Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

python kitap

Başlatan bc_esd, 16 Mart 2017, 02:14:17

bc_esd

Merhaba , Python programlama öğrenmek istiyorum bunun için önerebileceğiniz bir kitap var mı ?

Not : Python konusunda temel bilgim yok. şimdilik amacım Raspberry pi programlamak. 

bc_esd

Bu pdf mevcut bende. Ama elime kitap alip üstünü işaretlemedim mi huzursuz oluyorum. Hala pc üzerinden okumaya alışamadım .

E-x8

Phyton için @Birol KURNAZ arkadaşın önerdiği pdf en iyi Türkçe kaynaklardan biridir. Ek kitap almanıza gerek yok, kitap önerimin de çok ısrar ederseniz bu pdf' in fotokopisini veya bir matbaa da uygun fiyata çıkartabilirsiniz diye düşünüyorum.

Amacınız Raspberry Pi programlamak ise Phyton ile kendinizi sınırlamayın. Açıkçası Phyton öğreneceğinize Java öğrenseniz çok daha faydalı olacaktır. Yazım düzeni olarak diğer güçlü dillere çok benzer ayrıca JDK kurulduğu sürece her platformda çalışabilir. Phyton' nın yazım düzeninde ki basitliğini pek sevmiyorum, bildiğim dillere benzemediği için onla uygulama geliştirmek beni köreltiyor gibi geliyor. Tabii karar yine sizin ben naçizane bir öneride bulundum. :)

İyi çalışmalar

cerdemir

Python öğrenmek isteyen birine java tavsiyesi bence uygun değil.
Evet sözdizimi ilk başta rahatsız edebilir ama çok hızlı alışacağınızı tahmin ediyorum.
Python gömülü sistemlerden web uygulamalarına çok geniş yelpazede kullanılan bir dil ama python ve java birbirlerinin alternatifi değil.

-- cemal

bc_esd

Alıntı yapılan: E-x8 - 16 Mart 2017, 10:07:48
.......................
Amacınız Raspberry Pi programlamak ise python ile kendinizi sınırlamayın. Açıkçası python öğreneceğinize Java öğrenseniz çok daha faydalı olacaktır. Yazım düzeni olarak diğer güçlü dillere çok benzer ayrıca JDK kurulduğu sürece her platformda çalışabilir. Python' nın yazım düzeninde ki basitliğini pek sevmiyorum, bildiğim dillere benzemediği için onla uygulama geliştirmek beni köreltiyor gibi geliyor.....

raspberry ye yei başlayacağım. Genelde python ile programlandığını gördüm bu yüzden python öğrenmek istedim. Raspberry'nin java ile programlanabildiği konusunda bilgim yoktu sayenizde oldu.  Mikrodenetleyici rogramlamak için C kullanıyorum. C kullandığım için java daha mı avantajlı olur.

Alıntı yapılan: cerdemir - 16 Mart 2017, 13:46:51
Python öğrenmek isteyen birine java tavsiyesi bence uygun değil.
Evet sözdizimi ilk başta rahatsız edebilir ama çok hızlı alışacağınızı tahmin ediyorum.
Python gömülü sistemlerden web uygulamalarına çok geniş yelpazede kullanılan bir dil ama python ve java birbirlerinin alternatifi değil.

peki sizce java mı öğrenmeliyim python mu ?

cerdemir

Bence(eğer mümkünse) ikisini de ogrenip birinde uzman olun. Daha kolay olması dolayısıyla python ile başlangıç yapabilirsiniz.
-- cemal

MCansız

Size tavsiyem c++ kullanmaniz olur ide olarak qt kullanabilirsiniz qt ile bircok kompanent yardiminiza kosacaktir ayrica qt ile farkli dil kullanabilirsiniz ama kaynak destek acisindan c++ isinizi kolaylastirir qt rpi uzerine kurabilirsiniz youtube da videolari var

muhittin_kaplan

bc_esd

önc pythondan başlamak daha doğru olacak . sonra zamanla javaya geçiş olabilir.

E-x8

Gun icerisinde karsi cevabinizi okudum fakat musait olanadigim icin geri donemedim. Simdi konu baya bi uzayinca geri cevap vereyim istedim.

Bakiniz soz konusu olan konuda Pyhton amaç değil araçtır. Cunku arkadasimiz sadece Raspberry Pi mini bilgisayarini kontrol etmek istiyor iste bu asil amacimizdir. Ayrica arkadasimiz yeni baslayan biri oldugunu yazisinda belli ettigi icin dogal olarak javadan henuz haberdar olmamis olacak ki ona secim yapabilmesi icin javayida anlattim.

Python dili bir cok platformda kullanilmakta lakin ben hic sicak bakmıyorum. Basit yazim kuralina sahip olmasinin sonucunda bildigim cogu dilden farkli ve bu fark oturup yeni kodlar ezberlenmesi demek. Buna hic mi hic gerek yok bildigim diller yeni bir alternativ kullanmamin onune geciyor. Ayrica python her kod satirini real time olarak debug eder bu da teoride yavaslik demek tabii suandaki bilgisayarlatin guncel hizlarinin karsisinda bunu hissedebiliyorim demek cok yanlis olur ama benim secmemem icin ikinci bir gerekçe.

Javayi niye oneriyorum diye soruyorsanız orange pi de raspberryde linux pc de mac ve windows bilgisayarda C diline benzer yazimda ve cok hizli bir sekilde çalışıyor. Bulunmaz bir nimet gibi.

Sirf millet raspberrynin uzerindeki gpio pinlerini kontrol etmesi icin python ogrenecegine javada bunun icin benzer yazimda bir kutuphane var.

Raspberry icin her ne kadarda bilgisayar terimi kullanilsada en kotu laptoptanda yavastir. Buyuk guncel ve yogun projeleri icerisinde python kullanarak debug etmek zor olur javada dis pcden raspberry içerisine real time kod atabilirsiniz.

Tek amacım Raspberrynin Python disinda bir dil ile cok daha guzel calistigini ve bence daha pratik oldugunu anlatmaya calismak.

Not : Java fani degilim yilanlada isim olmaz :)

E-x8

@94onur94 üslubunuz hiç hoş değil, ben kendi fikrimi ve onu destekleyen bir kaç şey söyledim hepsi bu.

Alıntı yapılan: 94onur94 - 17 Mart 2017, 11:02:57
500Hz ölçüm yapıp işliyor ve bunu full hd ekrana basıyor. Yeteri kadar hızlı.
Bende 2. mesajımda bundan bahsetmiştim, evet yeteri kadar hızlı ama teoride yavaş :)

Raspberry en kötü laptopdan daha yavaş olabilir, o donanıma göre o hız. Eleştiri yapacağına Raspberry alıp öğrenmeye çalış. Ha madem beğenmiyorsun daha iyisini sen yap.
Birde şunu belirtmem lazım ki yavaş dediğim Java referansına göre Python' du, siz içeriği anlamamışsınız "Ahahaha" hadi usulca bir daha okuyun :) Yine malesef anlamamanızdan dolayı şu mesajınızla alakalı bir şeyi daha belirtmem gerekiyor o da Java' yla uzaktan kontrol etme yöntemini Raspberry' i yormadan yapılabileceğini söylemek içindi. Donanımının boyutuna göre hızını bende beğeniyorum zaten.

Bir gpio bitini değiştirmek için 5 komut yazsan ne fark eder, 1 komut yazsan ne fark eder. Kodların uzunluğuna - kısalığına bakıyorsan belli ki yazılımdan anlamıyorsun.
@94onur94 "İsyankar47" ben mesajlarım da hiç kodların uzunluk - kısalık durumlarından bahsetmedim. Sanırım siz bugün pekte iyi değilsiniz zira okuduklarınızı anlamama probleminiz var, tavsiyem biraz kitap okumanız, başlamanız için önereceğim kitap "Huckleberry Finn' in Maceraları" :)
Ek olarak yazılımdan anlayıp anlamamak konusunda sizinle hiç "ŞU Yarışa" giremeyeceğim.

Sonuç :
Konuyu açan arkadaşımızın Pyhton dışında da neler olduğunu ve onlarla neler yapılabileceğini söylemek mesajlarımın özetidir. Mesajlarımı çarpıtmak( @94onur94  ), konuyu kirletmek dışında hiç bir işe yaramaz.

Teşekkürler

vsalma

Dil tartismasina girmek istemiyorum ama dayanamiyorum :) Bazi isler high level, bazi isler low level. Bazi islerde object oriented cok faydali olur, bazisinda gereksiz kodu karmasiklastirir extra dependency getirir. Projenin gereksinimlerine, ekibininzin tecrubesine gore dil secilir.
Bu konuda bana ilginc gelen su. Performans icin bir oneri yapiliyorsa javayi onermek cok garip. Isin teorisine hic girmiyorum. Javanin iyi oldugu yerler tabiki varki bu kadar yaygin kullaniliyor. 

Birde projenin gereksinimleri ne? Performans gereksini mi ne, portability geerksinimi ne? Yoksa hizli gelistirme mi onemli?
Proje performans kritikse C,C++, ASM ile yaparsin.
Heralde bir single board computera java virtual machine kurmak istemezdim.
Ama javaya pythondan daha fazla hakimsindir gelistirme zamani icin tercih edersin, yada c# i iyi biliyosundur kim ugrasacak yeni dille diyip monoyu kurup calistirirsin.
GPIO isleri filan zaten C ile yazilmis driverlarla yapilacak bunu JAVA dan cagirsan ne fark eder Pythondan cagirsan ne fark eder.

E-x8

Alıntı yapılan: vsalma - 17 Mart 2017, 11:58:31
Dil tartismasina girmek istemiyorum ama dayanamiyorum :) Bazi isler high level, bazi isler low level. Bazi islerde object oriented cok faydali olur, bazisinda gereksiz kodu karmasiklastirir extra dependency getirir. Projenin gereksinimlerine, ekibininzin tecrubesine gore dil secilir.
Bu konuda bana ilginc gelen su. Performans icin bir oneri yapiliyorsa javayi onermek cok garip. Isin teorisine hic girmiyorum. Javanin iyi oldugu yerler tabiki varki bu kadar yaygin kullaniliyor. 

Birde projenin gereksinimleri ne? Performans gereksini mi ne, portability geerksinimi ne? Yoksa hizli gelistirme mi onemli?
Proje performans kritikse C,C++, ASM ile yaparsin.
Ama javaya pythondan daha fazla hakimsindir gelistirme zamani icin tercih edersin, yada c# i iyi biliyosundur kim ugrasacak yeni dille diyip monoyu kurup calistirirsin.
GPIO isleri filan zaten C ile yazilmis driverlarla yapilacak bunu JAVA dan cagirsan ne fark eder Pythondan cagirsan ne fark eder.

Bu konu anlattığınız kadar profesyonellik istemiyor, konuda geçen JAva' yı ben sadece bir yol olarak önerdim hepsi bu sonra zaten konu uzadı :)

Alıntı yapılan: vsalma - 17 Mart 2017, 11:58:31
Bence yanlış olduğu kanısına vardığım düşünce.

Güncel Dillerin Dünya Genelinde Yüzdelik Kullanım Verileri (incelemek isteyen)
http://www.tiobe.com/tiobe-index/

Pyhton vs Java Speed Test (incelemek isteyen)
https://benchmarksgame.alioth.debian.org/u64q/python.html

Java eskisinden de optimize VM olduğu sürece bir C kadar olamaz zaten teoride yavaştır fakat C dilini biliyorsanız farklı platformlarda C ile yapamadığınızı bir o kadar şeyi, C' ye yakın performansta JAVA ile yapabilirsiniz. :)

mufitsozen

Sayin @E-x8 Java ne yaaa! :P

Java oldu, yasasin Groovy!  8-) (deeermisim)

Lutfen kizmayin bugun saklabanligim uzerinde, ne zaman bu dil savaslari baslasa icim kipir kipir oluyor (ornegin simdi icimden python c ile cok kolay akuple edilir, c ile python birlestirilip javanin 5 kati hizli programlar gelistirebilirsiniz yazmak bile geciyor ama yazarsam yangina korukle gidiyormus gibi olacak, zaten konuyu acan arkadasin basliginida bu tip tartismalarla  kirletmemek lazim. Sayin @bc_esd sizden de  ozur dilerim bu yorum icin, bu dil konusu bllglsayarcilar arasinda mezhep savaslari kadar kutsal ve kan dokucu olabiliyor,  aslinda her dil ile herseyi yapabilirsiniz ama hizli yada biraz daha yavas, ama kolay yada biraz daha zor, ama basitce yada biraz daha karisik. Modern dillerin hangisini ogrenseniz olur.)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.