Linux /etc/hosts dosyası ?

Başlatan mir_as82, 31 Aralık 2016, 21:58:01

mir_as82

Linux'ta /etc/hosts dosyası ne işe yarar?
Bu dosyaya kim bakar?Yani hangi programlar?
ssh i yazanlar veya web browserleri yazan kişiler programlarını yazarken bu dosyaya bakacak şekilde mi programlarını yazarlar ?

cerdemir

Bu dosyadaki kayıtlar için dns sorgusu yapılmaz. Bu dosyayı işletim sisteminin ilgili bileşenleri kontrol eder. Windowsta da vardır.
-- cemal

mir_as82

Hocam işletim sistemi kontrol eder biraz genel kaçtı. işletim sisteminde soket açarken siz domain name veriyor musunuz? Sizin programınız işletim sistemine başvuruyor, ilgili dosyadan (/etc/hosts gibi) domain yazısının hangi ip ye karşılık geldiğini bularak soket açmıyor mu ?

ByTEK

Hocam Merhaba,

DNS sorgusu yapılırken öncelikle host dosyasına bakılır. eğer orada yoksa DNS adresi ne verili ise ona bakılır.Yazılan yazılıma özel DNS adresi verilmedi ise işletim sistemine UDP 53 portu ile sorar ve işletim sistemi önce host dosyasına bakar. eğer burada özel bir tanımlama yoksa kendisinde tanımlı DNS adresine sorgu yapar.

mir_as82

Yazdığımız yazılım ve işletim sistemi aynı ip adresinde çalışıyorsa, bizim yazılımımız kendi ip adresinin 53 portuna udp paketi mi atıyor yani? O portu karşılayan da işletim sisteminin DNS ile ilgili servisi mi o zaman? O servis bizim talebimize cevap verirken hosts dosyasına bakıyor buldu ise cevap veriyor bulamadı ise resolv.conf dosyasındaki dns serverlara sorarak bizim yazılımıza dönüş yapmaya çalışıyor?

ByTEK

Dediğiniz gibi. sorgu eğer özel bir DNS adresine yapılmaz ise 127.0.0.1:53(UDP) adresine sorulur. İşletim sisteminin kendi DNS servisi devamını devralır. Kalanı dediğiniz yönde devam eder.