PSoC lar hakkında

Başlatan Mucit23, 21 Kasım 2016, 11:12:06

Mucit23

Selamlar. Bir proje kapsamında PSoC'lar ile çalışma fırsatı buldum. Şuan elimde PSoC5 CY8KIT-50 deney kartı var. Bununla çalışıyorum.

Daha önce PSOC lar ile hiç çalışmadım. İlk deneyimim. İlk başta Psoc Creator'u bilgisayarıma kurup bir iki tane örnek program yükledim. Blok ları kullanarak bir iki uygulama yaptım. Genel itibari ile Port giriş çıkış işlemleri, Giriş çıkış Yönlendirmeleri, PWM ADC ve basitçe blok diyagramlarını öğrendim. 

Anlamadığım bazı şeyler, Bu Psoclar yazdığımız programlarla FPGA da olduğu gibi iç yapı yenidenmi dizayn edilir? Mesela PWM sinyalini istediğim bir binden alabilirmiyim? Yada SPI Data çıkışını istediğim oine yönlendirebilirmiyim?

2. olarak özel yapılar nasıl dizayn edilir? Mesela bana ileride Dual SPI lazım olacak. Buna benzer yapıları nasıl oluştururum.
3. Olarak Bu tür sistemlerde Paralel işlem söz konusu olurmu?

Teşekkürler.

Mucit23

Devamı

Soru 4: Psoclarda kod geliştirme için iki tane yazılım var anladığım kadarıyla. 1. si Psoc Creator, diğeri ise Psoc Designer. Ben Psoc Creator ile birkaç uygulama yaptım. Az çok sistemin çalışmasını anladım. Ama Psoc designer işini anlayamadım. Psoc Designer'da sıfırdan proje oluşturmaya kalktığımda CY8C5868AXI-LP035 mikroişlemcisini listede bulamıyorum.

Daha önce Psoc lar ile çalışan oldumu?   

Mucit23

Güncel,

Forumda daha önce PSoC lar ile çalışma yapmış olanlar var mı?

hll

hocam bundan 2 sene önce psoc ile çalışmıştım ben kit almadım direk işlemcisini sitesi üzerinden almıştım fedex ile 3 günde  ücretsiz kargo olarak elime ulaşmıştı pcb sini çizip bir uygulamada kullanmıştık hatırladığım kadarıyla psoc designer  da sadece psoc1 serisi çipler var Psoc Creator da ise psoc 1 yok diğer psoclar var yanlış hatırlamıyosam çip mimarisi değiştiği için öyle  seninde psoc designer de kendi çipini bulamaman normal
özel yapılarıda hdl ile yazabiliyorsun fpga ile uygulama yaptıysan mantık aynı zorlanmazsın vhld,verilog ile birşeyler yazıp projene ekleyebilirsin
uzun zamandır  kullanmıyorum program yüklü olsa resimlerle bile yardımcı olurdum biraz kurcalasan veya youtube baksan bulursun iyi çalışmalar

Mucit23

Teşekkürler Cevap yazdığınız için. Daha önce FPGA ile sadece ödev yapmak için uğraşmıştım. Biraz baksam çözerim ama sıkıntı değil. Benim sorum şu. Anladığım kadarıyla PSOC designer ile işim yok. Zaten PSoC 5 serisi ile uğraştığım için Psoc Creator programı her türlü işimi görecek.

Şunu sormak istiyorum. Psoc ile paralel işlem yapmak mümkünmü. Çalıştığım proje gereğince Dual SPI, Quad SPI veya 6 data çıkışlı SPI gibi donanımlarına ihtiyacım var. Bunları software yapabilirim. Ama hız açısından yavaş kalıyor. Hız bir şekilde Dual SPI veya Quad SPI gibi donanımları nasıl tasarlarım?

Mucit23

Selamlar

PSoC ile FPGA arasındaki temel fark nedir?

FPGA temel anlamda donanımsal yapılar kendi içerisinde tasarlanıyor. PSoC larda ise Hazır modüller bloklar halinde birbirine ekleniyor. İşin temeline inersek PSoCların içerinde FPGA benzeri yapılar olduğunu söyleyebilirmiyiz? İşin mantığını tam olarak kavrayamadım.

Benim merak ettiğim konu şu. PSoC larda Paralel işlem yapılabiliyormu? Özel Blokların tsarımına ne derece müsade ediliyor? Daha önce PSoC lar ile çalışmış arkadaşların bilgi ve tecrübelerine ihtiyacım var.

Erol YILMAZ

PSoC'un Analog ve Digital blokları var. Ayrıca CPU var.

3 tane SPI lazımsa koyabilirsin mesela,
yada 6 tane UART TX,   Bu yönüyle FPGA e benzer.

Yine de FPGA içine CPU'lar atabildiğin farklı bir alem !

PSoC, işine uyuyorsa çok iyi bir ilaç olur, aksi halde gereksiz ve zorlu bir uğraş.

Mucit23

Hocam yeni bir proje içerisindeyim. Projede PSoC'lar kullanılmak zorunda.

Aslında sadece 3 gündür uğraşıyorum ama donanımsal birçok uygulamayı yaptım. Gerçekten kolaymış. Hem bloklarla programlama yapılıyor hemde Bildiğimiz C ile kodlama yapıyorum.

Şimdi Benim anladığım kadarıyla bazı donanımlar yapı itibari ile derlenme aşamasında bloklar tasarlanıp içeriye gömülüyor.
UART veya SPI'dan örnek verdiniz mesela Şuan Uğraştığım derleyicinin "Resource Meter" diye bir penceresi var. Orada kullanılan çipin hangi donanımından ne kadar kullanıldığını gösteriyor, RAM kullanımı FLASH kullanımı USB I2C ADC ller OPAMP'lar vs hepsi var

Fakat SPI ve UART yok. Bu şu anlamamı geliyor? Mikroişlemcilerde SPI veya I2C gibi donanımlar üreticinin belirlediği miktarlarda 2 veya 3 adet üretim esnasında mikroişlemci içerisine gömülür. Programcı eğer ihtiyacı var ise Bu modülleri üreticinin belirlediği pinlerle kullanır.

PSoC da böyle birşey yok. Ozaman 6 tane SPI donanımı ekleyebilirim. İstediğim pinlerle haberleştirebilirim şeklinde algılıyorum.

SPI'ı denedim çalıştırdım. Şimdi bu SPI Donanımsal olarakmı çalışıyor  onu anlayamadım. SPI'ın Clock frekansını istediğim gibi ayarlayabiliyorum. Şuan kullandığım çipimi 24Mhz'ye ayarladım. Master Clock 24Mhz, SPI Clock frekansınıda MasterClock/2 yaptığım zaman spi'da 12Mhz clock frekansında data çıkartıyorum. Gerçekte osiloskop ile ölçtüm çalışıyor yani. Sanırım uart'da böyle çalışıyor. I2C neden böyle değil anlayamadım. Sadece 1 tane I2C kullanılabiliyor anladığım kadarıyla

Anladığım kadarıyla Bu PSoC'larda FPGA zorluğunu hafifleterek FPGA da bulunan bazı özellikleri MCU'lara eklemeye çalışmışlar.

Peki FPGA'daki gibi paralel işlem yapılabiliyormu? Bunu hala öğrenemedim.  Bana Dual SPI ve veya 6 data çıkışlı Özel SPI donanımları lazım. Bu tasarlayacağım yapılarında çok hızlı çalışması lazım.