki başka şeylerde yapıyorlardı orasını tam bilemeyeceğim.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Zoroaster

İşte bahsettiğin tuzakların hepsinin yeri X-Ray ile belirlenebiliyor.

Seytan deliginden kacti.

mert3162

Hocam benim merak ettiğim başka bir konu daha var sizin konuya sıkıştırayım eskiden atarilerin kasetlerinin içinde görürdük silikon şekilde dökülmüş pcb üzerine tutturulmuş chipler vardı sırrına bir türlü vakıf olamadım içerisinde entegre varda onun yüzeyine sert silikonmu sıkıyorlar yada epoksi gibi bişiymiydi neydi tam çözemedim şimdi aklıma takıldı sanırım bu adamlarda içi kopyalanamasın nasıl bir chipten elde edildiği anlaşılamasın diyemi yapmışlardı böyle şeyleri.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Zoroaster

Maliyet az olsun diye çipleri istersen paketlenmiş şekilde değil de doğrudan kıymık olarak alabiliyorsun.

Bunu (cam şeklindeki kıymığı) PC'de ilgili yere yapıştırıp kedi bıyıklarını çekiyorsun. Daha sonra atmosferin olumsuzluklarına ve mekanik temaslara maruz kalıp bozulmasın diye üstüne özel bir reçine damlatılıyorsun. Reçinein adını sanını hatırlamıyorum. Eskiden Casio saatlerin bazı modellerinde reçine olmazdı. Çip doğrudan pcb üzerinde görünürdü saati açtığımızda çipe bağlantı yapan teller kopu verecek yada birbirine değecek diye korkardık.

Burdaki koruma, verileri saklamak vs için değil, çipi bozulmaya karşı korumak.
Seytan deliginden kacti.

asma

Alıntı yapılan: Zoroaster - 06 Kasım 2016, 13:44:11
Maliyet az olsun diye çipleri istersen paketlenmiş şekilde değil de doğrudan kıymık olarak alabiliyorsun.

Burdaki koruma, verileri saklamak vs için değil, çipi bozulmaya karşı korumak.

Ayrıca ışıktan korur. Pcb ve mat kaplama sayesinde gün ışığına maruz kalmaz. Işık, çalışan devrenin hatalı çalışmasına neden olur , enerji altında değil ise sorun yok. Hasar oluşmaz.