25 Ekim 2021, 13:36:45

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


2x16 LCD için Beklemesiz Kütüphane

Başlatan mistek, 11 Şubat 2017, 23:55:41

mistek

Merhaba arkadaşlar,

2x16 LCD için piyasada binlerce kütüphane bulunuyor zaten hepside aynı. Klasik bir şekilde delay fonksiyonları sürekli kullanılıyor.

Datasheet karıştırmaya başlamadan önce delay olmadan hızlı bir 2x16 LCD kütüphanesi var mıdır? Veya çalışması hep bu şekilde midir diye sormak istedim.

Delay kullanmadan karakter lcd kullanılabiliyor mu? Uygulamada beklemeye ayıracak zaman olmadığı için yeni bir kütüphane oluşturma ihtiyacı doğdu. Bununla ilgili yanlış hatırlamıyorsam @RaMu nun bir konusu vardı anlatımla ilgili ama bulamıyorum.

Genel olarak yol gösterebilir misiniz? Nasıl hızlandırırız ?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Erol YILMAZ

State machine veya rtos kullanman lazim.

CaFFeiNe

lcd'lerin datasheetlerini incelersen hangi durumlarda minimum ne kadar bekleme olacağı belirtilir (komut yazma/data yazma vs.) bu bekleme süreleri yapılmazsa lcd düzgün çalışmayabilir

lcd için beklemeler yapılırken işlemcinin başka işleride yapması isteniyorsa @Allegro'nun dediği gibi çözümler gerekir

Cemre.


serdararikan

Alıntı yapılan: Allegro - 12 Şubat 2017, 00:03:43
State machine veya rtos kullanman lazim.

hocam şu state machine olayını merak ettim. mikrodenetleyici ile bir state machine örneği verebilir misiniz?

Yuunus

Read pini ne bir bakin isterseniz, birde emin degilim ama data bus 4 bit yerine 8 bit kullanmakta hizi degistirebilir .

quarko

2x16 karakter lcd kütüphanenizi hızlandırmak istiyorsanız öncelikle 4bit haberleşme yerine 8bit haberleşme kullanmalısınız. Böylelikle 8 bitlik verilerinizi tek seferde göndermiş olacaksınız. İkinci olarak bekleme rutinlerinizdeki süreleri minimum seviyeye indirmekte size hız kazandıracaktır. Bu süreleri en aza indirmek yerine meşgul bitini okumak daha yerinde olacaktır. Bunlar size oldukça hız kazandıracaktır. Birde şöyle bir durum var, bekleme rutinleri yerine meşgul bitini okusanız bile yazılımınız yine de bir süre beklemek zorunda kalacaktır. Bunun yerine beklerken başka işlerinizi yapabilirsiniz. Bunun içinde işlemlerini küçük parçalara ayırıp state machine yöntemini kullanabilir yada uygun bir rtos tercih edebilirsiniz. Tüm bu yöntemler yazılımınıza ve lcd kütüphanenize hız kazandıracaktır.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

RaMu

Konuyu yeni gördüm;
ilgili anlatım:

https://www.picproje.org/index.php/topic,54770.msg419186.html#msg419186


detaylı anlatım slayt link,
http://www.mediafire.com/file/ii3guh6g9emk19d/2X16_LCD_giri%C5%9F.pptxSorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.