Stm32F4 discovery ADC referans Voltajı hakkında

Başlatan seyityildirim, 25 Aralık 2016, 18:11:06

seyityildirim

Stm32f4 ile Adc okumayı iyice araştırıyorum her ayrıntısına inmeye çalışıyorum. Bir kaç sorum olacak. Şematiğinde şöyle bir resim var.

Örnekleyeceğimiz sinyal 0 ile Vref arasına ölçekleniyor. Burada Vref pini Vdd ye direk bağlanmamış. Vdd 3.3V ise resimde gösterdiğim R23 direncinde gerilim düşümü olmaz mı ? çok küçük akım geçiyor evet belki ihmal edilebilir ama neden direk Vref'e bağlamamışlar?

MC_Skywalker

Yabancı eleman STM32 lerde ADC referans voltajın 3V olduğunu yazmış eferans voltajı, kalibrasyon değerini vb. datashete e bakıp okuya bilirsin. Eve geçtiğimde yazıyı bulup paylaşırım.
Alıntı YapThis reference voltage is equal to supply voltage to Vdd pin, which is around 3V for this STM32FDiscovery kit.

Bende STM32F0 için öğrenmeye çalışıyorum.

LukeSkywalker

DISCOVERY kit üzerindeki besleme 3.3V değil 3V.
O direncin amacı filtreleme yapmak.

okg

evet besleme 3V , direnç ve kondansatörler de alçak geçiren filtre amacıyla kullanılmış gibi görünüyor. Kullanılma amacını ben de merak ediyorum
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

seyityildirim

@MC_Skywalker , @LukeSkywalker @okg  teşekkürler faydalı oldu. Peki herhangi bir anda Vref geriliminin kaç olduğunu nereden bilebilirim? Çünkü "around 3V" yazılmış. @MC_Skywalker  hocam galiba eve geçince atacağınız döküman bunu söyleyecek :)

MC_Skywalker

Şöyle bir yazı var STM32F0 için yazılmış. STM32F4 içinde kullanılıyor olabilir. datasheete bakmalı.

Klein

Alıntı yapılan: seyityildirim - 25 Aralık 2016, 18:55:03
@MC_Skywalker , @LukeSkywalker @okg  teşekkürler faydalı oldu. Peki herhangi bir anda Vref geriliminin kaç olduğunu nereden bilebilirim? Çünkü "around 3V" yazılmış. @MC_Skywalker  hocam galiba eve geçince atacağınız döküman bunu söyleyecek :)
VRef adı üstünde. Referans gerilimi.  Yani tüm ölçümlerin bu gerilime bağlı. bu sebeple bu gerlimi ölçemezsin. Referans gerilimini değeri değişmeyen referans kaynağından vermelisin.
Eğer  C ve R kılıflı referans pini olmayan bir model kullanıyorsan, referansın VDDA olur.  bu durumda dahili referansı kullanarak VDDA geriliminin anlık değerini bulabilirsin.     

seyityildirim

@Klein Hocam, Discovery kartı kullanıyorum Vref gerilmini biz veremiyoruz. İlk iletide resmini verdiğim gibi araya bir filtre koyulmak suretiyle VDD ye bağlanmış.

sonuç olarak Discovery kartında Vref gerilimi 3V sanırım.

Not: Okuldaki hocama sordum. Discovery kartının girişinde bir diyot varmış. Eğer kartı hep usb ile besleyeceksen kartın girişindeki diyodu kısa devre edebilirsin dedi. Vref in 3.3V olmasını istiyorsak tabi.

seyityildirim

Referans voltajı üzerindeki gürültünün etkisi şu şekilde anlatılmış