ac6 - openSTM32 ücretsiz geliştirme ortamı

Başlatan kralsam, 19 Aralık 2016, 16:02:49

kralsam

Merhaba arkadaşlar,

ST'nin yeni hazırlattığı ve EMPA tarafından düzenlenen seminerde varlığından haberdar olduğum ide hakkında ufak bir giriş yazısı hazırladım. Fırsat buldukça da yeni konular ile biraz daha detaylandıracağım.

İlgilenen olursa link: http://www.mafgom.com/ac6-st-microelectronic-firmasinin-ucretsiz-gelistirme-ortami/

İyi çalışmalar.

muhittin_kaplan

şu an onunla çalışıyorum hocam. başarılı bir ide.

kralsam

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 19 Aralık 2016, 18:08:34
şu an onunla çalışıyorum hocam. başarılı bir ide.
Aynen hocam. Bayağıdır böyle bir ide arayışım vardı. Bu sebeple duyurayım dedim.

muhittin_kaplan

quarko

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 19 Aralık 2016, 20:44:20
daha iyisi eclipse+gcc yapmak.

Coocox ve embitz te yaşadığınız hayal kırıklığından dolayı eclipse+gcc daha akıllıca geliyor hocam, haklısınız. Ama bence "System Workbench for STM32" ye güvenilebilir. ST, AC6 firmasına yaptırmış. Ve destekliyor. Bir sürü ayar yapma, program kurma vs. vs işlerinden kurtarıyor insanı. Bu yüzden tercih edebilirsiniz.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

kralsam

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 19 Aralık 2016, 20:44:20
daha iyisi eclipse+gcc yapmak.
Hocam ben o ikiliyi de kullandım. Ama bu kadar düzenli olamamıştı. Özellikle debug kötüydü. Fakat bunda tavsiye etme sebebim denediğim kadarı ile gerçekten stabil çalıştı. Bir tek gerçek zamanlı debug olayını bulamadım. Çok arama fırsatım da olmadı.

muhittin_kaplan

Gercek zamanli debug derken neyi kastediyorsunuz hocam ?

kralsam

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 19 Aralık 2016, 23:18:29
Gercek zamanli debug derken neyi kastediyorsunuz hocam ?
Hocam runtime anında (debug modda) herhangi bir değişkenin anlık görünmesi olayından. TI da vardı diye hatırlıyorum. Sanırım donanım olarak STM32 de destekliyor.

okg

KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: kralsam - 19 Aralık 2016, 23:44:16
Hocam runtime anında (debug modda) herhangi bir değişkenin anlık görünmesi olayından. TI da vardı diye hatırlıyorum. Sanırım donanım olarak STM32 de destekliyor.
Var hocam. debug a geçin. IO register penceresini açın. orada tüm Peripheralları göreceksiniz. (içleri boş yada komut işlettiğinizde değişmez)İstediğiniz Registere çift tıklayın değerlerin değiştiğini göreceksiniz.

kralsam

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 20 Aralık 2016, 09:38:32
Var hocam. debug a geçin. IO register penceresini açın. orada tüm Peripheralları göreceksiniz. (içleri boş yada komut işlettiğinizde değişmez)İstediğiniz Registere çift tıklayın değerlerin değiştiğini göreceksiniz.
teşekkürler hocam bir denerim.