mikroe - Mikrobootloader çalışmıyor / bilgisayar hiç görmüyor.

Başlatan tekosis, 30 Ocak 2017, 02:33:45

tekosis

Daha önce sorunsuz olarak kullanıdığım bir "mikromedia plus for stm32 arm" geliştirme bordum var. normalde bootloader ile programlayabiliyorum ama şuan çalışmıyor. buraya yazmadan önce yaptıklarım şunlar;

* işletim sistemim win10
* cihazı bağladığımda windows en ufak bir tepki vermiyor, hiç HID cihazı bağlanmamış gibi tepkisiz.
* bütün sürücüleri driver booster programı ile güncelledim.
* bütün portlarda deneme yaptım, farklı cihazlar sorunsuz olarak çalışıyor ama bilgisayar devreyi hiç görmüyor.
* usb kablosun test ettim sağlam.
* mcu'ya stlink ile program atınca çalışıyor sıkıntı yok, bootloaderi mcu'ya yükleyince de sıkıntı yok gibi görünüyor.

on dakika önce çalışan bootloader şimdi göçtü. daha öncede böyle oluyordu ama cihazı stlink ile silip yeniden bootloaderi yükleyince düzeliyordu. bu sefer olmadı.

bu şekilde sıkıntı yaşayan, çözümünü bulan oldu mu acaba?

düzeltme : bilgisayar elimde kalacak ses kartı da çalışmaz oldu.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

muhittin_kaplan

okg

Aynı kartı bende aldım ve bootloader ile bağlantı kuramadım,  1 haftadır uğraşıyorum ama bir türlü bağlantı kuramadım.  mikroe ye mail attım henüz geri dönüş olmadı
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

tekosis

Hocam sorun windoz kaynaklı duruyor nasıl halledeceğimi henüz bulamadım. Şu an format atmakta istemiyorum inşallah hallolur.

ses kartım da düzelmiş nasıl olduysa!
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

tekosis

şimdi hatırlamıyorum ama daha önce başka bir cihaz için bu sürücü imzası zorlamasını kaldırınca problem ortadan kalkmıştı ama bu cihazda yaramadı.

windows usb portuma bişey bağlanmışmı, bağlanmamış mı hiç ilgilenmiyor, cihazı tamamen görmezden geliyor.

mcu ya gömülü olan bootloader programı başlangıçta beş saniyeliğine aktif olduğu için sonrasında windows içinde inceleme de yapamıyorum.

engerex

Cihazı bağlayınca aygıt yöneticisinde bir hareketlilik oluyor mu?

tekosis

Hiç bir hareketlilik olmuyor hocam. Biostan usb 3.0 iptal edip öyle de denedim sonuç yok.

tekosis

Şu an win7 işletim sistemi olan başka bir pc de deniyorum sonuç yine aynı sanırım problem işletim sistemi yada pc değil cihazla ilgili ama cihazı okuduğumda bootloaderin yüklendiğini görebiliyorum. problemi halletmeye çalışıyorum bir gelişme olursa buradan paylaşırım.

tekosis

sorunu halledemedim. cihaz stlink-v2 ile yüklediğim programa göre normal çalışıyor ama bootloader kısmında bir sıkıntı var. işimi şimdilik stlink-v2 swd kullanarak çözdüm. Yardımcı olan herkese teşekkürler.