Bana Mosfet Kullanmayı öğretirmisiniz ?

Başlatan muhittin_kaplan, 05 Aralık 2016, 12:47:37

Sdttn

Çok güzel bir konu olmuş bütün mesajları okudum.
Şöyle bir tutorial serisi var Julian Ilett'in hazırladığı:

Practical MOSFET Tutorial:

http://www.youtube.com/playlist?list=PLjzGSu1yGFjUgTVkhb4WslOVDNAZ3K4yR

Teğmen

Miller kapasitöründen mosfetin anahtarlama hzıını bulabiliriz sanırım. @Zoroaster usta da bahsetmişti.Bunun hesabını açıklayabilir misiniz?Matematiğini yani ?
Mesela ;
[latex=inline]Qgs=11 nC[/latex]
[latex=inline] Qgd=32 nC[/latex] 
[latex=inline]Crss=120 pF[/latex]

Bu mosfetin anahtarlama frekansını nasıl buluruz?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

cetin1990

Bu mosfetin anahtarlama frekansı 20khzdir. Deneyerek 20kHzde çalıştığını görebilirsiniz.

Teğmen

Alıntı yapılan: cetin1990 - 05 Aralık 2017, 13:54:19
Bu mosfetin anahtarlama frekansı 20khzdir. Deneyerek 20kHzde çalıştığını görebilirsiniz.
Nasıl hesaplandığını sordum ama @cetin1990 ayrıca datasheetinde 1Mhz yazıyor.İşi matematiğe dökerek anlatırsanız faydalanırız.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Erol YILMAZ

"cozturk" pardon bugünkü nikiyle "cetin1990" 20 khz'de kullanabilirsin demek istemiş...

Malzeme ve tasarımına göre Rise ve Fall sürelerinin  oluşturacağı anahtarlama kayıpları senin için makul kaldığı noktaya kadar kullanabilirsin demek çok daha doğru olur.

Teğmen

Alıntı yapılan: Allegro - 05 Aralık 2017, 15:30:58
"cozturk" pardon bugünkü nikiyle "cetin1990" 20 khz'de kullanabilirsin demek istemiş...

Malzeme ve tasarımına göre Rise ve Fall sürelerinin  oluşturacağı anahtarlama kayıpları senin için makul kaldığı noktaya kadar kullanabilirsin demek çok daha doğru olur.
@Allegro usta zaten birşey bilmiyoruz biz.
Demek istemiş belki ama biz anlayamıyoruz açık açık tane tane anlatın bize :)

cetin1990

Anlatacak kadar bilgi olmayınca böyle geveliyoruz.

Teğmen

Alıntı yapılan: cetin1990 - 05 Aralık 2017, 15:56:25
Anlatacak kadar bilgi olmayınca böyle geveliyoruz.
@cetin1990 usta şimdi yazdığımı tekrar okudum acaba yanlış birşey mi söyledim diye.Siz heralde size birşey bilmiyorsunuz demek istedim sandınız.Orada
Alıntı yapılan: Teğmen - 05 Aralık 2017, 15:33:15
@Allegro usta zaten birşey bilmiyoruz demek istemeyin açık açık tane tane anlatın bize :)
Biz birşey bilmiyoruz bize tane tane anlatın dedim ben virgül olmadığından yanlış anladım sanırım.

Bu konuyu aydınlattım sanırım fakat @cetin1990 usta siz genelde böyle kızarmış gibi anlatıyorsunuz bence yapmayın @Zoroaster usta da öyle.Onu da etiketliyorum ki arkasından konuşma olmasın görsün.Kızarak anlatmak mantıklı olmasa gerek.

Erol YILMAZ

@Teğmen,

Konuya bütünsel bakmaya gerek var.
Örnek vermek gerekirse Fet sürücü olur 10 khz'de kullanamazsın,  Bi başka sürücü ile 100 kHz de çalışır.
Toplam kayıp 20 kHz de 2W' tır. 100 kHz e çıkarsın kaybın 4W'a çıkar...

Başka bir konudan örnek vermek gerekirse,
Step motorlarda hız / tork eğrisine bakarak bu motoru kaç devirde kullanabilirim diye sorduğumuzda öncelikle ne kadarlık bir torka ihtiyacım var? a cevap vermek lazım.

Teğmen

Alıntı yapılan: Allegro - 05 Aralık 2017, 16:56:54
@Teğmen,

Konuya bütünsel bakmaya gerek var.
Örnek vermek gerekirse Fet sürücü olur 10 khz'de kullanamazsın,  Bi başka sürücü ile 100 kHz de çalışır.
Toplam kayıp 20 kHz de 2W' tır. 100 kHz e çıkarsın kaybın 4W'a çıkar...

Başka bir konudan örnek vermek gerekirse,
Step motorlarda hız / tork eğrisine bakarak bu motoru kaç devirde kullanabilirim diye sorduğumuzda öncelikle ne kadarlık bir torka ihtiyacım var? a cevap vermek lazım.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
@Allegro usta ben zaten demek istediğinizi anladım benim verdiğim kapasitör değerlerinden o mosfetin maksimum anahtarlama hızı hesaplanmıyor mu?He işte ben o nasıl yapılabilir diyorum?

JOKERAS

Hazır Atışma başlamışken bende bir soru sorayım:) Linkteki Mosfeti max ne kadar bir frekansta anahtarlayabiliriz.

http://www.mouser.com/ds/2/149/NDT2955-1011659.pdf

Teğmen

Alıntı yapılan: JOKERAS - 05 Aralık 2017, 18:14:20
Hazır Atışma başlamışken bende bir soru sorayım:) Linkteki Mosfeti max ne kadar bir frekansta anahtarlayabiliriz.

http://www.mouser.com/ds/2/149/NDT2955-1011659.pdf
1Mhz diyorum ben

JOKERAS

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

cetin1990

Rest noluyor? Hocam? Şah mat gibi oyunla ilgili bir terim midir?