daha az yer kaplayan tarih saat formatı

Başlatan ahmet_zxc, 31 Ocak 2017, 18:42:06

ahmet_zxc

arkadaşlar, daha önce forumda konuşulmuştu, aradım bulamadım.

daha az yer kaplayan bir tarih saat formatı (sistemi)vardı, birde adı vardı öğrenmemde yardımcı olabilirmisiniz.

engerex

Saklamak için mi?
Hassasiyet nedir?
Şöyle bir şey düşünebiliriz.
Tarih hassasiyet gün olarak düşünürsek; 1 yıl 365 gün x 179 yıl hesaplayacağız = 65335 değer.
Değer = 0 ise 1.1.1970 ten başlarsa, eğer değişken 5 değerini alırsa 6.1.1970 değerini alır.

berat23

soruyu anlayamadım ama muhtemelen cevap utc time.

sadece 4 byte ile tarih saat saklanabilir.

CaFFeiNe

1.1.1970 00:00 ı başlangıç olarak kabul edersin 32bitlik bir değişkende saniyeleri sayarsın, tarih ve saati göstermek istediğinde bu saniye değerinden hesap kitap yapıp kaç yıl, kaç gün, kaç saat, kaç saniye geçmiş bulursun (artık yıl muhabbetinide çözersin) böylece 4byte ile 136yıllık bir süre tutabilirsin

tarih ve saati yeniden ayarlamak istediğindede tam tersini yapıp değeri hesaplayıp 32bitlik değişkene yazmak var :)

bayaa uğraştırır gibi

Erhan YILMAZ

Klein

Bildiğim en kısa tarih saat tutma formatı , floating point şeklinde tutulan. İsmi var mı bilmiyorum.
01.01.1900 00:00 (yanlış hatırlamıyorsam)  başlangıç kabul ediliyor. 
Sayının tamsayı kısmı bu tarihten beri geçen günü veriyor. Noktadan sonraki kısmı ise 24saat üzerinden  milisaniye gösteriyor.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 01 Şubat 2017, 08:30:17
1.1.1970 00:00 ı başlangıç olarak kabul edersin 32bitlik bir değişkende saniyeleri sayarsın, tarih ve saati göstermek istediğinde bu saniye değerinden hesap kitap yapıp kaç yıl, kaç gün, kaç saat, kaç saniye geçmiş bulursun (artık yıl muhabbetinide çözersin) böylece 4byte ile 136yıllık bir süre tutabilirsin

tarih ve saati yeniden ayarlamak istediğindede tam tersini yapıp değeri hesaplayıp 32bitlik değişkene yazmak var :)

bayaa uğraştırır gibi

arkadaşlar hepinize teşekkürler. aradığım Epoch time dı.

1970 değilde bugünden başlatsam, 32 değişken değilde daha küçük değişkenle tutarım herhalde.. biraz araştıralım bakalım ne çıkacak..

@CaFFeiNe okuma yazma çok kasarsa vazgeçebilirim biraz tırmalayalım bakalım ne çıkacak.

CaFFeiNe

http://www.epochconverter.com/

yalnız y2k problemi gibi bundada 2038 yılında problem gözüküyor 32bit işaretli sayı kullanımından heralde, işaretsiz neden kullanmadılarsa?

ahmet_zxc

@CaFFeiNe
2038 yılında benim şimdi ürettiğim cihazı kullanmaya devam eden müşterilerime o sene ürettiğim son model cihazı hediye olarak verecem.

sıkıntı değil.. orasını epoch düşünsün.

muhittin_kaplan

Bildigin integrer yada double seklinde tutuluyor.
C# icin date tick olarak aratabilrsin
(Long mus)

OG

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 01 Şubat 2017, 12:18:07
@CaFFeiNe
2038 yılında benim şimdi ürettiğim cihazı kullanmaya devam eden müşterilerime o sene ürettiğim son model cihazı hediye olarak verecem.

sıkıntı değil.. orasını epoch düşünsün.
y2k yı pass gecenler de aynısını demişlerdi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: OG - 02 Şubat 2017, 03:39:21
y2k yı pass gecenler de aynısını demişlerdi.
DEDİKLERİNİ YAPTILAR MI?

muhittin_kaplan

zamanında sql server a veri giren birçok religion a sahip makinadan tarih ve zaman bilgisi format problemi yaşıyordum. Malum olduğu üzere 12.01.2017 avrupa, 01/12/2017 amerikan sistemi. bunu aşmak için Tick kullanmıştım. yukarıda bahsetiğim buydu (https://msdn.microsoft.com/tr-tr/library/system.datetime.ticks(v=vs.100).aspx)

bunu c ile yazabiliriz. güzel bir tarih zaman kütüphanesi olur.