3.7v 2A motor sürücü

Başlatan 94onur94, 07 Şubat 2017, 23:11:04

94onur94

Arkadaşlar 3.3v pwm ile 3.7v max 2A çeken bir motor süreceğim. IRFZ44n kullandım ancak 3.3v düşük geldiği için aşırı ısındı. http://aosmd.com/pdfs/datasheet/AOP605.pdf entegresini buldum zaten bana da 2 adet mosfet lazım. Bu entegre ile 3.3v gate gerilimi uygulayıp 3.7v 2A motoru sürebilir miyim?

Cemre.

Bahsettiğiniz gerilim seviyelerinde çalışabilen logic level mosfet'ler de var. IRLZ serisi misal. Bakabilirsiniz.

Zoroaster

İşin içine pwm girdiyse lojik seviye mosun faydası olmaz. Eğer yükü on ve off yapma peryodun uzun olsaydı sorun yoktu.

Pwm frekansın düşük değilse elin mahkum mos sürücü yapacaksın.
Seytan deliginden kacti.

94onur94

Yaklaşık 500KHz. IRLZ44N olur mu?

Klein

Alıntı yapılan: Zoroaster - 08 Şubat 2017, 10:24:19
İşin içine pwm girdiyse lojik seviye mosun faydası olmaz. Eğer yükü on ve off yapma peryodun uzun olsaydı sorun yoktu.

Pwm frekansın düşük değilse elin mahkum mos sürücü yapacaksın.
Logic level mosfetler ile pek ilgilenmedim bu güne kadar.  Hızları düşük mü? neden?
Pek ilgimi çekmedikleri için araştırmak içimden gelmiyor. Datasheet karıştır demeden kısaca anlatırsan sevinirim abi.

Zoroaster

Butona bas lamba yansın bir daha bas lamba sönsün gibi uygulamada 5v ile çalışacaksan lojik seviye mos mantıklı.

Fakat pwm işin içine girince artık GS kapasitesinin doldurulup boşaltılması işi var. Eğer mosu mcu ile sürüyorsan mcu gate kapasitesini akımla besleyemez ve mosa bir sürücü tasarımı yapmak şart olur. Bu durumda zaten lojik mos kullanmanın pek esprisi kalmıyor.

Tabiki yüksek akımlı 5v çıkaran sürücü yapılabilir ama gerek varmı yoksa 5/12 dönüştürücü ile harcı alem sürücü kullanılmalı sorusu tasarımcıya kalmış.

Açıkcası ben asla pwm uygulamalarında lojik mosla uğraşmam. 12..18v üretmenin yolunu ararım.
Seytan deliginden kacti.

ibra

Alıntı yapılan: Klein - 08 Şubat 2017, 13:19:08
Logic level mosfetler ile pek ilgilenmedim bu güne kadar.  Hızları düşük mü? neden?
Pek ilgimi çekmedikleri için araştırmak içimden gelmiyor. Datasheet karıştır demeden kısaca anlatırsan sevinirim abi.

forward 1mhz belirtilmiş, bende mcu ile driver arasında step/dir sinyallerini sharp pc817 ile izole etmek istiyordum, yani osiloskop  felan yok bende ama yeterli gelir diye hesaplıyordum. yanılmadğımı düşünüyorum? bir görüş verebilir misiniz?
A_C5h5n5

ibra

Alıntı yapılan: 94onur94 - 08 Şubat 2017, 10:45:46
Yaklaşık 500KHz. IRLZ44N olur mu?
irlz44n datasheetinde

gate source 0v 1700pf
drain source 25v 400pf
forvard 1mhz olarak bildirilmemiş mi?

A_C5h5n5