SCADA pc-PLC S7200 PPI HABERLEŞME

Başlatan okay57, 10 Mart 2017, 15:47:21

okay57

WinCC de oluşturmuş olduğum  bir projeyi bilgisayar üzerinden PLC ile haberleştirerek operatör panel kullanmaksızın deneyebilir miyim.

okay57

Belki daha önce bu konu tartışıldıysa da bulamadım. Belki o yüzden cevap alamadım. Bana linkini atarsanız müteşekkir olurum.

okay57

burak54

Ekran için Simülatör varsa ona bakınız TIA Portal da oluyor hatta PLC ve HMI yokken ikiside simülasyonda çalışıyor ve biribiri ile haberleşebiliyor. Şunu Deneyebilirsiniz TIA Portal WINCC de ekran secip PPI haberlesmesi simülasyonda ile bir deneyebilirsiniz.

okay57

Laboratuvarımızda S7-200 kullanıyoruz ve Wincc Flexible yüklü. :) TIA PORTALda hatırladığım kadarıyla S7200 yok sanırım. Wincc ile mümkün mü dedikleriniz. Tavsiye ettiğiniz not,döküman,video,kitap var mı? Ben 1 haftadır deniyorum PLC'ye PPI üzerinden program atıyorum. Ama PPI üzerinden (Set PG/PC 'den S7 online PPI seçili,port tamam, hız 19.200) PC üzerinden HMI ile PLC yi haberleştiremiyorum,  TX ledi hiç yanıp sönmüyor bile.

burak54

okay57

Verdiğiniz bilgiler için ve yardımlarınız için teşekkür ederim  burak hocam. Bu şekilde simülasyonda uygulamaları gerçekleştirip yeri geldiğinde operatör panele aktaracam.

okay57

En son PLC eğitim setiyle wincc runtime HMI'i ile haberleştirdim. SET PG/PC interface'den S7ONLİNE/PCPPI bağlantısını seçerek haberleşmeyi sağladım. 

burak54

Çalışmalarınızın devamını dilerim @okay57 Siemens konusunda takıldıgınız yer olursa yardımcı olurum

okay57