ADC ile Load Cell Okuma

Başlatan ugurer, 19 Aralık 2016, 22:33:27

ugurer

Merhabalar. Bir projede Load cell kullanarak ağırlık ölçümü yapmam gerekiyor fakat internette yaptığım araştırma da farklı firmalara ait indükatörlerin değişik sayıda load cell ile çalışabildiğini gördüm. Yani genelde 4 ya da 8 load cell bağlanabiliyor. Bildiğim kadarıyla load cell dirençleri 350 ohm ve 700 ohm olarak değişiyor ve bende düz mantık ADC'nin belli bir direnç değerine kadar okuma yapabildiğini düşündüm fakat datasheet'de öyle bir bilgi bulamadım. Yani velhasıl kelam neye göre değişiklik gösteriyor kaç tane load cell bağlanacağı ?

Erol YILMAZ

ADC direnç ölçmez genelde,
Giriş yaptığın gerilimi verdiğin REFERANS gerilime göre ölçer...

EFESU

weston  koprusu  mantığı  ile çalışır
opamp ve bi kaç devre  ile okuyabilirsin
Çok  zor değil

ugurer

Ama zaten ADS1232 kullanacağım sigma-delta olarak geçiyor için de kendi opamp'ı yükseltmesi alçatması falan var. Orada neye bakmam gerekiyor ? @Allegro anladığım kadarıyla besleme gerilimiyle alakalı bir durum doğru mudur ?

mr.selim

Biraz korkarak cevap veriyorum aslında hocalarımız kadar bilgim yok ama bir ara üstünde durmam gerektiğinden söylemek isterim olur ya işine yarar belki.

Strain gauge ile araştırma yapmam gerekti. EFESU hocamızın da dediği gibi bu ürünler Wheatstone köprüsü ile çok güzel çalışıyorlar. Bunun için de 'ti' İna12 serileri tam bu işe göre. Özellikle ina125 i incelemeni tavsiye ederim. Gerisi normal adc okumaya bakıyor.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Wheatstone_köprüsü
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ina125.pdf

Yanlış bilgi vermişsem düzeltilmesi rica olunur. İyi çalışmalar dilerim.

ugurer

@mr.selim cevabınız için teşekkürler. Fakat ads1232 kullanmaya karar verdik projede. Benim merak ettiğim 10V ile Loadcell beslemesi ile kaç tane loadcell bağlayabilirim. Loadcell'ler paralel bağlıyken uçlarından ölçülen direnç değeri paralel bağlı direnç gibi olup 350/n ohm şeklinde oluyor(n loadcell sayısı). Yani kaç tane paralel bağlayabiliyorum ve bağlama sayısı neye göre değişiyor.

mr.selim

Alıntı yapılan: ugurer - 20 Aralık 2016, 10:05:58
@mr.selim cevabınız için teşekkürler. Fakat ads1232 kullanmaya karar verdik projede. Benim merak ettiğim 10V ile Loadcell beslemesi ile kaç tane loadcell bağlayabilirim. Loadcell'ler paralel bağlıyken uçlarından ölçülen direnç değeri paralel bağlı direnç gibi olup 350/n ohm şeklinde oluyor(n loadcell sayısı). Yani kaç tane paralel bağlayabiliyorum ve bağlama sayısı neye göre değişiyor.

Bu çok temel gibi gözüken soruyu 2 hafta araştırdım tam sonuç elde edememiştim. Ama ben Wheatstone köprüsü üzerinde araştırdım. Orada tek değişken yerine 2 değişken le farklı değerler okunabiliyordu. 4 ünün de Loadcell olma durumlarını da incelemiştim ancak çıkışdaki gerilimleri nasıl kontrol edebiliceğimi bulamamıştım. Dediğim gibi ben paralel bağlamaktan ziyade Wheatstone köprüsü üzerinde araştırmalar yapmıştım.

ugurer

Anladım demek istediğinizi. Fakat burada toplama kutusuyla direk bağlantı sağlayabiliyoruz. Paralel bağlama sonucunda okuduğum direnç değerleri de yukarıda söylemiş olduğum gibi oluyor.