Butonların yerine potansiyometre yapma?

Başlatan Andromeda, 27 Ocak 2017, 10:51:24

Andromeda

açma kapama butonları yerine pot takmak  istiyorum..
1 ) dairenin çevresine küçük delikler delerim, döndükçe mini sınır anahtarının kolu deliklere girip çıktıkça ses azalır,
     diğer yöne çevirince öteki anahtarın diğer kontağı çalışır ses yükselir dedim...ama arada bir yerde kalırsa buton kapalı kalır ve
    bu iş yatar :)
2) servo anten kumandası aklıma geldi..pot döndüğü sürece motor bir yöne veya diğer yöne dönüyor..ama burada motor yerine iki röle lazım
bu işte yattı ..çünkü motor ile bir potun mekanik bağlantısı gerekiyor zaten..

bana pot döndüğü sürece butonu veya kontağı kapalı kalacak basit bir devre lazım..iki yönlü tabi..
yoksa pic ile mi halletmem gerekir..

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

kantirici

Tam olarak kullanım yeri ve amacını anlayamadım ama rotary encoder işinizi görebilir.

sadogan

Basit bir devre den kasıt nedir bilemedim ama, 12f675 ile basitce yapılır.

Andromeda

tv nin yedek "basit kumanda" sının ses ve kanal uçlarını kablo ile dışarı çıkarıp ayrı bir kutuda butonlara bağladım..kutuyu da tv nin önüne sabitledim.
şimdi bu butonların yerine birer adet çevirmeli düğme koyacağım..
aslında annem bu butonları nistepen kullanabiliyor ama amacım daha kolay hale getirmek..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

tunayk

:) Allah annenize sıhhat versin. Hayırlı evlatmışsınız vesselam.
Pot yerine arkadaşların önerdiği gibi rotary enkoder + pic ile iş çözülebilir.  pot olmaz çünkü değişim lineer olmayacağından pot sona gelince halen ses açılmamış veya kıslmamış olabilir.  Daha iyisi ortada duran yaylı pot görünümlü buton bulabilirseniz pic olmadan çözersiniz. Bazı araçlarda direksiyon kumandalarında var. Aslında alt ve üst iki konumu olan daire görünümlü buton.  sadece bir miktar aşağı ve yukarı dönüyor.  Tam çevrilmiyor.

Andromeda

Şöyle düşündüm..
pot ile ayarlanan gerilim artışında pic çıkışında mini röleyi açıp kapatacağım..
gerilim azalırken tersi..kanal ayarını belki çift taraflı büyük bir buton ile yapabilirim..neyse bir deneme yapmadan kullanılabilirliği anlaşılmayacak..
cevaplar için sağolun..

mert3162

sonsuz turlu pot kullanabilirsiniz pic tarafındada sürekli örnekleme metodu ile direnci oku gelen direnc değeri atıyorum 200 ohm bunu bir registere yaz 100 ms sonra tekrar oku 220 ohm ilk değerden ikinci değeri çıkart +20 işaretin yönüne göre ilgili çıkışı çalıştır şeklinde istediğin çalışma en basit şekilde halledilir bu durumda 2 analog giriş 2 dijital çıkışı olan herhangibi bir işlemci ile yapabilirsiniz
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan