PSoC lar neden yaygın kullanılmıyor.

Başlatan Mucit23, 25 Kasım 2016, 22:20:28

Mucit23

Son bir haftadır PSoC lar ile çalışma fırsatı buldum. Açıkçası bayağı sevdim bu aletleri. Oldukça hızlı ve bloklarla programlama işi baya hoşmuş. Kod Tarafında da C ile herşey yapılabiliyor.  Peki neden bunlar bu kadar yagın değiller? Pahalı olmasımı? Şunu merak ediyorum aslında PSoC özellikle nerelerde kullanılır?

Okan AKÇA

tanidigim bir tane firma sıkca kullanıyor daha cok ölcüm işlerinde hızlı çözümleri var.

HexfeT

Pahalı bir oyuncu mouse'unda gördüm ben.

tekosis

bir devrede değişken frekanslarda sinüs sinyal elde etmek için kullanıyorlarmış ama ben görmedim arkadaşım anlattı. hayatım boyunca sadece bu şekilde karşılaştım psoc ile.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Erol YILMAZ

Zamaninda Pic ile net sekilde halledemedigim bir konuda PSoC un isimi kolaylastiracagini dusunmustum.
Digital bloklari tam istedigim sartlari sagliyordu.
Aye (Murat) tanistirmisti beni de PSoC ile.
Allah rahmet eylesin. Iyi bir arkadasimizdi.
Ayrintisina girmeyecegim, bu proje urununun patenti alindi. Yaklasik 7-8 senedir uretiyoruz.

Bugun artik kullandigim chip obsolute olmak uzere.
Yeni bir PSoC a gecmek yerine projeyi bir sure once stm32f0 a tasidik.

PSoC iyiydi guzeldi ama bugun stm32 günü :)

okg

5LP ile çalıştım bir dönem,benim de çok hoşuma gitmişti
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

Mucit23

Benim Psoc da mikroişlemci tarafını pek merak ettiğim yok aslında onlar sıradan mikrodenetleyiciler ilede yapılabilir. Ben Verilog tarafını merak ediyorum. Verilog ile özel modüller tasarlanabiliyormuş. Tıpkı FPGA da olduğu gibi. Ben bu tarafı ile ilgileniyorum aslında.

controller

https://shop.sonmicro.com/125KHz-RFID/125KHzModules/SM1250

Bu üründe Psoc kullanılıyor. Yapan Türk firması ve yurtdışında da kullanıldığını gördüm.

Psoc ile 125Khz rfid okuyucunun tüm analog ve dijital modüllerini gerçekleştirmişler.

Şuan son durum ne bilmiyorum ama ilk yapıldığı zaman dünyada tek chip ile gerçekleştirilen ilk 125khz rfid okuyucu idi.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

kenan_re

Bende PsoC 5 kullanıyorum. Buradan problemler konusunda iletişime geçebiliriz.

Mucit23

Selamlar

@kenan_re
Bende Psoc 5LP kullanıyorum. Bu başlık altında birkaç soru sormak istiyorum. Sorular Genellikle tasarıma yönelik olacak.

PWM bloğu ile PWM sinyali alıyorum. Bu sinyali Başka bir Lojik Sinyal ile VE işlemine tabi tutmak istiyorum.
Tasarım tam olarak aşağıdaki gibi olacak.

Burada Disp_En ile tanımladığım hattı yazılımsal olarak 1 veya sıfır yapmak istiyorum. Bunu nasıl yaparım. Bu şekilde hattın bir ucunu boşta bırakınca hata veriyor. Bu iş için ne kullanmam lazım?

Maxim

bende geçen fark ettim, psog creatoru kurdum
bu kulvarda ilk başlangıç eğitimleri için nerelere bakmalıyız?

Okan AKÇA

Helpte bütün hersey ayrıntısıyla aciklanmaktadir.

Mucit23

Türkçe Döküman yok malesef. Herşey ingilizce. İngilizce olması çok problem değil. Anlatılanlar oldukça açık ve @Okan AKÇA nın da dediğin gibi yardım sayfasında herşey düzgünce açıklanmış. Birde PSOC forumlar var ki orası oldukça canlı. Şimdiye kadar iki tane soru sordum bir iki saat içerisinde cevap geldi.

Benim sorumu cevaplayabilecek olan varmı? @kenan_re  hocam buralardamısınız?

Okan AKÇA

Paralel çalışma yok sadece gömülü analog devre modülleri  mevcut diğer kisimda yazilimsal boyutta ptc termocopul lcd icin kendi modülleri mevcut.

Mucit23

Hocam ben VHDL ile neler yapılabileceğini tam olarak kavrayabilmiş değilim. Şuanda proje odaklı gidiyorum. O şekilde öğrenmeye çalışıyorum. Mesela Bana paralel giriş seri çıkışmodüller lazım. Bunlardan birden fazla olacak tek clock hattı ile senkronize çalışacak. Basit Shift Register mantığı ile bunları VHDL de tasarlayabilirmiyim?

@okan hocam şunu sorayım. VHDL ile yazılan bir kodun PSoC daki işleyişi nasıldır?