3.3V regülatör tavsiye

Başlatan 35Murat35, 23 Kasım 2016, 00:43:04

35Murat35

Merhaba arkadaşlar
Girişte 5V olacak, çıkışta 3.3v verecek 1 amper (veya üstü olursa daha iyi olur) bir regülatör arıyorum. LM1117 3V3'ü denedim akım çekmeye başlayınca çöküyo. Dökümanlarında 800mA yazıyo bide ben piyasadan en dandiğini buldum galiba. LM3940 ve 7833'ede baktım bunları piyasadan bulup denicem. 3940 biraz pahalıymış sanırım. Sizin önerebileceğiniz başka regülatör var mı? Giriş Max 5V olacak.
Tavsiyelerinizi bekliyorum

orangutard

Merhaba, linear technology'nin. LT30xx serilerine bakabilirsiniz. Turkiyede piyasada lt3080(to-220) bulamamistim, daha sonra numuneleri ulasti. 12V giris 5v cikis 1a dolaylarinda heatsink ile kullandim.

eeburakdemir

Bağladığınız yükün çekeceği akım gerçekten 800mA i geçiyor mu ? Yani nasıl bir sistemin beslemesi olacak ? Öncelikle bunu belirleyip 1117 olan sisteminizi kontrol etmenizi öneririm. Çünkü patates de olabilir. Anahtarlamalı (SMPS) regülatörler kullanmanızı taviye edebilirim. LM2575 serilerine bakabilirsiniz. Datesheeti okursanız özellikle figure 25 ve 26 kısmını işinizi görecektir.
Asla pes etme...

Melih1802

Malzeme seçimi için DIGIKEY e baktınızmı. Mümkünse malzemeyi oradan alın. Çok acil lazımsa size DIGIKEY den aldığımı gönderebilirim.

LukeSkywalker

miyago

MC33063 nasıl? max 500 mA Ben çok beğeniyorum

diot

Eğer switch mode isterseniz LM2576T-3.3

35Murat35

Cevaplar için teşekkürler,
- 800mA'i geçmiyor ama 200mA'de çöküyor patates olabilir tabi ama iki tane denedim. Başka bi yerden bi tane daha bulup denicem.
- MC33063 500mA yeterli değil benim için.
- LM2576T-3.3 minimum 7v'tan başlıyo. Ben 5V uygulıcam girişe.
- LF33 ve LM3940'ıda bulup denicem.
Sonuçları yazarım.

OG

LM2940 3v3   1A dir
http://nz.apexelex.com/specs/voltage_regulators_linear_regulators/LM2940.pdf

Ancak,
Isınıp kendini korumaya alması üzerinde harcanan güç sebebiyle olur, 200mA de de olur, 700mA de de olmaz.
Nasıl olur,
Giriş voltajı - Çıkış Voltajı  farkı büyüdükçe ısı yükselir. yani, 3V3 çıkış için giriş voltajı 5V ise başka ısı açığa çıkar, 9V girişi ise başka, 12V giriş ise başka. Isı varsa soğutmak gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

35Murat35

Burdaki en büyük sıkıntı girişin 5V olması. Girişe 12V vererek te test ettim farketmedi yine çöktü voltaj. Sipariş verdim regülatörler gelsin soğutucu da takıcam.

35Murat35

Tekrar merhaba,
LM3940 ve AMS1117 ile test yaptım. Yalnız şunu fark ettim. ESP8266 modülü var devrede ve tek başına allaha şükür 400mA çekiyo. Benim devrede mi bi sıkıntı var yoksa bu modül böyle mi.

ibocakir

ESP modülün CH_PD bacağına 3.3V verdiniz mi? Ben de esp'li devre ile çalıştım, standby durumunda 60-70 mA falan çekiyor. Transceiver durumunda da datasheeti 190mA çekceğini söylüyor. LM1117 ile sorunsuz besleyebiliyorum ESP modülünü.

eeburakdemir

@35Murat35 senin ESP ya sorunlu yada bağlantıda yanlışlık var. Bende kullanmıştım ama 1117 kullandım, epeyde oldu kullanalı. 2 seneyi geçti belki de ,bağlantılarını bir kontrol derim. Bu arada ESP nerden temin ettin, arkadaşımda almıştı yurtiçindeki biryerden onda da firmware almama gibi durum vardı.
Asla pes etme...

hakansefau

Ben çok sık kullanıyorum LM1084 3V3 için.

35Murat35

LM1084 5A iyiymiş fakat benim sorunum esp'de gibi görünüyo. İki ayrı devrede kullandım birini en yalın haliyle delikli plakete kurdum yine 600mA civarı. Baskının resmini koydum aşağıya. Bağlantıyı kontrol ettim sorun yok gibi ama kendi yaptığım şeyi defalarca kez gördüğüm için atladığım biyer olabilir rica etsem sizde bakar mısınız?
Bende bi taraftan testlere devam ediyorum.